Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μπονζάι που χάνει φύλλα

Δημοσίευση από Sim62 »

Φωτεινή έγραψε:
15 Δεκ 2023, 16:20
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα φυτό που έχω στη δουλειά. Είναι μπονζάι. Το έχουμε σχεδόν 2 χρόνια στη δουλειά. Τους τελευταίους δύο μήνες χάνει αρκετά φύλλα του τα οποία κιτρινίζουν και πέφτουν.
Η αριστερή πλευρά που έχει λίγα φύλλα είναι η πλευρά με τα κλωνάρια που υπήρχαν όταν ήρθε το φυτό στο μαγαζί. Η δεξιά πλευρά με τα πολλά φύλλα είναι τα καινούρια κλωνάρια που βγήκαν αφότου ήρθε το φυτό στο μαγαζί. Το ποτίζουμε 2 με 3 φορές την εβδομάδα. Πιστεύετε ότι κάνουμε κάτι λάθος στο πότισμα ή ότι χρειάζεται να το μετακινήσουμε σε άλλη γλάστρα; Να προσθέσω οτι οι ρίζες του φυτού έχουν βγει πλέον κάτω από τη γλάστρα η οποία έχει ραγίσει στο κάτω μέρος.

 
Μία φωτογραφία ίσως ?

Φωτεινή
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Δεκ 2023, 21:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μπονζάι που χάνει φύλλα

Δημοσίευση από Φωτεινή »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα φυτό που έχω στη δουλειά. Είναι μπονζάι. Το έχουμε σχεδόν 2 χρόνια στη δουλειά. Τους τελευταίους δύο μήνες χάνει αρκετά φύλλα του τα οποία κιτρινίζουν και πέφτουν.
Η αριστερή πλευρά που έχει λίγα φύλλα είναι η πλευρά με τα κλωνάρια που υπήρχαν όταν ήρθε το φυτό στο μαγαζί. Η δεξιά πλευρά με τα πολλά φύλλα είναι τα καινούρια κλωνάρια που βγήκαν αφότου ήρθε το φυτό στο μαγαζί. Το ποτίζουμε 2 με 3 φορές την εβδομάδα. Πιστεύετε ότι κάνουμε κάτι λάθος στο πότισμα ή ότι χρειάζεται να το μετακινήσουμε σε άλλη γλάστρα; Να προσθέσω οτι οι ρίζες του φυτού έχουν βγει πλέον κάτω από τη γλάστρα η οποία έχει ραγίσει στο κάτω μέρος.

Akrivi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2023, 08:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Akrivi »

ένα μήνα έχω φυτέψει σπόρους όμως ακόμη δεν φυτρώσει γιατι;

Akrivi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2023, 08:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Akrivi »

έχω φυτέψει ένα μήνα σπόρους μπονσαι .όμως δεν έχουν φυτρώσει ακόμη γιατι;
 

bookertattoo
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Φεβ 2022, 13:37
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από bookertattoo »

Καλησπέρα στην ομάδα !!! Αγόρασα πρόσφατα picea , είμαι νέος σ αυτόν τον Ωραίο κόσμο των bonsai,Θα ήθελα να μου δίνατε μερικές συμβουλές για το πως Θα πρέπει να ξεκινήσω, Δηλαδή με λίγα λόγια να το σύρμα τόσο και να το κλαδέψω ή να αλλάξω γλάστρα; Κάθε συμβουλή θα ήταν σημαντική για μένα σας ευχαριστώ!

Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Αργύριος »

Καλησπέρα σας , και του χρόνου Χρήστος Ανέστη !! Έχω δύο μπονσαϊ τα οποία τα έκανα μεταφύτευση τώρα το Πάσχα. Και τα δύο παρολου που τα φρόντιζα σωστά τα φύλα τους έπεσαν. Στο ένα άρχισε τώρα σιγά σιγά να ξανά βγάζει πάλι φύλα και να πρασινίζει. Το άλλο δυστυχώς δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό ή όχι χρειάζεται να κάνω κάτι ;; Η θέλει χρόνο να ανταπεξέλθει;; Επίσης τα έχω μέσα σε ένα θερμοκηπιακη που έχω φτιάξει. Τώρα που ξεκίνησαν οι ζεστές θα πρέπει να τα βγάλω μέσα από εκεί ;;; Η χρειάζονται υψηλή θερμοκρασία οπότε να τα κρατήσω κανονικά μέσα ;;; 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο το δέντρο σου αλλά δυστυχώς είναι σκούρα η φωτογραφία και δεν φαίνεται καθαρά.
Ακόμα άνοιξε ένα νέο θέμα στο παρακάτω link και παρουσίασε το δέντρο σου από την αρχή για να υπάρχει και αρχείο.

viewforum.php?f=9

(δυστυχώς τα off topic θέματα σβήνονται για να υπάρχει ομοιομορφία στο φόρουμ)
Μόλις ανεβάσεις πάλι το δέντρο σου στο link που σου έστειλα θα σβηστούν τα τελευταία δύο post
:-)
 

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Rango »

Καλημέρα!

Θα πατήσεις εκεί που λέει ''πλήρης επεξεργαστής & προεπισκόπηση'', (κάτω από την εκέι που γράφεις την απάντησή σου), και μετά ''συνημμένα'' και θα επιλέξεις το αρχείο της φωτογραφίας που θέλεις να ανεβάσεις.
 
These users thanked the author Rango for the post:
Harris (25 Ιαν 2021, 13:38)
Rating: 7.14%

Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Αργύριος »

Βεβαίως να στείλω φωτογραφία απλά μπορειται να μου πείτε πως μπορώ να στείλω;; Και επίσης όταν εννοώ την κατάλληλη ζεστή εννοώ ότι το έχω στο δωμάτιο μου και επειδή ανάβουμε και τα καλοριφέρ εγώ το έχω δίπλα στο παράθυρο μου με ανοιχτό το τζαμί για να δρωσειζετε !! Μπορειται να μου πείτε πως μπορώ να στείλω φώτο ;;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλώς ήρθες.
Για να πάρεις οποιαδήποτε συμβουλή δεν αρκούν οι πληροφορίες που δίνεις.
Πρέπει να μας πεις τι είδος είναι και να μας δείξεις 2-3 φωτογραφίες.
Η συνθήκη "κατάλληλη ζέστη" πάντως, δεν είναι και τόσο κατάλληλη !!!
Αν θέλεις άνοιξε ένα καινούργιο θέμα για το φυτό σου.
 
 

Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από Αργύριος »

  • Καλησπέρα σας !! Εχτές πείρα ένα μπονσαϊ εσωτερικού τύπου από ένα ανθοπωλείο και το έχω βάλει στο δωμάτιο μου !! Στο σημείο που το έβαλα το χτυπάει το φως όπως πρέπει , επίσης έχει την κατάλληλη υγρασία στο δωμάτιο μου όπως και επίσης  και την κατάλληλη ζεστή !! Το αγόρασα εχτές και σήμερα μου άρχισε να μου κιτρινίζουν δυκ- τρία φυλλα!! Αυτό που οφείλεται ;; Στην αλλαγή του περιβάλλοντος ;; Οπως και επίσης τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα !!
Άβαταρ μέλους

Topic author
dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από dragonail »

Σχετικά με το TANUKI μια ωραία άποψη του Jean-Zac που γράφτηκε εδω:
  viewtopic.php?f=44&t=9634

Αυτή την τεχνική την χαρακτηρίζουμε και με το παρατσούκλι Pinocchio (προς τιμή των ψεμάτων του ...)

Για την δημιουργία ενός tanuki, συνίσταται η χρησιμοποίηση "ξηρών κλαδιών" του ίδιου είδους του φυτού που θα τά συνοδεύει, γιατί διαφορετικά κινδυνεύουμε να κάνουμε μία πολύ μέτρια τεχνητή δουλειά, δεδομένης της δυσκολίας να πραγματοποιήσουμε ένα αξιόπιστο πράγμα !!
Στην περίπτωση ενός ζωντανού φυτού, προχωρούμε βήμα προς βήμα, πλησιάζοντας τον σχεδιασμό πού έχουμε φανταστεί λίγο κάθε φορά, έχοντας πάντα υπόψη το ερώτημα "ποιες από τις ενέργειες που υποθέτω, αποδίδουν καλύτερα σε αυτό το φυτό;"
Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για ένα τανούκι, όπου το βασικό στοιχείο είναι το υπάρχον ξηρό ξύλο και είναι γεγονός ότι είναι πολύ λιγότερο ευέλικτο από έναν ζωντανό κορμό-κλαδί-ξύλο. (εκτός αν παραμορφώσουμε την εμφάνισή του, αλλά αυτό δεν μάς ενδιαφέρει εδώ). Σε αυτήν την περίπτωση, το παραπάνω ερώτημα ισχύει για τη φάση ανάπτυξης και καλλιέργειας.

Αλλά πρώτα, στην περίπτωση του tanuki, υπάρχουν τρία ακόμη:

1. Ποιο είναι η καλύτερη (υποθετικά) κύρια θέση-όψη- μέτωπο που βελτιώνει καλύτερα αυτόν τον ξερό κορμό;
Εδώ πρέπει να αξιολογήσουμε το υλικό που έχουμε, εάν είναι εφαρμόσιμο, τι πρέπει να απορρίψουμε κ.λπ.

2. Δεδομένης της θέσης του ξύλου που επιλέξαμε στο σημείο 1, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να τον πλαισιώσουμε μέ ένα ζωντανό δενδρύλλιο, έτσι ώστε το σύνολο να φαίνεται όσο το δυνατόν πιο φυσικό;
Εδώ είναι απαραίτητο να εκτιμηθεί η συνοχή του ξηρού κορμού, η κατεύθυνση των νεκρών φλεβών, το σκάψιμο αυλακιού για να τοποθετηθεί το δενδρύλλιο κ.λπ.

Εφ όσον έχουμε ήδη κάνει τις σκέψεις μας για αυτά τα δύο σημεία, κάνοντας επιλογές με βάση την ανάλυση του υλικού και με μία πιθανή εικονική αναπαράσταση (ή σχεδιασμό), όπου η ξηρή και ζωντανή φλέβα έχουν μια πολύ καλή θέση- τοποθέτηση.

Η ερώτηση τώρα είναι.

3. Οι επιλογές πού κάναμε στα σημεία 1 και 2 μας επιτρέπουν να έχουμε μία καλή, πιστευτή και αξιόπιστη ανάπτυξη του συνόλου σαν ένα πραγματικό μπονσάι;

Η ερώτηση δεν είναι ρητορική, γιατί θα ήταν άχρηστο να προσπαθώ να ριζώσω και να αναπτύξω ένα τανούκι με έναν συγκεκριμένο τρόπο και έπειτα να ανακαλύψω ότι είχα μια λανθασμένη θέση-τοποθέτηση του ξηρού κορμού, των κλαδιών που αναπτύχθηκαν σε λάθος μέρος ή γενικά μία δημιουργία μικρού ενδιαφέροντος.
Είναι προφανές ότι όλα μπορούν να βελτιωθούν, αλλά δεν θα μου φαινόταν ως στείρα άσκηση η εκ των προτέρων μελέτη πού θα αντανακλά τις καλύτερες δυνατότητες αυτής της προσέγγισης.
Εν ολίγοις, τι νόημα είχε η διόρθωση εκ των υστέρων, (βασιζόμενοι αρχικά στην τύχη) όταν μια ολόκληρη σειρά χρήσιμων αξιολογήσεων μπορεί να γίνει εγκαίρως.

 
 

 
 
 
 
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από dragonail »

Το παρακάτω το έχει γράψει ο Jean-Zac σε μια απάντηση για το εαν μια αγριελιά μπορεί να γίνει μπονσάι.
 
https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=37&t=9620

Για να γίνει όμως πραγματικότητα θα πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια. Χρειάζονται επαναλαμβανόμενα κλαδέματα, συρματώματα και λίπανση. Διαφορετικά τήν κρατάμε όπως είναι για τα επόμενα χρόνια μέσα στο πότ και κλαδεύοντας λίγο τις άκρες.

Ποια λοιπόν θα είναι η επιλογή ??
Τι θέλουμε από αυτό το φυτό ??
Μέχρι ποιο σημείο είναι οι γνώσεις μας και πού θέλουμε να φτάσουμε ???
Πόσο θέλουμε να εμπλακούμε σε αυτό το χόμπυ ??
Τελικά τι φυτά θέλουμε να έχουμε ?? 
Πώς μπορείς να τρέξεις εάν δεν ξέρεις να περπατάς ?? 

Είναι ανόητο να σε οδηγήσουμε αμέσως σε εργασίες πρωτόγνωρες και σε σχέδια δύσκολα τα οποία καμιά φορά δεν έχουν σχέση με το φυτό σου και ίσως να μην είναι ποτέ εφικτά καθότι έχουν διαφορετική μορφολογία αλλά και ο χρόνος για να γίνουν ‘’κάπως έτσι’’ είναι μεγάλος.
Προσπαθούμε λοιπόν πάνω στο ίδιο σου το φυτό και με τα σημερινά δεδομένα της εικόνας του να προσφέρουμε λίγη χαρά, λίγη ενθάρρυνση και ένα μικρό χαμόγελο πιστεύοντας ότι με αυτές τις λίγες γνώσεις σου και την μεγάλη διάθεση θα καταφέρεις να φτιάξεις κάτι χαριτωμένο.
Στα επόμενα χρόνια όταν θα μεστώσεις εμπειρικά εσύ ο ίδιος θα αλλάξεις την μορφή του ενήλικου πλέον φυτού σου σε κάτι άλλο. Θα μάθεις από τά  λάθη σου και θα πληρώνεις γι’αυτά, αλλά θα έλθει η στιγμή πού θα έχεις αρχίσει να καταλαβαίνεις την φιλοσοφία των μπονσάι και τα βήματά σου θα είναι πιο σταθερά.

Η αλλαγή της εικόνας του φυτού με τα χρόνια θα αντικατοπτρίζει και τη δική σου αλλαγή και εξέλιξη. Και όλα αυτά θα κρύβουν τον κόπο πού κατέβαλες για να φτάσεις μέχρι εκεί.
Τότε ίσως να έλθει η δικιά σου η σειρά να δείξεις τον δρόμο σε κάποιον άλλον. Η εμπειρία, η γνώση και τα λάθη θα είναι η ‘’κληρονομιά’’ που θα μεταβιβάσεις σε όποιον σου την ζητήσει. Αλλά μόνο για μάθηση και ποτέ για επίδειξη.Το πρώτο σημείο που θα επισκέπτεσαι όταν πηγαίνεις στό φυτώριο είναι εκεί πού έχουν τα ‘’άχρηστα’’ δηλαδή τα μη εμπορεύσιμα, τα καχεκτικά, τα μισοξεραμένα και τα σπασμένα από ατυχήματα.

Δένδρα πού μπορεί να είχαν ύψος 2 μέτρα αλλά για κάποια αιτία ξεραθήκανε ή σπάσανε και έμεινε ζωντανή μόνο η βάση του και κανένας δεν το αγοράζει. Θα πρέπει να ψάχνουμε για φυτά-δένδρα με χοντρό κορμό. Το ύψος θα μας είναι αδιάφορο γιατί θα το κόψουμε στους 20-30-40 πόντους και από εκεί θα αρχίσουμε τον σχηματισμό των κλαδιών και την μορφοποίησή του. Στην αρχή όλοι αρχίζουμε με κάτι μικρό και στην συνέχεια αυξάνουμε το μέγεθος. Επιμένω στο ότι είναι καλύτερα να έχουμε 5-6 μεγάλα δένδρα παρά 10-15 μικρά. Όχι ότι έχω κάτι με τα shohin αλλά η απόδοση της πραγματικότητας κατά την γνώμη μου βρίσκεται σε ένα μεγαλύτερο μέγεθος. Στην πορεία μας τα ‘’πτώματα’’ θα είναι αρκετά αλλά και ο χειρούργος πάνω σε πτώματα κάνει την εξάσκησή του και αποκτά την πείρα.

Ο χαρακτηρισμός μπονσάι δίνεται σε ένα δένδρο όταν έχουν περάσει πολλά χρόνια καλλιέργειας και όχι γιατί το βάλαμε σε ένα πότ. Η βιασύνη είναι εχθρός σε αυτό το χόμπυ και η υπομονή ο μόνος σύντροφος και βοηθός στην επιτυχία και το τελικό αποτέλεσμα. Η σωστή επιλογή ενός φυτού (μαζί με την τύχη) συμβαδίζουν με την εμπειρία αλλά και το πρόγραμμα-σχέδιο που έχουμε στο μυαλό μας. Η τυχαία αγορά και η καλή τιμή βοηθούμενη από το ενθουσιασμό και την ολιγόχρονη εμπλοκή μας μαζί με την υπερεκτίμηση των δυνάμεων και των γνώσεων μας οδηγούν στήν συνήθη απώλεια τών φυτών. Αυτοσυγκράτηση, αυτοέλεγχο και καλή μελέτη του είδους που θα επιλέξουμε ώστε να ανταπεξέλθουμε στις όποιες δυσκολίες κατά την διάρκεια της καλλιέργειάς του.

Η ζήτηση βοήθειας από κάποιον παλαιότερο ή κάποιον που έχει ασχοληθεί περισσότερο με το είδος του φυτού που επιλέξαμε θα είναι σωτήρια για την υγεία του και το μέλλον του. Τώρα σχετικά με τον χώρο που διαθέτουμε για τα φυτά θα έλεγα ότι αυτό είναι ένα ‘’αγκάθι’’ για όλους μας. Με λίγα λόγια αυτός τελικά μας επιβάλει το μέγεθος και τον αριθμό των φυτών άσχετα με τις διαθέσεις μας. Η αγάπη υπάρχει αλλά ο χώρος όχι οπότε αρχίζουν οι συμβιβασμοί και όσα έγραψα μέχρι τώρα είναι άχρηστα.
Τελικά τι κάνουμε ?? Αλλάζουμε χόμπυ ?? Η σταδιακή εμπλοκή και η διάθεση για συνέχεια στα επόμενα χρόνια μαζί με τα έξοδα για αγορές και το συνεχόμενο διάβασμα-έρευνα θα μας φέρουν σιγά-σιγά σε ένα επίπεδο όπου θα τολμούμε νέες διαμορφώσεις και νέες τεχνικές. Θα καταλάβουμε ότι η καλλιέργεια του φυτού μας είναι χρονοβόρα για να έλθει το αποτέλεσμα.
Η εύρεση καλού υλικού, ώστε να αρχίσει κάποιος, είναι δύσκολη και χρειάζεται και τύχη συγχρόνως, διαφορετικά αγοράζουμε κάτι και ότι προκύψει. Είναι η κλασικότερη κίνηση που συμβαίνει όταν πάμε σε ένα φυτώριο.

Βλέπουμε 5 στρέμματα με φυτά και πάντα φεύγουμε με 2-3 γλάστρες ευχαριστημένοι ότι αγοράσαμε κάτι όμορφο. Τα προβλήματα αρχίζουν μετά όταν προσπαθούμε να το διαμορφώσουμε και το σχέδιο δεν βγαίνει. Θα έλεγα αυτά τα χρήματα να είχαν μπεί στον κουμπαρά και να είχαν ξοδευτεί για την αγορά ενός και μόνο φυτού, ακριβού μέν αλλά με προοπτικές εξέλιξης. Οι αγορές έτοιμων από την εγχώρια ή την αλλοδαπή αγορά χαροποιούν τον ιδιοκτήτη αλλά πρέπει να έχει και τις γνώσεις να τα συντηρεί.

Όλα αυτά τα φυτά βρίσκονται σε πότ και μετά την αγορά συνεχίζουμε να τα κρατάμε εκεί και να λέμε ότι έχουμε μπονσάι. Θα έπρεπε να τα μεταφυτεύσουμε σε μία αρκετά μεγαλύτερη γλάστρα ώστε να μπορέσουμε να ξαναφτιάξουμε το ριζικό τους σύστημα, τα κλαδιά και να τα διαμορφώσουμε κατάλληλα μέσα στα επόμενα 3-4 χρόνια. Σίγουρα τα χρόνια φοβίζουν πολλούς από εσάς και σίγουρα κάποιοι στρέφονται σε άλλα φόρουν που υπόσχονται λιγότερα χρόνια για την διαμόρφωση και τη τοποθέτηση σε πότ. Θα μπορούσα να βάλω φωτογραφίες δένδρων από την ημέρα αγοράς και πώς είναι μετά από 10 χρόνια και μετά από 15.

