Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Δημοσίευση από Livstaras »

dimitrisf έγραψε:
21 Μάιος 2019, 10:55
κι εγω δυο κλαδια λιγο πιο λεπτα που εβαλα σε νερο,μετα απο ενα μηνα περιπου το ενα ειχε ικανοποιητικο ριζικο συστημα και το φυτεψα σε αμμο απο τη θαλασσα,θελω να δω πως θα τα παει.Το δευτερο σε μια εβδομααδα θα το φυτεψω κι αυτο
Τέλεια! θα το έχω υπόψιν μου όταν τα μεταφέρω σε γλάστρα.
 
Harris έγραψε:
21 Μάιος 2019, 13:25
Έιναι εύκολο δέντρο βγάζει ρίζες για πλάκα! :)
Κάτι είχα διαβάσει, και αφού ηταν για πέταμα, είπα να κάνω μια δοκιμή.
 
Νικολας72 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 13:33
Ωραία προσπάθεια, εύχομαι το καλύτερο..!

Είχα προσπαθήσει παλαιότερα με μικρά κλαδιά, που μετά το στάδιο του "βαπτίσματος", έβγαλαν ριζίδια κι έμειναν μπηγμένα στη γλάστρα για κάμποσο καιρό, δείχνοντας ότι προοδεύουν. Μετά, ίσως λόγω έλλειψης σωστής φροντίδας, εγκατέλειψαν τα εγκόσμια..!

Πάντως, αν και όχι πολύ συνηθισμένα ως bonsai, κατά την γνώμη μου δίνουν πολύ ωραία αποτελέσματα όπως της παρακάτω φωτογραφίας, βάζοντάς με επανηλλειμένα σε πειρασμό. Θα ξαναδοκιμάσω σίγουρα κάποια στιγμή, ίσως με πιο προσεκτικά επιλεγμένο τμήμα από χοντρύτερο κλαδί.
 
Νικολας72 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 06:27
Hfestion έγραψε:
21 Μάιος 2019, 23:41
Είναι πολύ δύσκολο να μη τα καταφέρεις, βγάζει ρίζες πολύ εύκολα, όμως θέλει προσοχή στο πότισμα γιατί σαπίζουν πολύ εύκολα οι ρίζες.
Καλή επιτυχία!
Ναι, το επιβεβαιώνω αυτό με τις ρίζες... Μπράβο Hfestion, τώρα το θυμήθηκα: και τα δυο κλαδάκια τα είχα φυτέψει στην ίδια μεγάλη γλάστρα μαζί με δυο από ιτιά! Κι επειδή η ιτιά θέλει πολύ νερό... κατάφερα να κάνω το δύσκολο εύκολο: να μην τα καταφέρω να κρατήσω στη ζωή τα αρμυρίκια! Μάλιστα, μου είχε κάνει εντύπωση ότι χάλασαν «ανάποδα», από κάτω προς τα πάνω... Δεν είχα βρει και υλικό να διαβάσω στην βιβλιοθήκη του φόρουμ, όποτε προχώρησα με την μέθοδο «trail & error». Και τα πέτυχα και τα δυο σημεία της μεθόδου: και το trial και το error!!! :text-lol:

Άρα, μένουμε στο « π ρ ο σ ο χ ή σ τ ο π ό τ ι σ μ α» !!! 
Ευχαριστώ πολύ Νικόλα. Και εγώ πρώτη φορά προσπαθώ κάτι τέτοιο, και πάω λίγο στην τύχη. Ήδη όμως, και μόνο που ακούω τις εμπειρίες σας από αντίστοιχα πειράματα, μπορώ να αποφύγω τα λάθη σας, και να κάνω καινούρια, δικά μου, που θα μοιραστώ μαζί σας. Συλλογικά, γινόμαστε όλοι σοφότεροι. Μακάρι να μπορούσα να επιλέξω καλύτερα κλαδιά, αλλά είχα πρόσβαση μόνο σε ένα. Αν μου πετύχει το πείραμα, θα κάνω και εγώ στοχευμενη επιλογή την επόμενη φορά.
 
Hfestion έγραψε:
21 Μάιος 2019, 23:41
Είναι πολύ δύσκολο να μη τα καταφέρεις, βγάζει ρίζες πολύ εύκολα, όμως θέλει προσοχή στο πότισμα γιατί σαπίζουν πολύ εύκολα οι ρίζες.
Καλή επιτυχία!
Ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το περίμενα από ένα δεντρό που ζει βουτηγμένο στην θάλασσα, να έχει πρόβλημα με σάπισμα ρίζας. Θα προσέξω πολύ στα ποτίσματα του.
 
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Hfestion έγραψε:
21 Μάιος 2019, 23:41
Είναι πολύ δύσκολο να μη τα καταφέρεις, βγάζει ρίζες πολύ εύκολα, όμως θέλει προσοχή στο πότισμα γιατί σαπίζουν πολύ εύκολα οι ρίζες.
Καλή επιτυχία!
Ναι, το επιβεβαιώνω αυτό με τις ρίζες... Μπράβο Hfestion, τώρα το θυμήθηκα: και τα δυο κλαδάκια τα είχα φυτέψει στην ίδια μεγάλη γλάστρα μαζί με δυο από ιτιά! Κι επειδή η ιτιά θέλει πολύ νερό... κατάφερα να κάνω το δύσκολο εύκολο: να μην τα καταφέρω να κρατήσω στη ζωή τα αρμυρίκια! Μάλιστα, μου είχε κάνει εντύπωση ότι χάλασαν «ανάποδα», από κάτω προς τα πάνω... Δεν είχα βρει και υλικό να διαβάσω στην βιβλιοθήκη του φόρουμ, όποτε προχώρησα με την μέθοδο «trail & error». Και τα πέτυχα και τα δυο σημεία της μεθόδου: και το trial και το error!!! :text-lol:

Άρα, μένουμε στο « π ρ ο σ ο χ ή σ τ ο π ό τ ι σ μ α» !!!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Livstaras (22 Μάιος 2019, 07:29)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Δημοσίευση από Hfestion »

Είναι πολύ δύσκολο να μη τα καταφέρεις, βγάζει ρίζες πολύ εύκολα, όμως θέλει προσοχή στο πότισμα γιατί σαπίζουν πολύ εύκολα οι ρίζες.
Καλή επιτυχία!
These users thanked the author Hfestion for the post:
Livstaras (22 Μάιος 2019, 07:30)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ωραία προσπάθεια, εύχομαι το καλύτερο..!

Είχα προσπαθήσει παλαιότερα με μικρά κλαδιά, που μετά το στάδιο του "βαπτίσματος", έβγαλαν ριζίδια κι έμειναν μπηγμένα στη γλάστρα για κάμποσο καιρό, δείχνοντας ότι προοδεύουν. Μετά, ίσως λόγω έλλειψης σωστής φροντίδας, εγκατέλειψαν τα εγκόσμια..!

Πάντως, αν και όχι πολύ συνηθισμένα ως bonsai, κατά την γνώμη μου δίνουν πολύ ωραία αποτελέσματα όπως της παρακάτω φωτογραφίας, βάζοντάς με επανηλλειμένα σε πειρασμό. Θα ξαναδοκιμάσω σίγουρα κάποια στιγμή, ίσως με πιο προσεκτικά επιλεγμένο τμήμα από χοντρύτερο κλαδί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Livstaras (22 Μάιος 2019, 07:30)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Δημοσίευση από Harris »

Έιναι εύκολο δέντρο βγάζει ρίζες για πλάκα! :)
These users thanked the author Harris for the post:
Livstaras (22 Μάιος 2019, 07:30)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Δημοσίευση από dimitrisf »

κι εγω δυο κλαδια λιγο πιο λεπτα που εβαλα σε νερο,μετα απο ενα μηνα περιπου το ενα ειχε ικανοποιητικο ριζικο συστημα και το φυτεψα σε αμμο απο τη θαλασσα,θελω να δω πως θα τα παει.Το δευτερο σε μια εβδομααδα θα το φυτεψω κι αυτο
These users thanked the author dimitrisf for the post:
Livstaras (22 Μάιος 2019, 07:30)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Το ενοχλητικό αρμυρίκι

Δημοσίευση από Livstaras »

Στα μέσα του Απρίλη, πήγα ένα σύντομο ταξιδάκι στην Χίο, και βρεθήκαμε να ψήνουμε από το μεσημέρι σε παραθαλάσσιο σπίτι, που άνοιξε ειδικά για την περίσταση. Ένα κλαδί από το διπλανό αρμυρίκι ηταν πάνω από το κεφάλι μας, και με τον αέρα έπεφταν φύλλα μέσα στα ποτήρια με το ούζο μας. Αφού άφησα για καμια ώρα τον άνθρωπο που μας άνοιξε το σπίτι του, να απολογείται για το αρμυρίκι, και να μας λέει ότι θα το κόψει όταν κατέβει να μείνει εκεί το καλοκαίρι, πήγα μέχρι το αμάξι και έφερα ένα πριόνι ακριβώς πριν φτάσουν στο τραπέζι τα ψητά.
Έκοψα δυο κλαδιά, τα τύλιξα με βρεγμένο πανί, και τα έφερα Αθήνα. Βίδωσα ένα κομμάτι από πλαστική γλάστρα στην βάση τους, για να σταθεροποιηθούν μελλοντικά στην γλάστρα τους, και τα έχω σε νερό με ορμόνη ριζοβολιας, το οποίο αλλάζω περίπου κάθε 10 μέρες.
Ένα μήνα μετά, και κάτι φαίνεται να γίνεται. 
Σε λίγο καιρό, θα τα βάλω σε γλάστρα με χώμα, την οποία έχω σκοπό να την κρατήσω βυθισμένη στο νερό για λίγο διάστημα, για να κάνω πιο ομαλή την μετάβαση από ρίζες νερού, σε χώματος.
Θα κρατήσω την πορεία του πειράματος μου εδώ, μήπως και ενδιαφέρεται κάποιος φίλος να δοκιμάσει αρμυρίκι για bonsai.
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση