Πυράκανθος ξεραίνεται

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

alxalex έγραψε:
29 Σεπ 2018, 21:50
εχουν περασει σχεδον 15 μερες απο την τελευταια ενημερωση....εχουμε αποτελεσματα???....νομιζω ,δε ξερω για ποιο λογο ,οτι το δεντρακι σου θα επιβιωσει...
Γεια.
Προς το παρόν η κατάσταση είναι στάσιμη,δεν υπάρχει εξέλιξη ούτε προς το κακό ούτε προς το καλό.
Το γεγονός ότι το δέντρο έχει σταματήσει την "κατηφόρα" μου δίνει ελπίδες,θα ανεβάσω φωτογραφία τις επόμενες μέρες.

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από alxalex »

εχουν περασει σχεδον 15 μερες απο την τελευταια ενημερωση....εχουμε αποτελεσματα???....νομιζω ,δε ξερω για ποιο λογο ,οτι το δεντρακι σου θα επιβιωσει...

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Αν παρατηρήσεις θα δεις ότι έκανα αλλαγή γλάστρας ουσιαστικά έκανα αυτό που δείχνεις,
σκάλισα περιμετρικά το χώμα για να αναπνεύσει το δέντρο και στη συνέχεια συμπλήρωσα το κενό με μείγμα τύρφης και ελαφρόπετρας.
Ο χρόνος θα δείξει.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Hfestion »

Για να πάρουν οι ρίζες αέρα θα έκανα αυτό
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

darius έγραψε:
14 Σεπ 2018, 15:35
Στις τελευταιες φωτογραφιες που ανεβασες εχει πεταξει νεα φυλλα ή ειναι ιδεα μου?
Υπάρχουν νέα φύλλα αλλά είναι ελάχιστα σε σχέση με την κόμη που υπήρχε.
Η ελπίδα υπάρχει και μάλλον θα πεθάνει τελευταία.
Προς το παρόν η κατάσταση είναι στάσιμη σημάδι σταθεροποίησης κατά τη γνώμη μου. 

darius
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 01 Αύγ 2018, 08:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από darius »

Στις τελευταιες φωτογραφιες που ανεβασες εχει πεταξει νεα φυλλα ή ειναι ιδεα μου?
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Να το κόψεις. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση.
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

Απολαυστικός για άλλη μια φορά αλλά και δημιουργικός.
Αν όλα πάνε καλά και το δέντρο επιζήσει θα εφαρμόσω ακριβώς την έμπνευση σου,δεν το είχα σκεφθεί καθόλου.
Το δεξί όρθιο κλαδί δεν μου αρέσει καθόλου το άφησα γιατί είναι σχετικά το πιο ζωντανό,με την καταβολάδα που προτείνεις αξιοποιείτε κι αυτό.
Το αριστερό κλαδί είναι σαπισμένο κατά το ήμισυ,μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό;
IMG_20180907_133220-1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ας δούμε μακροπρόθεσμα την πορεία του πυράκανθου (εάν ήταν δικός μου).
Βέβαια αυτή η διαμόρφωση   δεν είναι αναγκαίο να υιοθετηθεί από κανέναν  μιάς και είναι αποτέλεσμα προσωπικής  επιλογής , ψυχοσύνθεσης, ηλικίας, γεροντισμού,  φαντασίας, κακής όρασης, φασαρίας από τις γάτες ,  επιλογής μουσικής για συντροφιά και όπως πάντα η υπερβολή στην προσέγγιση του βίρτουαλ. Εάν κάτι ακόμη βγεί στην συνέχεια,  αυτό θα είναι από την έλλειψη διαχείρισης των ορίων της ψυχοπαθολογίας του τσαρλατάνου καλλιτέχνη. (κάποιος πρέπει να φταίει)

Δεν έχουμε εικόνα από το νέμπαρι αλλά θα το φανταστούμε και αυτό. Στο δεξιό κλαδί θα κάνουμε καταβολάδα ώστε να έχουμε μελλοντικά και ένα δεύτερο δενδράκι. Θα έπρεπε να είχαμε εικόνες και από άλλες πλευρές αλλά για το σχέδιό μας καλές είναι και αυτές.

Πάμε λοιπόν για Pyracantha cascade και ……όνειρο θερινής ημέρας  μαζί με μία αδιάλειπτη σχοινοβασία ανάμεσα στην πραγματικότητα, το εφικτό  και την πλάνη  !!!! .    
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Hfestion »

Ναι σε έναν πολύ μεγάλο σχινο που αγόρασα πέρσι τον Νοέμβριο. Θέλει λίγο χρόνο να δράσει το φάρμακο 20-30 μέρες αλλά σταδιακά μειώνει το πληθησμο μέχρι που εξαφανίζετε
These users thanked the author Hfestion for the post:
myrtilos (08 Σεπ 2018, 13:30)
Rating: 7.14%

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

Hfestion έγραψε:
08 Σεπ 2018, 01:27
Το καλύτερο για τα μυρμήγκια είναι το '' Smell''. Είναι σε πουδρα, ρίχνεις πάνω στο δέντρο, στο κορμό στο χώμα και γύρω γύρω από την γλάστρα περιμετρικά. Όσο ποτίζεις μπενει μέσα στο υποστρωμα.

Προσοχή με τα μυρμήγκια μη πάνε σε διπλανό σου δέντρο.
Καλή τύχη
Απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις δοκιμάσει με καλά αποτελέσματα,αναζητώντας το στο net είδα ότι έχει προσιτή τιμή οπότε θα ψάξω να το βρω.
Τις μισές γλάστρες τις έχω εκτεθειμένες στη φύση(σε κτήμα)αλλά ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα μυρμήγκια τα οποία υπάρχουν ολόγυρα,η γλάστρα του πυράκανθου βρισκότανε σε δρόμο ασφάλτινο με αποτέλεσμα τα μυρμήγκια μη βρίσκοντας χώμα τριγύρω να βρουν εκεί καταφύγιο.
Ευχαριστώ.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Hfestion »

Το καλύτερο για τα μυρμήγκια είναι το '' Smell''. Είναι σε πουδρα, ρίχνεις πάνω στο δέντρο, στο κορμό στο χώμα και γύρω γύρω από την γλάστρα περιμετρικά. Όσο ποτίζεις μπενει μέσα στο υποστρωμα.

Προσοχή με τα μυρμήγκια μη πάνε σε διπλανό σου δέντρο.
Καλή τύχη

Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Ελπιζω να παει καλα γτ ειναι κριμα εχει ωραια κλαδια οπως ειπες..  και το virtual φανηκε δυνατο.. Καλη τυχη !
These users thanked the author Παναγιώτης24 for the post:
myrtilos (08 Σεπ 2018, 12:50)
Rating: 7.14%

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

Μετά από κάποιες ενέργειες στις οποίες προχώρησα διαπίστωσα ότι οι αιτίες για την κακή πορεία του πυράκανθου είναι,
(α) το πιο ελεεινό υπόστρωμα που έχω συναντήσει ποτέ μου και
(β)το υπόστρωμα ήτανε κανονική μυρμηγκοφωλιά.
Ξεκίνησα με κλάδεμα όλων των ξηρών κλαδιών,αφαίρεσα το χώμα που είχε γίνει μια σκληρή κρούστα και έβαλα το φυτό σε νέα γλάστρα.
Δεν κλάδεψα όσο θα ήθελα, άφησα κάποια επιπλέον κλαδιά τα οποία θα κόψω όταν θα έχω νέα βλάστηση.
Το πότισα με διάλυμα το οποίο περιείχε δηλητήρο(για τα μυρμήγκια)και το τοποθέτησα στο πιο σκιερό και δροσερό μέρος που έχω.
Γνωρίζω ότι έκανα πολλές ενέργειες μαζί και σχετικά νωρίς αλλά η πορεία του δέντρου ήταν καταδικασμένη.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Παραθέτω φωτογραφίες με τα ανδραγαθήματα.
IMG_20180907_133220.jpg
IMG_20180907_133723.jpg
IMG_20180907_135623.jpg
IMG_20180907_140438.jpg
IMG_20180907_144519.jpg
IMG_20180907_144530.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα προχωρήσω σε κάποιες από τις ενέργειες που προτείνεται και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Sim62 »

Ξύσε χαμηλά στον κορμό με ένα κοφτερό σουγιά μέχρι το κάμβιο στρώμα. Αν δείς πράσινο χρώμα εκεί ψέκασμα άμεσα με Aliette, και μετά από δέκα μέρες με εντομοκτόνο διασυστημικό, μεταφορά σε ίσκιο και μετρημένα τα ποτίσματα. Αν επβιώσει και σε 2-3 εβδομάδες δείς νέα φυλλαράκια ακολούθησε τη συμβουλή του  Hfestion.
Αν το χρώμα στο κάμβιο είναι κιτρινωπό ή καφέ νομίζω έχεις και άλλα φυτά να ασχολείσαι έτσι δεν είναι ? Για να στο πώ κάπως απαλά όπως στο ανέκδοτο με τη μάνα του Καραμήτρου. 

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Γιατί δε το βγάζεις προσεκτικά απ το χώμα να δεις σε το κατάσταση είναι οι ρίζες του; Στο κάτω κάτω αν έχεις πιάσει κάποιο παράσιτο του κάνεις μια μεταφυσική Κί ο θεός βοηθός.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάνε καμία προσευχή, άναψε καμία λαμπάδα ίσα με το μπόι του (καλή, όχι τσιγκουνιές !!!) και εάν όλα πάνε καλά τότε κοίταξε την συνέχεια στο βίρτουαλ.
 (Το φύλλωμα είναι ενδεικτικό)
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
myrtilos (02 Σεπ 2018, 02:05)
Rating: 7.14%

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από myrtilos »

Hfestion έγραψε:
31 Αύγ 2018, 11:45
Είναι πολύ δύσκολο να δώσεις λύση από δύο φωτογραφίες και χωρίς να έχεις μπροστά σου ένα δέντρο. Αν ήταν δικό μου θα έκανα άμεση μεταφορά σε διπλάσια γλάστρα και περιμετρικά θα έβαζα σκέτη ελαφρόπετρα και θα έκανα ένα ψεκασμό με εντομοκτόνο.
Εγώ φέτος έχασα ένα πυρακανθο από ξυλοσκολικα μέσα σε 20μερες και οπτικα ήταν ακριβώς το ίδιο. Αλλά το δικό μου ήταν άλλο δέντρο, άλλη περιοχή, άλλη περίπτωση.
Στη δική σου περίπτωση είχαν μείνει πράσινα φύλλα η ξεράθηκε μονομιάς;
Στο δική μου περίπτωση ελπίδες μου δίνουν τα πράσινα φύλλα που υπάρχουν,η κατάσταση δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί(περίπου 15 μέρες τώρα).
Ευχαριστώ.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 33 δευτερόλεπτα:
Dim Papadopoulos έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:53
Μεταφύτευση από Οκτωβρίο και προσοχή με το πότισμα και στον ίσκιο. Αυτό θα έκανα εγώ.
Το έχω στη σκιά,σε δέκα μέρες το φεγγάρι θα είναι στο χάσιμο ίσως επιχειρήσω αλλαγή γλάστρας.
Ευχαριστώ.
 
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Πυράκανθος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Μεταφύτευση από Οκτωβρίο και προσοχή με το πότισμα και στον ίσκιο. Αυτό θα έκανα εγώ.
Το δέντρο είναι ζωή!
Απάντηση