Όλα εξαρτώνται από το τι θέλουμε , τι μπορούμε και πού έχουμε σκοπό να φτάσουμε. Εάν είναι το κλασικό περιστασιακό χόμπυ, τότε μία ‘’πατάτα’’ είναι ότι πρέπει. Εάν όμως θέλουμε να αποδείξουμε στον εαυτό μας ότι μπορούμε να φτιάξουμε και εμείς ένα μπονσάι, ότι είμαστε ικανοί και να πολεμήσουμε για την δημιουργία ενός όμορφου δένδρου, τότε θα πιέσουμε τον χαρακτήρα μας να ακολουθήσει μία νέα φιλοσοφία πού μέχρι σήμερα διαβάζαμε μόνο. Και όταν θα έλθει η ημέρα πού θα αγγίζετε το δένδρο σας και θα μιλάτε σιωπηλά οι δυό σας τότε θα έχετε πλησιάσει το σημείο να είστε ένα. Αυτή η αμοιβαία ‘’συναλλαγή υπηρεσιών’’ φροντίδας και ομορφιάς θα κορυφώνεται κάθε φορά που ένα βλέμμα θα πέφτει πάνω και στους 2 γιατί το χαμόγελο ικανοποίησης από την μία πλευρά και η ομορφιά του δένδρου από την άλλη θα σβήνουν αμέσως τους κόπους, τα χρόνια και τις δύσκολες στιγμές.

Λοιπόν θα συνεχίσουμε για κάτι όμορφο ή  λόγω των δυσκολιών θα αλλάξουμε χόμπυ ?? 

 
 
 
These users thanked the author dragonail for the post:
nadim (04 Ιουν 2020, 23:50)
Rating: 7.14%

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από myrtilos »

Νομίζω από τα σημαντικά είναι επίσης το υψόμετρο,το μικροκλίμα της περιοχής,η φάση του φεγγαριού.
These users thanked the author myrtilos for the post:
Harris (17 Μαρ 2020, 11:15)
Rating: 7.14%

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από deus x machina »

πολυ ωραια λιστα οντως Χαρη
These users thanked the author deus x machina for the post:
Harris (25 Ιαν 2021, 13:37)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Λίστα αποριών για τα μπονσάι που παρουσιάζονται

Δημοσίευση από dragonail »

1. Πότε έγινε η αρχική επέμβαση? (εποχή, μήνας)
2. Τί εργαλεία χρησιμοποιήθηκαν?(πριόνι ή λίγο vintage... τσεκούρι)
3. Από ποιό μέρος του αρχικού δέντρου έγινε η λοβοτομή? (ψηλό κλωνάρι, χαμηλό κοντά στη ρίζα)
4. Σε πόση ώρα έγινε η φύτευση του υποκειμένου?
5. Τί εννοείς δεν είχε καθόλου ρίζα, ήταν σκέτο κουτσουράκι?
6. Σε τί είδους υπόστρωμα? (απλό φυτόχωμα, μίξη με ανόργανο)
7. Σε τί είδους γλάστρα? (βαθιά, πλατιά, της φωτογραφίας)
8. Πώς τοποθετήθηκε σε μαύρη σακούλα? 
9. Σε τί μέρος? (έκθεση σε θερμότητα, ήλιο, κρύο)
10. Για πόσο καιρό?
11. Ποτίστηκε πριν κρυφτεί?
12. Κάθε πότε άνοιγες την σακούλα για λόγους αναπνοής και ποτίσματος?
13. Πότε έδωσε τα πρώτα σημάδια ζωής?
14. Πότε το ξεσκέπασες το φυτό?
15. Πώς αντέδρασε?
16. Πόσο καιρό το έχεις πλέον ξεσκέπαστο?
17. Ξαναέλεγξες το ριζικό σύστημα?
18. Περιοχή (Πόλη, υψόμετρο κτλ)

 Αφορμή απο τις ερωτήσεις του Νικολας72 ! Ευχαριστούμε Νικόλα72!  :)
viewtopic.php?f=9&t=9419&p=68631#p68630


Ας τις εμπλουτίσουμε!
 
These users thanked the author dragonail for the post (total 2):
Αλεξιος (02 Μαρ 2020, 11:54) • Φωτεινή (15 Δεκ 2023, 22:50)
Rating: 14.29%
Απάντηση