Αγριοφυστικιά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από thanos75 »

update
20200624_202842.jpg
 
20200624_202943.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από thanos75 »

ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
η νέα καταβολάδα είναι ωραία ιδέα, ώστε να δημιουργηθούν δύο δεντράκια, όμως πάει πίσω όποια αρχή διαμόρφωσης και πόσο υπομονή πια!
καταλήγω προς το παρόν στην μείωση του ύψους -προς το τέλος του μήνα που πιστεύω να έχουν περάσει οι μεγάλες παγωνιές-  και σε μια καλή μεταφύτευση την άνοιξη και να δούμε πως θα ανταποκριθεί.
112117_2.jpg
όσο για κάποια προβλήματα ανάποδης κωνικότητας, θα τα δούμε στο μέλλον.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Εάν έκανες μία νέα καταβολάδα ????
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από sinaf »

Θάνο είναι όμορφο δεντράκι. Μάλλον θέλει κατέβασμα όπως προτείνει ο Χάρης, καθώς από την προτελευταία φώτο το τελευταίο κλαδί φαίνεται πολύ ίσιο, χωρίς κίνηση. Σίγουρα θα χρειαστεί επιλεκτικό κλάδεμα στην πρώτη και δεύτερη διακλάδωση, όπου δημιουργείται ανάποδη κωνικότητα. Τα κλαδάκια κάτω απο την πρώτη διακλάδωση θα τα άφηνα να αναπτυχθούν ελεύθερα για να παχύνει ο κορμός. Το κλαδάκι στη βάση θα το κρατούσα σε πρώτη φάση έχοντας στο μυαλό μία εκδοχή μάνας-θυγατέρας μαζί. Καλή συνέχεια και από εμένα.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από deus x machina »

Θανο καλημερα και καλη χρονια,

Σε πρωτη φαση θα το αφηνα να ξαναβγαλει τα φυλλαρακια του για να το χαρω κ δευτερον για να το εχω πιο '' ζωντανο '' μπροστα μου ωστε να αποφασισω τι θελω να κοψω. 
Μπορει το φυλλωμα απο μονο του καθως κ αυτο που σχηματιζεται να σου δωσει την εικονα , απο μονο το.
Μετα θα δεις τι θελεις να κανεις .
Το κλαδακι κοντα στο χωμα μπορεις να μην το κοψεις κ να το κανεις jin , λεμε τωρα.
Καλη συνεχεια να χεις.
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από panixoras »

κοψε σε πρωτη φαση το κλαδι διπλα στο χωμα...απο εκει και περα σε καποιες φαινετε να θελει  κοψιμο η κορυφη και σε καποιες ειναι υπο συζητησει.....να σου πω και το κλαδι στο χωμα κατι ομορφο δινει ....

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Θάνο μου δεν είμαι ιδικός αλλά για μένα θα έκοβα όπως λέει και ο Χάρης το κάτω κλαδί σίγουρα. Εμένα μου αρέσει η κορφή όπως φαίνεται.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από stelios »

ΚΑλή χρόνιά. Το δέντρο σου είναι σουπερ
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από Harris »

Καλημέρα! Ισως να εκοβα την κορυφη
12.jpg
να κατέβει και να αρχισει απο εκει η διαμορφωση  (και το τελευταιο διπλο κλαδι διπλα στο χωμα θελει κοψιμο)
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Αγριοφυστικιά

Δημοσίευση από thanos75 »

Δεδομένου ότι σε κανά μήνα θα ξεκινήσουμε τα κλαδέματα βάζω μερικές φωτογραφίες μήπως μου δώσετε καμιά ιδία διαμόρφωσης. θα εκτιμούσα βέβαια κάποιο virtual..
έχει προκύψει από εναέρια καταβολάδα (έχει γίνει ρουτίνα πια) και έχει περάσει ήδη μια περίοδο στην γλάστρα όπου πέταξε και έδειξε να έχει προσαρμοστεί.
20181230_112117.jpg
20181230_112132.jpg
20181230_112208.jpg
20181230_112223.jpg
20181230_112259.jpg
νομίζω θα ήθελα να το κρατήσω σε όρθια θέση. είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να αφαιρέσω τελείως το πάνω τμήμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση