"Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από myrtilos »

Και η ιστορία σου είναι ωραία και τα δημιουργήματα σου έχουν φαντασία(μου άρεσαν του ξύλου και το alfablock).
Μια απορία έχω για τα ποτ ξύλου, λόγο της αυξημένης υγρασίας και του ριζικού συστήματος έχουν αντοχή στο χρόνο,εσύ πόσο καιρό έχεις τα φυτά σου σε ξύλινα ποτ;
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

"Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

στην εφηβεία μου ήμουν φανατικός της βρετανικής πανκ μουσικής σκηνής. Ένα από τα μότο της πανκ κουλτούρας που είχε λανσάρει τότε ο δαιμόνιος μάνατζερ των Sex Pistols, Malcolm Mc Laren, ήτανε το "κάντο μόνος σου". Φτιάξε τη δική σου μπάντα, φτιάξε τα δικά σου ρούχα, να είναι κάτι δικό σου και ξεχωριστό. 
Τα χρόνια πέρασαν αλλά το σλόγκαν παρέμενε πάντοτε κολλημένο κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα κάθε φορά που έβλεπα κάποιο αντικείμενο παλιό, άχρηστο ή χαλασμένο, το οποίο όμως είχε πάνω του κάτι που μου τραβούσε την προσοχή, να σκέφτομαι πως μπορώ να το αξιοποιήσω. Πως μπορώ να το μεταμορφώσω σε κάτι άλλο με αισθητική ή χρηστική αξία καθώς επίσης και πως θα μπορούσα να το αλλάξω σε κάτι που χρειάζομαι άλλα δεν μπορώ ή δεν θέλω να το αγοράσω από το εμπόριο.
Από τότε που μου έκανε κλικ για τα μπονσάι διαπίστωσα ότι στην τέχνη αυτή υπάρχει ποικιλία από φόρμες τόσο στο στυλ των φυτών όσο και στα υπόλοιπα υλικά που χρησιμοποιούνται για να παρουσιάσεις ένα φυτό και ειδικότερα στα πότ. Μη όντας λοιπόν κάποιος μπονσάι μάστερ αλλά ένας αρχάριος στο χόμπι, ο οποίος δεν είχα κανένα λόγο να πληρώσω μεγαλούτσικα ποσά για να ομορφύνω τα - όποια - φυτά μου αγοράζοντας ποτ του εμπορίου, αποφάσισα να φτιάξω τα δικά μου ποτ, μέ ό,τι υλικό έβρισκα και το οποίο θεωρούσα κατάλληλο για το σκοπό αυτό.
Με τον καιρό κατασκεύασα αρκετά γλαστράκια από διάφορα υλικά και σε διάφορα σχήματα και μεγέθη, κάποια από τα οποία έχω ήδη παρουσιάσει σε διάφορες αναρτήσεις μου. Στην παρούσα ανάρτηση παραθέτω μερικά από τα γλαστράκια - ιδιοκατασκευές μου περισσότερο ώς προτροπή προς κάθε ενδιαφερόμενο ότι με λίγη φαντασία, χρόνο και μικρό κόστος μπορείς να έχεις ενδιαφέροντα - τουλάχιστον - αποτελέσματα και την χαρά ότι έφτιαξες κάτι μόνος σου.

1.από κούτσουρο βελανιδιας και πέτρα
DSC04139.JPG
2. απο κούτσουρο βελανιδιάς 1 (φιλοξενεί ένα πλατανάκι)
DSC04359.JPG
3.  από κούτσουρο βελανιδιάς 2 (φιλοξενεί παρθενοκισσούς fusion) 
DSC04362.JPG

4. από ξερά ξύλα 
DSC04391.JPG
  
DSC04390.JPG
5. από παλιό τσιμέντο που στήριζε πάσαλο περίφραξης
DSC04368.JPG
6. από φλούδα κολοκύθας (αβαφο ακόμα)
DSC04386.JPG
7. από πέτρα 
DSC04354.JPG
8. από κοραλλιογενή πέτρα (φιλοξενεί μια ροδια νάνα)
DSC04358.JPG
9. από αλουμινένιο ταψάκι μιας χρήσεως 
DSC04342.JPG
10. από το κάτω μισό παλιας σπασμένης πλαστικής γλάστρας 
DSC04344.JPG
DSC04345.JPG
11. από πλάκες ψαμμόλιθου (ή κάποιο παρόμοιο πέτρωμα)
DSC04341.JPG
12. από παλιό λαμπόγυαλο
DSC04347.JPG
DSC04346.JPG
13. από φλούδα κολοκύθας νο2
DSC04350.JPG
14. από πλαστικό χρώμα που ξεράθηκε σε δοχείο (φιλοξενεί μια μικρή σεφλέρα)
DSC04352.JPG
15. από τηγάνι (φιλοξενεί μια ντατούρα-σάλπιγγα του αγγέλου)
DSC04361.JPG

16. από πέτρα και ξύλο (φιλοξενεί μια κράσουλα)
DSC04353.JPG
17. από alfablock
DSC04387.JPG
DSC04388.JPG
18. από γυάλινη βάση για ρεσώ (από πέρυσι φιλοξενεί μια μικροσκοπική γιούκα )
DSC04369.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 3):
Harris (12 Μαρ 2020, 14:04) • Hfestion (14 Μαρ 2020, 16:17) • Angelos (26 Μαρ 2020, 16:54)
Rating: 21.43%
Απάντηση