Γαύρος Ανατολικός

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Sim62 έγραψε:
02 Μάιος 2019, 20:05
Νικολας72 έγραψε:
02 Μάιος 2019, 15:42
 
Νομίζω πως ναι. 161 και 162 είναι πιο νεαρό το δέντρο και το 163 μεγαλύτερο ?  
Σωστά το καταλάβατε. Οκ, ευχαριστώ για την βοήθεια, θα ανεβάσω κάποια στιγμή νέα post για να τα παρουσιάσω. Ήδη κατανάλωσα πολύ χώρο από την παρουσίαση του δικού σας εξαιρετικού δέντρου με τις απορίες μου. Ελπίζω να βοηθηθούν κι άλλοι από την επίλυσή τους. Καλή συνέχεια εύχομαι να έχει ο Γαύρος σας, αν και στα χέρια σας (με τις γνώσεις, την εμπειρία και το ταλέντο σας) είναι μάλλον σίγουρο! 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:
02 Μάιος 2019, 15:42
Sim62 έγραψε:
22 Απρ 2019, 20:24
Νικολας72 έγραψε:
22 Απρ 2019, 19:58
Αλήθεια, κ. Sim62, δεν μοιάζει πολύ με την οξιά ο Γαύρος..; Ποιές οι διαφορές τους; Είναι το μέγεθος του φύλλου, κάτι άλλο;
Ναι μπορεί να πει κανείς πως τα φύλλα έχουν αρκετές ομοιότητες.  
Κ. Sim62, αυτές είναι οι τρεις φωτογραφίες με τα φυτά που σας έλεγα: οι 161 & 162 δείχνουν το ίδιο φυτό από άλλη οπτική γωνία, ενώ η τρίτη είναι διαφορετικού φυτού. Είναι και τα τρία οξιές κατά την γνώμη σας? 
Νομίζω πως ναι. 161 και 162 είναι πιο νεαρό το δέντρο και το 163 μεγαλύτερο ?  
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Sim62 έγραψε:
22 Απρ 2019, 20:24
Νικολας72 έγραψε:
22 Απρ 2019, 19:58
Αλήθεια, κ. Sim62, δεν μοιάζει πολύ με την οξιά ο Γαύρος..; Ποιές οι διαφορές τους; Είναι το μέγεθος του φύλλου, κάτι άλλο;
Ναι μπορεί να πει κανείς πως τα φύλλα έχουν αρκετές ομοιότητες. 
Κ. Sim62, αυτές είναι οι τρεις φωτογραφίες με τα φυτά που σας έλεγα: οι 161 & 162 δείχνουν το ίδιο φυτό από άλλη οπτική γωνία, ενώ η τρίτη είναι διαφορετικού φυτού. Είναι και τα τρία οξιές κατά την γνώμη σας?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Και σε κεραμιδί μπορείς.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από sinaf »

Πολύ καλό υλικό. Δυνατός κορμός με ωραία κίνηση. Έχεις βρει καλό φυτωριούχο!
Το φύτεψες πάνω σε πλακάκι ή τετράγωνο ξύλο;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Harris »

Είναι απο τα ωραία δέντρα πράγματι το φύλλο είναι ιδιαίτερο και αρκετά ελληνικό! ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από thanos75 »

Νικολας72 έγραψε:
24 Απρ 2019, 12:17
... Έχω όμως και μία σειρά από δεντράκια που τα πήρα από μεγάλο "φυτώριο" στην Πίνδο, ...

  
μας προκαλείς!!! 😜
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Sim62 έγραψε:
22 Απρ 2019, 20:24
Νικολας72 έγραψε:
22 Απρ 2019, 19:58
Αλήθεια, κ. Sim62, δεν μοιάζει πολύ με την οξιά ο Γαύρος..; Ποιές οι διαφορές τους; Είναι το μέγεθος του φύλλου, κάτι άλλο;
Ναι μπορεί να πει κανείς πως τα φύλλα έχουν αρκετές ομοιότητες....
Έχουν και τα δύο την ίδια απόληξη των κλαδιών όσο βρίσκονται σε "χειμερία νάρκη"..? Που μοιάζει με φουσκωμένο πολλαπλό οφθαλμό και νομίζεις ότι θα σκάσουν καμιά δεκαριά φύλλα από εκείνο το σημείο? Ή είναι μόνο της οξιάς αυτό? Έχω μία οξιά που την έχω ανεβάσει σε παλαιότερο θέμα, και απέκτησα άλλη μία... Και οι δύο πέταξαν νέο φύλλωμα, μάλιστα η δεύτερη με εξέπληξε περισσότερο, καθώς ήταν μόνο κορμός όλο το χειμώνα και με κρατούσε σε αγωνία μέχρι προσφάτως. Έχει αρκετά χοντρό κορμό και έχει πιθανότητες να γίνει ωραίο δεντράκι σε μερικά χρόνια. Θα ανεβάσω σχετικό θεματάκι όσον ούπω...

Έχω όμως και μία σειρά από δεντράκια που τα πήρα από μεγάλο "φυτώριο" στην Πίνδο, τα οποία δεν έχουν ανοίξει ακόμα και προσπαθώ να καταλάβω τί είναι από άλλα σημάδια. Η ανάπτυξη του κορμού και των κλαδιών τους, έχει ομοιότητες αλλά και διαφορές με την οξιά, απ' όσα μπορώ να διακρίνω. Βέβαια όπου νά 'ναι, θα ανοίξουν (θέλω να πιστεύω...) και θα μου λυθεί η απορία, αλλά καμιά φορά μπαίνω στο τριπάκι να προσπαθήσω να αναγνωρίσω από άλλες λεπτομέρειες. 

 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
thanos75 (24 Απρ 2019, 20:26)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από marios »

Πάρα πολύ ωραίο δέντρο. Πάντα μου άρεσε.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:
22 Απρ 2019, 19:58
Εξαιρετικό το εύρημα, θα πρέπει να «κόστισε» λίγο παραπάνω, αλλά τί να κάνεις, είναι να μην ψυλλιαστεί το ψώνιο σου ο φυτωριούχος...

Αλήθεια, κ. Sim62, δεν μοιάζει πολύ με την οξιά ο Γαύρος..; Ποιές οι διαφορές τους; Είναι το μέγεθος του φύλλου, κάτι άλλο;
Ναι μπορεί να πει κανείς πως τα φύλλα έχουν αρκετές ομοιότητες. Ειδικά τα νεαρά φύλλα της οξιάς μοιάζουν με τα πιο ώριμα του Γαύρου αν και τα τελευταία είναι λίγο πιο μυτερά και διπλά οδοντωτά. Τώρα το μέγεθος είναι κάτι σχετικό όπως αντιλαμβάνεσαι, πάντως όσον αφορά τα bonsai στον Γαύρο επιτυγχάνεις πιο εύκολα μικρότερα φύλλα λόγω της τάσης του να έχει εκρηκτική ανάπτυξη, οπότε με το κατάλληλο κορφολόγημα αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται.
fagus1.png
Fagus2.png
Carpinus.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εξαιρετικό το εύρημα, θα πρέπει να «κόστισε» λίγο παραπάνω, αλλά τί να κάνεις, είναι να μην ψυλλιαστεί το ψώνιο σου ο φυτωριούχος...

Αλήθεια, κ. Sim62, δεν μοιάζει πολύ με την οξιά ο Γαύρος..; Ποιές οι διαφορές τους; Είναι το μέγεθος του φύλλου, κάτι άλλο;
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Γαύρος Ανατολικός

Δημοσίευση από Sim62 »

Ο Ανατολικός Γαύρος ( Carpinus Orientalis ή Oriental Hornbeam ).
Είδος της ΝΑ Ευρώπης και της ανατολικής Μεσογείου, εξαπλώνεται από την Ιταλία μέχρι τον Καύκασο και το βόρειο Ιράν. Είναι είδος ιδιαίτερα κοινό στην Ελλάδα, ειδικά στο κεντρικό και βόρειο τμήμα της χώρας.
" Αγοράστηκε" το 2017 από ένα μεγάλο φυτώριο στις παρυφές του Ολύμπου με κύριο γνώμονα την κίνηση του κορμού.
carp1.jpg
Όχι δεν είχα καμία ανησυχία για την έλλειψη κλαδιών αφού η εμφάνιση νέων οφθαλμών στους γαύρους είναι παροιμιώδης. Και πράγματι υπήρξαν πολλοί από του οποίους κράτησα τους δύο που έγιναν τα δύο νέα κλαδιά.
DSC06666.JPG
Θα υπάρξουν και άλλοι και θα δούμε ποιοι από αυτούς θα κρατηθούν. Προς το παρόν μου αρκούν τα 3 κλαδιά που υπάρχουν, τα οποία κρίνοντας από την ανάπτυξη  φέτος και πέρυσι ( δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες ) αρκούν για να δώσουν το παρακάτω αποτέλεσμα άμεσα με το οποίο μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια θα είμαι ευχαριστημένος.
DSC06666.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση