καλλωπιστικη κερασια

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Angelos »

Δυστιχως δεν εβγαλε τον χειμωνα...  :(
 
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Angelos »

Hfestion έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 20:36
Angelos έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 19:18
Hfestion έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 18:48

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα (αν θες τη γνώμη μου) ειναι να την σταθεροποιησεις καλά και να την αφήσεις να αναπτυχθεί. Αν την κόψεις πολύ χαμηλά τώρα ή την άνοιξη στην καλύτερη περίπτωση θα υπερισχύσει το μπόλι (το κάτω μέρος) στην χειρότερη όπου είναι οι περισσότερες πιθανότητες για μένα να την χάσεις. Γιατί πρόκειται για καταβολαδα που δεν έχει ακόμα πολύ καλές ρίζες και είναι φυλλοβόλο και την πρώτη της ανάπτυξη την χρειάζεται για να κάνει την φωτοσύνθεση. Οπότε αν όλα πάνε καλά πας για μετά από Ιούλιο.

Εγώ θα δοκίμαζα μια καταβολαδα τέλος καλοκαιριού χωρίς όμως να το παρακάνω, δηλ. Αρκετά ψηλα μόνο και μόνο για την εμπειρία.
(μόνο αν έχει αναπτυχθεί πολύ καλά, διαφορετικά τίποτα ακόμα)

Το ιδανικό θα ήταν να την αφήσεις να αναπτυχθεί και να ριζώσει καλά και την πιάνεις από του χρόνου. 
Ευχαριστω πολυ, οποτε την αφηνω να ηρεμισει και να αναπτυχθει. 
Για μένα θα πρέπει να ψάξεις στο αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές, και να πράξεις σύμφωνα με τα δικά σου θέλω ως προς τη κεράσια.

Συμβουλές από μια δυο φωτογραφίες και χωρίς να έχεις το δέντρο μπροστά σου είναι πάντα με κάθε επιφύλαξη.

(όπως έγραψε και ο Χάρης πιο πάνω, αυτό θα χρειαστεί χρόνο και χρόνια.) 
Μπορω να περιμενω πολυ καιρο ετσι και αλλιως δεν το βιαζομαι, αυτο που θελω ειναι
να κανω σωστες κινησεις και να μην την καταστρεψω. θα ψαξω παραπανω το θεμα απλα θα εχω στο μυαλο μου
και αυτο που εγγραψες και θα την αφησω να αναπτυχθει. Επεισης πρεπει να κοιταξω το θεμα με τα μοσχεματα
ποιο καλα γιατι οταν την αγορασα δεν καταλαβα καν οτι το κατω μερος δεν ειναι κερασια...  :whistle:

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Hfestion »

Angelos έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 19:18
Hfestion έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 18:48
Angelos έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 16:25
Επισης εχω μια απορια, να την κλαδεψω ή να περιμενω να της κανω καταβολαδες και σιγα σιγα να την κοντυνω;
Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα (αν θες τη γνώμη μου) ειναι να την σταθεροποιησεις καλά και να την αφήσεις να αναπτυχθεί. Αν την κόψεις πολύ χαμηλά τώρα ή την άνοιξη στην καλύτερη περίπτωση θα υπερισχύσει το μπόλι (το κάτω μέρος) στην χειρότερη όπου είναι οι περισσότερες πιθανότητες για μένα να την χάσεις. Γιατί πρόκειται για καταβολαδα που δεν έχει ακόμα πολύ καλές ρίζες και είναι φυλλοβόλο και την πρώτη της ανάπτυξη την χρειάζεται για να κάνει την φωτοσύνθεση. Οπότε αν όλα πάνε καλά πας για μετά από Ιούλιο.

Εγώ θα δοκίμαζα μια καταβολαδα τέλος καλοκαιριού χωρίς όμως να το παρακάνω, δηλ. Αρκετά ψηλα μόνο και μόνο για την εμπειρία.
(μόνο αν έχει αναπτυχθεί πολύ καλά, διαφορετικά τίποτα ακόμα)

Το ιδανικό θα ήταν να την αφήσεις να αναπτυχθεί και να ριζώσει καλά και την πιάνεις από του χρόνου. 
Ευχαριστω πολυ, οποτε την αφηνω να ηρεμισει και να αναπτυχθει.
Για μένα θα πρέπει να ψάξεις στο αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές, και να πράξεις σύμφωνα με τα δικά σου θέλω ως προς τη κεράσια.

Συμβουλές από μια δυο φωτογραφίες και χωρίς να έχεις το δέντρο μπροστά σου είναι πάντα με κάθε επιφύλαξη.

(όπως έγραψε και ο Χάρης πιο πάνω, αυτό θα χρειαστεί χρόνο και χρόνια.)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Angelos »

Hfestion έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 18:48
Angelos έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 16:25
Επισης εχω μια απορια, να την κλαδεψω ή να περιμενω να της κανω καταβολαδες και σιγα σιγα να την κοντυνω;
Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα (αν θες τη γνώμη μου) ειναι να την σταθεροποιησεις καλά και να την αφήσεις να αναπτυχθεί. Αν την κόψεις πολύ χαμηλά τώρα ή την άνοιξη στην καλύτερη περίπτωση θα υπερισχύσει το μπόλι (το κάτω μέρος) στην χειρότερη όπου είναι οι περισσότερες πιθανότητες για μένα να την χάσεις. Γιατί πρόκειται για καταβολαδα που δεν έχει ακόμα πολύ καλές ρίζες και είναι φυλλοβόλο και την πρώτη της ανάπτυξη την χρειάζεται για να κάνει την φωτοσύνθεση. Οπότε αν όλα πάνε καλά πας για μετά από Ιούλιο.

Εγώ θα δοκίμαζα μια καταβολαδα τέλος καλοκαιριού χωρίς όμως να το παρακάνω, δηλ. Αρκετά ψηλα μόνο και μόνο για την εμπειρία.
(μόνο αν έχει αναπτυχθεί πολύ καλά, διαφορετικά τίποτα ακόμα)

Το ιδανικό θα ήταν να την αφήσεις να αναπτυχθεί και να ριζώσει καλά και την πιάνεις από του χρόνου. 
Ευχαριστω πολυ, οποτε την αφηνω να ηρεμισει και να αναπτυχθει.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Hfestion »

Angelos έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 16:25
Επισης εχω μια απορια, να την κλαδεψω ή να περιμενω να της κανω καταβολαδες και σιγα σιγα να την κοντυνω;
Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα (αν θες τη γνώμη μου) ειναι να την σταθεροποιησεις καλά και να την αφήσεις να αναπτυχθεί. Αν την κόψεις πολύ χαμηλά τώρα ή την άνοιξη στην καλύτερη περίπτωση θα υπερισχύσει το μπόλι (το κάτω μέρος) στην χειρότερη όπου είναι οι περισσότερες πιθανότητες για μένα να την χάσεις. Γιατί πρόκειται για καταβολαδα που δεν έχει ακόμα πολύ καλές ρίζες και είναι φυλλοβόλο και την πρώτη της ανάπτυξη την χρειάζεται για να κάνει την φωτοσύνθεση. Οπότε αν όλα πάνε καλά πας για μετά από Ιούλιο.

Εγώ θα δοκίμαζα μια καταβολαδα τέλος καλοκαιριού χωρίς όμως να το παρακάνω, δηλ. Αρκετά ψηλα μόνο και μόνο για την εμπειρία.
(μόνο αν έχει αναπτυχθεί πολύ καλά, διαφορετικά τίποτα ακόμα)

Το ιδανικό θα ήταν να την αφήσεις να αναπτυχθεί και να ριζώσει καλά και την πιάνεις από του χρόνου.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Angelos (17 Νοέμ 2019, 19:16)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Angelos »

Dim Papadopoulos έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 15:50
Η ταπεινή μου γνώμη εξναι ότι δεν κάνει για μπονσαι.
Σεβαστη η γνωμη σου, Εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν χανω κατι να προσπαθησω.
Παντως αυτο θα φανει σε μερικα χρονια που θα εχει αναπτυξει και κλαδια.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Η ταπεινή μου γνώμη εξναι ότι δεν κάνει για μπονσαι.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Angelos »

Harris έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 11:54
Όχι δεν έχει σχέση. Εαν η κερασιά μπορεί να γίνει καταβολαδα θα μπορεί λογικά να γίνει και στο δέντρο σου. Μιλάω για τον χρόνο που θα σου πάρει για καταβολαδες.
Κανονικά αυτό θέλει χαμηλά κόψιμο να περιμένεις να βγάλει κλαδιά και να ξεκινήσεις την διαμόρφωση. Πάνω κάτω 10 -15 χρονια στην γλάστρα.... ;)
Οποτε μια σκεψη ειναι να περιμενω την ανοιξη και να δοκιμασω να του κανω μια καταβολαδα σε αυτο το σημειο.
 
Screenshot_2.png
Αν δεν πιασει και κανει καλο απο πανω θα το κοψω οπως ειναι και θα περιμενω να βγαλει κλαδια.
Δεν βιαζομαι αυτος ειναι και ο σκοπος μου να το κρατησω πολλα χρονια και να το προσεχω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Harris »

Όχι δεν έχει σχέση. Εαν η κερασιά μπορεί να γίνει καταβολαδα θα μπορεί λογικά να γίνει και στο δέντρο σου. Μιλάω για τον χρόνο που θα σου πάρει για καταβολαδες.
Κανονικά αυτό θέλει χαμηλά κόψιμο να περιμένεις να βγάλει κλαδιά και να ξεκινήσεις την διαμόρφωση. Πάνω κάτω 10 -15 χρονια στην γλάστρα.... ;)
These users thanked the author Harris for the post:
Angelos (17 Νοέμ 2019, 13:22)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Angelos »

Harris έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 22:44
Αν δεν πειραξες ριζες δεν θα εχεις προβλημα καλα εκανες κι ολας.
Ομως σχετικα με τι καταβολάδες; Εαν ξεκινησεις καταβολαδες την ανοιξη θα περιμένεις πολυ ... εσυ τι θες;
Ευχαριστω για την απαντηση, 
Οταν λες οτι θα περιμενω πολυ ενοεις οτι θα παρει ποιο πολυ απο το κανονικο;
Αν κανω καταβολαδες αρχες-μεσα απριλιου δεν θα ειναι ετοιμες μεχρη το καλοκαιρι;
Σκεφτομουν να κανω πρωτα καταβολαδες ωστε να μην χαραμισω το μισο δεντρο και αν δεν πετυχουν τοτε να κοψω,
απλα με προβληματισε το γεγονος οτι ενας μου ειπε οτι ειναι απο μοσχεμα το δεντρο και οτι δεν ειναι δυνατο για καταβολαδες ,ισχυει;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Harris »

Αν δεν πειραξες ριζες δεν θα εχεις προβλημα καλα εκανες κι ολας.
Ομως σχετικα με τι καταβολάδες; Εαν ξεκινησεις καταβολαδες την ανοιξη θα περιμένεις πολυ ... εσυ τι θες;
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

καλλωπιστικη κερασια

Δημοσίευση από Angelos »

Καλησπερα στο φορουμ, 
Πηγα σημερα σε ενα φυτωριο να κοιταξω μπας και εχουν κανα πευκακι να παρω αλλα δεν βρηκα κατι,
πριν φυγω χαζεψα λιγο τα αλλα φυτα και ενδιαμεσα απο καποια ψηλα και λεπτα δεντρα βλεπω ενα ενδιαφερων δεντρο το πλησιαζω και στο καρτελακι ελεγε κερασια. Αμεσως ρωτησα την τιμη και μου ειπαν 8 ευρω! την αγορασα χωρις δευτερη σκεψη και με το που την εφερα σπιτι της αλλαξα χωμα χωρις να κωψω ριζες γιατι ηταν ολο πυλος και εβαλα μαυρη τυρφη και λιγη ποταμισια αμμο που ειχα.
Ελπιζω να μην εκανα μεγαλη βλακεια που τις αλλαξα χωμα γιατι ειναι πολυ ενδιαφερων υλικο για μπονσαι.

Εδω μερικες φωτογραφιες:
73346531_488102595120116_4638671177689071616_n.jpg
74158289_463312887501479_243656144696901632_n.jpg
Screenshot_4.png
Screenshot_3.png
Επισης εχω μια απορια, να την κλαδεψω ή να περιμενω να της κανω καταβολαδες και σιγα σιγα να την κοντυνω;


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση