Εικόνες ...

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Ωραίο δέντρο! Φαντάζομαι, τι φοβερή εμφάνιση θα έχει , όταν αρχίσει να ανθίζει. Μπράβο!
Το πευκάκι, που φύτρωσε διπλά, θα το κρατήσεις; Παλιά ειχα πολλα τετιά σπορόφυτα του Χαλεπίου πέυκου, αλλά πρόπερσυ πάγωσαν το χειμώνα. Τότε κατάλαβα, γιατί στα Τρίκαλα δεν έχουμε τέτοιου είδος πεύκο. Αλλά είναι ότι πρέπει για το μπονσαί.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

14/2/2019

Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου. !!!   :romance-adore:

Είπα και εγώ να κάνω δώρο στο κορίτσι μία νέα γκαρσονιέρα. !!

:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Τώρα μεταξύ μας κορίτσι δεν είναι αφού η ηλικία της ξεπερνάει τόν μισό αιώνα.Η μεταφύτευση και  η αφαίρεση τμήματος του κορμού ήταν στο πρόγραμμα εδώ και 2 χρόνια γι’αυτό και είχα τοποθετήσει  ένα πλαστικό δακτυλίδι ώστε να βγάλει ρίζες πιο ψηλά, κάτι σαν εναέρια καταβολάδα αλλά εδώ δεν είχα αφαιρέσει τμήμα του φλοιού. Το πριόνι πήρε φωτιά, ξεχεριάστηκα και θα έπρεπε να είχα κατεβάσει το αλυσοπρίονο από την αποθήκη αλλά έλεγα να το παίξω ήρωας και δυνατός  στην ηλικία που είμαι. Ο κορμός σε διάμετρο είναι  περίπου 12 εκατοστά. Το νέο ύψος (από το σημείο που κόπηκε) είναι  περίπου 50 εκατοστά. Η όλη εργασία έγινε διότι η ροδιά είχε αρχίσει να ανοίγει τους οφθαλμούς. Βεβιασμένη η ενέργεια αλλά θα μπεί σε κάποιο προστατευμένο σημείο μέχρι να ζεστάνει ο καιρός.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Hfestion »

Super!!!
😁👍
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Βγήκαν τα μαχαίρια, τα ψαλίδια, οι λεπίδες, οι αυτοσχέδιοι γάντζοι για σκάλισμα και αφαίρεση του χώματος, μαζευτήκανε οι γάτες για να δούν τι γίνεται και να παίξουν με τα κόκκινα μπαλάκια του πυράκανθου που έπεφταν κάτω και όλα αυτά σε μία πρώτη προσπάθεια να  ‘’φέρω στα ίσια’’  την όλη εικόνα του φυτού. Μειώθηκε το ύψος ώστε να εναρμονιστεί  με το πάχος του κορμού  και αφαιρέθηκε ότι δεν ταίριαζε. Σκάλισα και αφαίρεσα το επιφανειακό χώμα για να δώ καλύτερα το νέμπαρι και στο τέλος το σκέπασα με βρύα μέχρι να κάνω την μεταφύτευση. Βέβαια βρισκόμαστε ακόμη σε ένα αρχικό στάδιο εργασιών και  δεν έχω καμία απαίτηση από το φυτό. Τον επόμενο μήνα που θα προχωρήσω στις αναγκαίες εργασίες  θα έχουμε εικόνα και από το υπόλοιπο ριζικό σύστημα και την  τελική θέση και μορφή που θα πάρει.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από minaspit »

Διάβασα με δίψα τις 11 σελίδες του θέματος(σε σημείο να απογοητευτώ όταν τελειωσαν) κ χάζεψα για ώρα τις φωτογραφίες από τα διάφορα καλλιτεχνικά αριστουργηματα, μπράβο και πάλι μπράβο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Hfestion »

Ανυπομονώ για φωτογραφίες από την πρώτη εργασία
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Από τα πολύ αγαπημένα είδη, κι αν διέκρινα ορθά υπάρχει πλούσια διακλάδωση στο πρωτογενές υλικό άρα πολλές δυνατότητες διαμόρφωσης... Σε κάθε περίπτωση, αφενός είμαι σίγουρος ότι στα χεράκια σου θα καλοπεράσει, αφετέρου εύχομαι να το ευχαριστηθείς κι εσύ..! Άντε με ‘γειά σου..
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Pyracantha  Nana
Μετά από πολύ καιρό είπα να αγοράσω ένα μικρό δενδράκι. Βέβαια έχω στα σκαριά άλλα 5-6 στα οποία έχω κάνει την προεργασία καταβολάδας  (αφού ήταν στο χώμα πάνω από 6-7 χρόνια (νομίζω) και τους είχα κάνει διάφορα κλαδέματα και μία περσινή αποφύλλωση) και θα περιμένω στό  επόμενο εξάμηνο τα όποια αποτελέσματα.
Είχα περάσει λοιπόν  τυχαία από ένα μικρό τοπικό φυτώριο και είχα δει ένα πυράκανθο nana . Σήμερα πήγα να τον πάρω. Αρχική τιμή 8 euro.  Ύψος από το χώμα 50 εκατοστά περίπου. Μετά από παζάρια, κλάματα και εκφράσεις του στυλ … έχω να θρέψω 5 γάτες και 2 ανεπίσημες αρραβωνιαστικιές (αλλιώς τις χαρακτήρισα  !!)….. Δάκρυσε ο άνθρωπος με αυτές τις συμφορές και μου λέει άντε δώσε 5 euro .  
Σίγουρα έχει κάποια χρονάκια στην πλάτη του, παραπεταμένο-παραμελημένο  ήταν, αλλά για να το αγοράσω κάτι είδα κάτι μου έκανε ‘’κλίκ’’. Θα δούμε στο μέλλον τι θα βγεί όταν το καθαρίσω, το κλαδέψω, το συρματώσω, το μεταφυτεύσω, οπότε θα γίνει και η επίσημη παρουσίαση.
Εδώ οι πρώτες φωτογραφίες.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Hfestion »

Αυτά είναι τα ωραία που τα βλέπουμε πολύ σπάνια στην Αθήνα.
Πολύ ωραίο!!! Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Παγώσαμε !!!!!
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

+1 με sinaf
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

sinaf έγραψε:
13 Δεκ 2018, 15:45
Lazorik έγραψε:
12 Δεκ 2018, 16:34
Νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα προς τα κάτω το κλαδάκι. Και πάλι βέβαια κάτι δεν μου κάθεται 100% σωστά αλλά αν πυκνώσει η διακλάδωση σίγουρα θα είναι πιο ολοκληρωμένο.
Εμένα μου αρέσει στο 100%, όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία.
:happy-jumpeveryone: 
Μήπως σου αρέσει η κυρία και μας τα γράφεις αυτά ??   :laughing-rolling: :laughing-rolling:
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από sinaf »

Lazorik έγραψε:
12 Δεκ 2018, 16:34
Νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα προς τα κάτω το κλαδάκι. Και πάλι βέβαια κάτι δεν μου κάθεται 100% σωστά αλλά αν πυκνώσει η διακλάδωση σίγουρα θα είναι πιο ολοκληρωμένο.
Εμένα μου αρέσει στο 100%, όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία.
:happy-jumpeveryone:
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Lazorik »

Νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα προς τα κάτω το κλαδάκι. Και πάλι βέβαια κάτι δεν μου κάθεται 100% σωστά αλλά αν πυκνώσει η διακλάδωση σίγουρα θα είναι πιο ολοκληρωμένο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραία η μελυκοκια!
Βλεπω εχεις κάνει τα κονε σου
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μερική πρόοδος μίας μελικοκιάς. Το κλαδάκι στην αρχή ήταν προς τα κάτω και πλάγια, μετά πήγε προς τα επάνω και στο τέλος ξαναγύρισε προς τα κάτω. Το συρμάτωμα ήταν και είναι χαλαρό γιατί ακόμη δεν έχει αποφασιστεί το μέλλον της μορφής της. Περνάει μία ιδέα κατασκευής  ‘’ πότ ‘’με πέτρες-πλάκες  (βραχώδες τοπίο) και να τοποθετηθεί εκεί σαν cascade αλλά αυτό θα το δώ μελλοντικά εάν βρώ και τα κατάλληλα υλικά.

Η κυρία στήν τελευταία φωτογραφία είναι η  Rebecca Ferguson. Μόλις της είπα για την φωτογράφηση πήρε το αεροπλάνο και ήλθε αμέσως.

Έχω και εγώ τις γνωριμίες μου. Πώς να το κάνουμε.  
:laughing-rolling:
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Φανταστικη η ελια
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Εντάξει !!!!
Έχει χαλάσει η κοινωνία !!!
Δεν υπάρχει σεβασμός στον καλλιτέχνη !!!!
Ο ένας λέει να την πάω για περμανάντ, ο άλλος να την πάω για λουτρά καί κάποιος γκρινιάζει για το βίρτουαλ.
Ευτυχώς ο Νικόλας κερνάει τσίπουρο για να πάνε τα φαρμάκια κάτω !!!!!


Δε μόφταναν οι θκές’μ  οι χλιμάρες  ιέχου κι σας απ’ πάν απ’ του κιφάλι’μ. 

Καλάαααα!!! 
Θα αρχίσω να κάνω μαθήματα Voodoo και μετά τα λέμε !!!!


 P.S.
 Στο βίρτουαλ δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο. Από τις προηγούμενες εικόνες απλά έσβησα ( ‘’κλάδεψα’’ )  
κάποια κλαδιά και πρόσθεσα τραπεζάκι και πότ.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Harris »

Πετάμε ετσι κουβέντες και δεν έχεις μετάφραση; Δηλαδη πως θα καταλάβουμε εμείς οι πρωτευουσιάνοι τι θέλει να πει ο ποιητής; (εσυ εισαι αυτός)

Τι βιρτουαλ; ¨εβαλες ενα ποτ και το λες βιρτουαλ αυτο; Θέλω να ανεβάσεις βιρτουαλ πως θα είναι σε 5 και 10 χρόνια αντιστοίχως!!! :)
Όσο για τα γεράματα εγω είχα βγει OFF οταν καναμε μεταφύτευση μια ελιά! Μέχρι και το πριόνι έσπασε εσύ μια χαρά!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
23 Σεπ 2018, 14:48
Η ξεμαλλιασμένη γριά !! 

Δεν ξέρω τι να της  κάνω.   

 - Καλύτερη  διατροφή ??

 -  Να της κόψω την παρέα με τις γάτες   ??
 - Τάμα στην Παναγία  ??
 - Να της δώσω ένα  Red Bull ?? 
- Μήπως καλύτερα ένα τσίπουρο ??
. 
-  Να πιώ εγώ 2-3 Jack Daniels  και να την βλέπω μετά σαν την Charlize Theron ??
....

Μετά από πολύωρη σκέψη της έκλεισα  ραντεβού για κομμωτήριο, σπά, γιόγκα, γυμναστήριο,
σχολή μανεκέν για την κορμοστασιά, και για αλλαγή καινούριου χαλιού στην  γκαρσονιέρα.
 

Λές μετά από όλα αυτά να ξανανιώσει  ???????


Αν δεν …..   θα μείνει στο ράφι  !!!! .
.
 
Να τη στείλεις το καλοκαίρι για μπάνια σε ιαματικά λουτρά
Απάντηση