Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Νικολας72 έγραψε:
05 Μαρ 2020, 12:05
thanos75 έγραψε:
05 Μαρ 2020, 07:25
... η πρόταση του Hfestion για το δεντράκι νο 4 με βρίσκει σύμφωνο. Δεν ξέρω αν θα το αποφάσιζα...

 

Στην προηγούμενη προσπάθεια απάντησης, για κάποιο άγνωστο λόγο δυσλειτουργίας (του site..?, του υπολογιστή μου..?) δεν αναρτήθηκε τίποτα από όσα έγραψα, όσες φορές κι αν προσπάθησα. Ούτε με άφηνε να κάνω edit, μόλις αναρτήθηκε "ξερό" το quote του Θάνου. Κι όταν πήγα να γράψω άλλη απάντηση (χωρίς συνέχεια από προηγούμενο ...) μου έβγαλε ένα χαζό μήνυμα ότι έγραψα πολύ λίγα (ποιός εγώ...!) :naughty:
 
Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω να ξαναγράψω την απάντηση μου. 

Θάνο και Hfestion, σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και τα σχόλιά σας. Η δραματικότητα της προτεινόμενης τομής, και η υπερβολή στην μετάβαση από ένα πολύ χοντρό κορμό σ' ένα κλαδάκι, είναι που με αποτρέπουν (ίσως και να με τρομάζουν) απ' το να το τολμήσω. Κατανοώ την πρόταση, το έχω δει σε σκίτσα σε βιβλία για το bonsai, ωστόσο διστάζω. Ίσως παίζει ρόλο και το γεγονός πως όσο κι αν προσπαθώ δεν καταφέρνω να φέρω στο μυαλό μου εικόνες από την μελλοντική διαμόρφωση του δέντρου εάν κοπεί τόσο χαμηλά. Πώς μπορεί να γίνει μετά από 5-10 χρόνια? Θα έχει μία κίνηση ο κορμός, οκ! Η κόμη του φυτού, πώς μπορεί να αναπτυχθεί? Ίσως, εάν φτάσω κάποια στιγμή μέχρι την οπτικοποίηση του οράματος, να το τολμήσω. Αλλά, χρειάζομαι το όραμα ως μπούσουλα, για να προσπαθήσω να υπηρετήσω μία ιδέα. Αναγνωρίζοντας -εξ αρχής- ότι στην πορεία μπορεί να επαναδιαπραγματευτώ το τελικό σχέδιο.  

Τώρα βέβαια, θα μου πεις -και θα έχεις απόλυτο δίκιο- ότι λογαριάζω χωρίς τον ξενοδόχο, αφού ξέρουμε όλοι πως υπάρχει κι εκείνος ο master του virtual, ο κος JZ... Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα ξεσηκώσει κάποιον από μας με την ανεξάντλητη φαντασία του. Εάν για κάποιο λόγο θελήσει να με βοηθήσει να ξοδέψω μερικά από τα κέρδη μου στο τζόκερ, δεν θα είναι πρέπον εκ μέρους μου να του αρνηθώ την βοήθειά του! :dance:
 

Όσο για το nebari και την κωνικότητα στο μικρό νέο δεντράκι, πολύ ορθή η επισήμανση! Έγινε εις γνώση μου, αλλά με την πρόθεση όταν σταθεροποιηθεί το δέντρο να δοκιμάσω να πειραματιστώ με τεχνικές (ίσως τις έχεις πετύχει στο διαδίκτυο) που με σφήνες και προσχεδιασμένες τομές αναγκάζει κανείς το δέντρο να δημιουργήσει κάλους, μεγαλώνοντας τεχνητά την διάμετρο στην ρίζα και πετυχαίνει τελικά μία όμορφη κωνική μετάβαση από το πάχος του κορμού έως την ρίζα. Εάν δεν έχεις δει και εάν ενδιαφέρει γενικότερα, μπορώ να ξεκινήσω ένα νέο post όπου θα εμφανίζεται η θεωρία (εικόνες, βιντεάκια) και η πράξη (η δική μου προσπάθεια όταν την εφαρμόσω).
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

:eusa-whistle:
thanos75 έγραψε:
05 Μαρ 2020, 07:25
το πρόβλημα με τις καταβολάδες είναι το nebari. Χοντρός κορμός, αλλά χωρίς κωνικότητα στην είσοδο στο έδαφος. Βλέπεις την διαφορά στη νο 4 και νο 5. Θέλει νομίζω αρκετά χρόνια πάλι, σε μεγάλη γλάστρα ή στο έδαφος, προκειμένου να παχύνουν αρκετά οι ρίζες που δημιουργήθηκαν από την τομή, ώστε να διαπλατυνθεί η βάση του δέντρου και στην συνέχεια να ασχοληθεί κάποιος με την πύκνωση και μείωση του ριζικού συστήματος.
πάντως η πρόταση του Hfestion για το δεντράκι νο 4 με βρίσκει σύμφωνο. Δεν ξέρω αν θα το αποφάσιζα εύκολα (έχω μια αντίστοιχη και είμαι σε σκέψη) αλλά νομίζω ότι δίνει πιο σωστές αναλογίες σε μια μικρογραφία δέντρου. Αφήνοντας για 1-2 χρονιές σε ελεύθερη ανάπτυξη το κλαδάκι που μένει για να παχύνει θα κερδίσεις τέλεια κωνικότητα. και μετά ακολουθεί η διακλάδωση...
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από thanos75 »

το πρόβλημα με τις καταβολάδες είναι το nebari. Χοντρός κορμός, αλλά χωρίς κωνικότητα στην είσοδο στο έδαφος. Βλέπεις την διαφορά στη νο 4 και νο 5. Θέλει νομίζω αρκετά χρόνια πάλι, σε μεγάλη γλάστρα ή στο έδαφος, προκειμένου να παχύνουν αρκετά οι ρίζες που δημιουργήθηκαν από την τομή, ώστε να διαπλατυνθεί η βάση του δέντρου και στην συνέχεια να ασχοληθεί κάποιος με την πύκνωση και μείωση του ριζικού συστήματος.
πάντως η πρόταση του Hfestion για το δεντράκι νο 4 με βρίσκει σύμφωνο. Δεν ξέρω αν θα το αποφάσιζα εύκολα (έχω μια αντίστοιχη και είμαι σε σκέψη) αλλά νομίζω ότι δίνει πιο σωστές αναλογίες σε μια μικρογραφία δέντρου. Αφήνοντας για 1-2 χρονιές σε ελεύθερη ανάπτυξη το κλαδάκι που μένει για να παχύνει θα κερδίσεις τέλεια κωνικότητα. και μετά ακολουθεί η διακλάδωση...
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
panixoras (07 Μαρ 2020, 09:17)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
04 Μαρ 2020, 11:35
Hfestion έγραψε:
04 Μαρ 2020, 00:12
Η ελιά στην δεύτερη φωτογραφία μου αρέσει πολύ




 
Την νο 4 εννοείς ή την νο 5..?





 
Θα χρειαστούν περισσότερα χρόνια και θα έχεις ωραιότερη κίνηση 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Θα γίνουν σίγουρα πολύ ωραίες. Και τώρα έχουν την γοητεία τους. Να είσαι καλά να τις βλέπεις να μεγαλώνουν.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γρηγόρης έγραψε:
04 Μαρ 2020, 12:21
Σ' ευχαριστώ Γρηγόρη. Να φανταστείς ότι αυτό που βλέπεις είναι αποτέλεσμα μόλις δύο ετών. Τον Φλεβάρη του 2018, τα σημερινά δύο δεντράκια ήταν ένα γυμνό, μακρύ κομμάτι ξύλου με λίγη ρίζα στο κάτω μέρος. Για του λόγου το αληθές...: viewtopic.php?f=55&t=9007&p=66036#p66036
 
Όχι ότι τώρα έγιναν "κάτι", απλά με υπομονή κι επιμονή, υπάρχει περίπτωση στα επόμενα 5-10 χρόνια να έχουν δημιουργήσει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, αν όλα πάνε καλά...
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Μπράβο ρε συ Νικόλα είναι υπέροχες. Η νούμερο 4 είναι όλα τα λεφτά. Καλή συνέχεια
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Hfestion έγραψε:
04 Μαρ 2020, 00:12
Η ελιά στην δεύτερη φωτογραφία μου αρέσει πολύ



 
Την νο 4 εννοείς ή την νο 5..?
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Hfestion »

Η ελιά στην δεύτερη φωτογραφία μου αρέσει πολύ
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από filitsa »

Είναι γλυκουλικο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ιδού και οι φωτογραφίες:
B773F369-3476-4386-8EE6-69AF21C62442.jpeg
 
0DCFA8EF-5A3B-40FB-87EF-3D3E1D4EC5C1.jpeg
 
46B8075C-5842-4D69-A8AA-3A0DD654B222.jpeg
 
85577A5E-9F35-4870-9018-1E8D6393F072.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο φίλε μου!!! Περιμένω φωτογραφίες καθώς και ενημέρωση για την καταβολαδα με τη γλυτσινια.

Υ. Γ: Μου δίνεις κουράγιο για τις καταβολαδες που έχω προγραμματίσει να κάνω!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Το ότι η εγχείρηση πέτυχε το είχα σημειώσει ευθαρσώς. Το προηγούμενο post κατέληγε με την ευχή-ελπίδα να επιζήσει ο ασθενής...

Ένα σχεδόν χρόνο αργότερα, (από την στιγμή της επέμβασης), με βεβαιότητα πλέον μπορώ να σημειώσω -για την ιστορία- τα παρακάτω δύο συμπεράσματα:

1. Ο "ασθενής" επέζησε...!  :clap:   :dance:   :clap:
 
 
2. Η εναέρια καταβολάδα, αποτελεί δόκιμο τρόπο πολλαπλασιασμού και της ελιάς..!  :o  :-)
 
Δεν έχω συγκρατήσει ακριβώς την ημερομηνία, θυμάμαι όμως ότι ήταν αρκετά μετά την λήξη του διμήνου. Το δεντράκι ποτιζόταν όλο το καλοκαίρι, χωρίς καμία απολύτως επέμβαση κλαδέματος ούτε στα κλαριά που βρισκόταν κάτω από την καταβολάδα ούτε σε όσα βρισκόταν πάνω από αυτή. Δεν λιπάνθηκε και γενικότερα δεν έλαβε καμία ιδιαίτερη φροντίδα. Προς το τέλος καλοκαιριού, ανοίχθηκε επιμελώς το τυλιγμένο σημείο για να ελεγχθεί εάν είχε ριζώσει. Η χαρά να βλέπεις ριζίδια να ξεπηδούν μέσα από το σφάγνο δεν νομίζω ότι περιγράφεται εύκολα... Σαν μικρό παιδί έκανα!

Για κάθε ενδεχόμενο, ξανατύλιξα προσεκτικά το σημείο, και το άφησα περίπου ένα μήνα ακόμα. Πρέπει να ήταν τέλος Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη, όταν αποφάσισα να κάνω την 2η και καθοριστική επέμβαση. Πριόνι χειρός, υπομονή, πολύ προσοχή στην φορά του πριονιού για να μην ξεπαστρέψει τα νέα τρυφερά ριζίδια (που έτσι κι αλλιώς είναι εξαιρετικά εύθραυστα) και δώσ' του να καταλάβει. Μετά από κάμποσο προσεκτικό πριόνισμα (και πολύ ιδρώτα κυρίως από την αγωνία μην χαλάσω τις νέες ρίζες) είχα πλέον δύο φυτά. 

Φυτεύτηκε και το δεύτερο στο χώμα σε δικό του γλαστράκι, κλαδεύτηκαν και τα δύο φυτά, και συνέχιζαν να ποτίζονται όλο το φθινόπωρο, μιας και ήταν ιδιαίτερα ζεστός ο καιρός μέχρι πολύ αργά. Αξίζει να αναφέρω πως απαραίτητο στοιχείο της επιτυχίας θεωρώ πως είναι να ακολουθήσει κανείς το σύστημα του "σταυρού": Δηλαδή κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και στο τέλος κάνεις και τον σταυρό σου...!

:text-lol: :text-lol:

Ξεχειμωνιάσανε λοιπόν και τα δύο δέντρα και ήδη αρχίζουν να δείχνουν τα πρώτα σημάδια αφύπνησης λόγω ερχομού της φετινής άνοιξης. Μείνετε συντονισμένοι, προσεχώς θα ανέβουν και φωτογραφίες. Με τις ίδιες φωτογραφίες θα ξεκινήσω και δύο νέα post για να καταγράφω την εξέλιξη των δύο δέντρων ξεχωριστά, όπως το είχα υποσχεθεί. Για φέτος, έχω προγραμματίσει εναέρια καταβολάδα σε γλυτσίνια, οπότε ανυπομονώ να έρθει ο Μάης...
 
 
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Kostas »

Πω! Πολύ ωραία δουλειά. Μπράβο καλή επιτυχία. Ευχαριστούμε πολύ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Η περσινή διάθεση για εναέριες καταβολάδες, έμεινε διάθεση... Για λόγους που δεν είναι της παρούσης, δεν έκανα ούτε μία. Φέτος όμως, άρχισα το party..!

Εγχείρηση 1η: Το υποκείμενο ήταν η "ελιά Νο4" από το post "το κυνήγι της αγριοελιάς". Μέχρι σήμερα δεν της έκανα την χάρη να της δημιουργήσω ξεχωριστό post, γιατί είχε αυτό το μειονέκτημα του ολόισιου μακρυού κορμού ("σωλήνα") το οποίο δεν προιδέαζε για κάτι ιδιαίτερο.  Από τότε είχα κρατήσει τις παροτρύνσεις των συμφορουμιτών για χαμηλή τομή ενώ με απασχολούσε η ιδέα της εναέριας καταβολάδας. Σήμερα, ένα χρόνο και κάτι μήνες μετά την απόκτησή του, το δεντράκι συνεχίζει την ορεξάτη ανάπτυξη και ήρθε η ώρα του. Κι αν πάει καλά τότε θα πρέπει να ξεκινήσω δύο post: "ελιά Νο4" και "ελιά Νο5"! Πρώτα όμως ας δούμε πως θα εξελιχθεί η εγχείρηση.

Συμβουλεύτηκα το ημερολόγιο με τις φάσεις της σελήνης, τσέκαρα τις εργασίες του μήνα στην βιβλιοθήκη του φόρουμ, έφτιαξα καφέ, πήρα τσιγάρα, έβαλα μουσική να παίζει (πρέπει να έχει ήρεμο χέρι ο χειρούργος), συμβουλεύτηκα το τελευταίο βιντεάκι του Heron's bonsai για να φρεσκάρω την τεχνική, έκανα και την προσευχή μου κι έπιασα τα εργαλεία. Πρώτα στριφογύρισα κάπου 15 φορές το δεντράκι για να ορίσω το ύψος της τομής. Απομάκρυνα όσα κλαδάκια είχαν φυτρώσει στην επικείμενη περίμετρο και έπειτα μάρκαρα την τομή (παρά λίγο να χρησιμοποιήσω και μαρκαδόρο όπως οι πλαστικοί χειρούργοι...)

Ο σουγιάς της φωτογραφίας έχει δύο λάμες, μία σκληρή κλασική λάμα μαχαιριού και μία κοφτερή λεπίδα που μπορεί να δεχθεί ανταλλακτική λάμα όπως τα κοπίδια. αφού έκοψα περιμετρικά τον φλοιό με την κοφτερή λεπίδα, ξεφλούδισα το "δαχτυλίδι" με το πιο σκληρό μαχαίρι. Στην συνέχεια έξυσα το κιτρινωπό γλιστερό ξυλώδες τμήμα και έδεσα δύο εκατοστά πιο κάτω από την τομή την σακούλα που είχα προετοιμάσει για την περίσταση, κοστάροντας κι ένα χάλκινο σύρμα.

Λίγη πούδρα ορμόνης ριζοβολίας εφαρμόστηκε με οδοντόβουρτσα στο βρεγμένο άνω τμήμα της τομής. Τα αποξηραμένα σφάγνα (που προηγουμένως είχα μουλιάσει αρκετή ώρα) ήταν το μόνο υπόστρωμα που αποφάσισα να χρησιμοποιήσω αυτή την φορά, ακολουθώντας την πρακτική από το προαναφερθέν βιντεάκι, στο οποίο περιγράφεται ως παραπάνω από ικανοποιητικό για τις ανάγκες ανάπτυξης ριζών. Τέλος, μετά την πλήρωση του διαθέσιμου χώρου γύρω από την τομή με τα σφάγνα, τύλιξα την σακούλα, έδεσα δεύτερο σύρμα στην κορυφή, έσφιξα λίγο περισσότερο με μία μεμβράνη το πακέτο και ολοκλήρωσα το αμπαλάζ με αλουμινόχαρτο και ταινία σελοτέιπ σφραγίζοντας (κατά το δυνατόν) την υγρασία εντός.

Στο βιντεάκι, ο mr. Heron λέει ότι δεν χρειάζεται κατά την άποψή του η χρήση αδιαφανούς μαύρης σακούλας για την διατήρηση του σκότους εντός του πακέτου, γιατί αυτό τον ρόλο τον εξυπηρετούν ήδη τα σφάγνα (και μάλλον έχει δίκιο... στο κάτω-κάτω αυτός κι αν έχει κάνει καταβολάδες). Θα μπορούσε να το καταλάβει ως μέσο για την ενεργοποίηση περισσότερης θερμότητας είπε χαρακτηριστικά. Αυτός είναι ο σκοπός που έβαλα κι εγώ το αλουμινόχαρτο. Χώρια που μου δίνει την ψευδαίσθηση ότι ανοίγω ένα δώρο, μία έκπληξη! Κι ιδιαίτερα όταν πετυχαίνει η καταβολάδα, αποκτά κυριολεκτικά την έννοια του δώρου-έκπληξη το νέο δεντράκι!

Με βάση όλα τα προαναφερθέντα στοιχεία, μπορώ βάσιμα να πιστεύω οτι η εγχείρηση πέτυχε :clap: .
Ελπίζω τώρα να ζήσει κι ο ασθενής... :think:
Θα δούμε σε δύο μήνες!
:text-lol:

Υ.Γ. -Το δεντράκι είναι κάθετα ίσιο, οι φωτογραφίες βγήκαν ξαπλωτές... κε Διαχειριστάαα, μήπως μπορείτε να κάνετε κάτι?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από marios »

Σε μερικά φυτά δεν θέλει ορμόνη. Εάν βάλεις δεν πιάνει.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

vaggelakos7 έγραψε:
03 Ιούλ 2018, 09:39
Για καταβολάδα είναι πολύ αργά καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη 2019. Κατά τον Απρίλιο.
Έλα και δε θέλω γκαντεμιές... 😄  

Το ξέρω βρε Vaggelakos7, αλλά είναι κάτι σαν ένα πείραμα, ένα στοίχημα της σκέψης και λέω να το κάνω γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω (εκτός από λίγο χρόνο). Σκοπίμως, δεν θα διαλέξω τα καλύτερα κλαδιά, για να αφήσω τις προοπτικές ανοιχτές για την επόμενη σεζόν. Σ' ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως!

Προστέθηκε μετά από 12 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
thanos75 έγραψε:
03 Ιούλ 2018, 09:12
πρόσεξε μην προχωρήσεις σε καταβολάδες σε οριζόντια κλαδιά. Έχω παρατηρήσει ότι δεν έχουν μεγάλη επιτυχία και όσα ριζώνουν, μόνο από την κάτω πλευρά. Προφανώς λόγω τις κίνησης των χυμών.
Θάνο, πολύ καλή επισήμανση, το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε μία καταβολάδα πασχαλιάς, η οποία μάλιστα ενώ στην αρχή ξεκίνησε καλά, κάποια στιγμή μου ξέρανε τα φύλλα, τα έριξε, και τώρα δεν ξέρω αν ζει η όχι όλο το δεντράκι...
Το κρατάω σοβαρά υπ' όψιν. Όμως αυτή την φορά, κι εγώ δεν θα κρατήσω το fair play. Θα έχω βουτήξει το moss σε διάλυμα με ορμόνη ριζοβολίας, για να αντισταθμίσω τις χαμηλές πιθανότητες λόγω του οριακού "εκτός εποχής" εγχειρήματος. Μη σου πω ότι θα ψεκάσω και το σημείο της τομής...
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Antonios (06 Μαρ 2020, 17:09)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Για καταβολάδα είναι πολύ αργά καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη 2019. Κατά τον Απρίλιο.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Νικόλα θα πάρω την άδεια της μητέρας μου και θα στηθώ μπροστά στα post σου, να πάρω μια καλή ιδέα από την αρχή τι κάνει κανείς για κάτι τέτοιο.
 Και αν βγω μετά στη γειτονιά με σακούλες και σουγιά, σίγουρα θα μου το γυρίσει η μάνα μου στην εκπαιδευτική τηλεόραση…Να είσαι καλά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Με βάση το ημερολόγιο εργασιών που υπάρχει στην βιβλιοθήκη μας, κατάλληλη εποχή για καταβολάδες, είναι ο Μάης κι ο Ιούνης, πάντα στη χάση του φεγγαριού...
:techie-eureka:
Με βάση τον τρελόκαιρο που επικράτησε τον Ιούνη, μόνο η τρέχουσα φάση (μετά την πανσέληνο της 28ης Ιουνίου) του φεγγαριού είναι διαθέσιμη επιλογή, αν και αργά ημερολογιακά. Επειδή ο γράφων είχε "μαρκάρει" δεντράκια της γειτονιάς (λαγκερστρέμια, σφένδαμο, δαμασκηνιά, φτελιά και κουτσουπιά), εάν όλα πάνε καλά αυτή την εβδομάδα αρχίζει "το εγκώμιο της καταβολάδας"..!
:chores-chopwood:
Σουγιάς, σακούλες, μεμβράνη, αλουμινόχαρτο, moss και φύγαμε... Προσοχή: θα ακολουθήσει πλήρες φωτογραφικό ρεπορτάζ, με εικόνες σκληρές για παιδιά και καρδιοπαθείς! Παρακαλούνται οι υπεύθυνοι να απομακρύνουν τις παραπάνω ευαίσθητες ομάδες από τις οθόνες υπολογιστών και smart phones!
:character-jason:  :violence-chainsaw:       :confusion-helpsos:
Όπως πάντα, είναι καλοδεχούμενες συμβουλές-προτάσεις των μελών για την επιτυχέστερη δυνατή έκβαση της απόπειρας.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση