Πυράκανθος ξεραίνεται

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Hfestion »

Είναι πολύ δύσκολο να δώσεις λύση από δύο φωτογραφίες και χωρίς να έχεις μπροστά σου ένα δέντρο. Αν ήταν δικό μου θα έκανα άμεση μεταφορά σε διπλάσια γλάστρα και περιμετρικά θα έβαζα σκέτη ελαφρόπετρα και θα έκανα ένα ψεκασμό με εντομοκτόνο.
Εγώ φέτος έχασα ένα πυρακανθο από ξυλοσκολικα μέσα σε 20μερες και οπτικα ήταν ακριβώς το ίδιο. Αλλά το δικό μου ήταν άλλο δέντρο, άλλη περιοχή, άλλη περίπτωση.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

Αντιμετωπίζω πρόβλημα μ' ένα πυράκανθο ο οποίος ξεραίνεται στα ξαφνικά ενώ είχε καλή πορεία.
Το συγκεκριμένο φυτό είχε το ρόλο κώνου σε θέση πάρκινγκ,βρισκότανε μπροστά από σπίτι με ωραίο και περιποιημένο κήπο
και για κάποιο λόγο δεν τύχαινε της ίδιας περιποίησης με τα υπόλοιπα φυτά.
Μπόρεσα και ήρθα σε επαφή με την ιδιοκτήτρια και κατάφερα να το αποκτήσω(το αντάλλαξα με μια όμορφη γαρδένια).
Η κίνηση και το πάχος του κορμού ήταν αυτά που με έκαναν να θέλω να το αποκτήσω.Η υγεία του φυτού ήτανε πολύ καλή (παραθέτω φωτογραφίες)στην κατοχή μου έδειξε σημεία ανανέωσης(νέα φύλλα) και ενώ όλα πήγαιναν καλά στα ξαφνικά το φυτό άρχισε να ξεραίνεται,υπάρχουν ακόμη πράσινα φύλλα αλλά η εικόνα είναι δραματική.
Το υπόστρωμα είναι χάλια αλλά προς το παρόν δεν θέλω να το επιβαρύνω με μια πρόωρη μεταφύτευση,κι απ' ότι διάβασα οι πυράκανθοι δεν δέχονται εύκολα "πείραγμα" στο ριζικό τους σύστημα.
Αν κάποιος έχει εμπειρία σχετική με τους πυράκανθους ας βοηθήσει.

IMG_20180430_153046.jpg
IMG_20180430_153206.jpg
IMG_20180625_131030_HDR.jpg
ΠΥΡΑΚΑΝΘΟΣ ΠΑΡΚΟ (2)-1.jpg
 
ΠΥΡΑΚΑΝΘΟΣ ΠΑΡΚΟ (4)-1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση