Τσιντόνια (mame)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από stelios »

Μια ηρεμία ένα ξέσπασμα της φύσης.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από deus x machina »

Θανο κ μονο με τα χρωματα που βλεπει καποιος , ηρεμει. Πααααρα πολυ ωραιο.
Nihil humanum mihi alienum est

gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Πολύ όμορφο φυτό.
Πρώιμα φέτος...λόγω καιρικών
συνθηκών
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από thanos75 »

Επαναλαμβάνομαι κάθε χρόνο, αλλά τα λουλουδάκια μόνο αδιάφορο δεν σε αφήνουν.
IMG_20221217_113133.jpg
IMG_20221217_113111.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από thanos75 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:10
περίμενα να την ξαναδώ την μικρή τσιντόνια. Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία ολόκληρου του φυτού με το ποτ; Έτσι, για να το χαρούμε!!
Ευχαριστώ πολύ



 
Αρκετά ταλαιπωρημένη μετά την παγωνιά.
IMG_20220205_093616.jpg
 
IMG_20220205_093651.jpg
 
IMG_20220205_093702.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Giorgos G. (05 Φεβ 2022, 21:19)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

περίμενα να την ξαναδώ την μικρή τσιντόνια. Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία ολόκληρου του φυτού με το ποτ; Έτσι, για να το χαρούμε!!
Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από thanos75 »

ετοιμάζεται και φέτος...
εικόνα_Viber_2022-01-15_10-04-48-192.jpg
 
εικόνα_Viber_2022-01-15_10-04-48-924.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post (total 4):
gmaravelisvet (15 Ιαν 2022, 16:23) • Giorgos G. (15 Ιαν 2022, 20:38) • Hfestion (16 Ιαν 2022, 21:33) • phoinikas (10 Φεβ 2023, 21:06)
Rating: 28.57%
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από RiaDr »

Μου ανοίγεις δουλειές τώρα... Εκεί που κάνουμε εκκαθάριση, με βάζεις σε πειρασμό να ψάξω για τσιντονια πάλι! 😁
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Κι επειδή ήμουν ο μόνος που "γκρίνιαξε" για την λακωνική περιγραφή, τώρα χρωστάω... αναγνώριση!

Σ' ευχαριστούμε Θάνο για την περιγραφή, νομίζω ότι μόλις μας έδωσες λίγη από την ιστορία της τσιντόνιας. Μοιράστηκες μαζί μας λίγες περισσότερες στιγμές του φυτού σου, λίγη από την κοινή σας εμπειρία. Κι έτσι οι νεότεροι πήραν λίγη περισσότερη γνώση κι όλοι εμείς οι αναγνώστες σου συν-αισθανθήκαμε την αγωνία σου για την πρόοδο της καταβολάδας και την χαρά σου όταν άνοιξες την σακουλίτσα και είδες ότι είχε φτιάξει ρίζες. Εγώ τουλάχιστον ταξίδεψα... 

Και μόλις είδα και τις νέες φωτογραφίες με τα ανθάκια, ειλικρινά ενθουσιάστηκα! Ο Καναδός θα σου πρότεινε να μην αμελήσεις να καθαρίσεις με νερό και μια παλιά οδοντόβουρτσα την άλγη που έχει αρχίσει να αναπτύσσεται πάνω στον κορμό. Πέρα απ' αυτό, εύχομαι να εξελιχθεί σ' ένα υπέροχο mame, το οποίο θα σε συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια. 

Μπράβο και πάλι!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από thanos75 »

Επανέρχομαι λοιπόν. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πλούσιο φωτογραφικό υλικό από την συγκεκριμένη διαδικασία.
Στον κήπο έχουμε πολλούς θάμνους τσιντόνιας. είχα πάρει μια παραφυάδα για να φτιάξω ένα δεντράκι. το έχω δείξει σε κάποιο άλλο ποστ. Το πρόβλημα είναι ότι τα κλαδιά της τσιντόνιας είναι ίσια και σαν σωλήνας, χωρίς κωνικότητα. Ψάχνοντας για ένα κλαδί με κωνικότητα είδα αυτό το κλαδάκι που μάλλον από κάποιο κλάδεμα παρουσίαζε κάποια κωνικότητα και το θεώρησα ιδανικό για ένα bonsai μικρού μεγέθους.
Η εναέρια καταβολάδα έγινε τον Μαίο του 2018. Με την κλασική διαδικασία, αφαιρέθηκε ένας δακτύλιος του φλοιού, τύρφη και σακούλα μαύρη. Τυλίχτηκε με αυτοκόλλητη ταινία και αφέθηκε στην τύχη της.
20180513_153109.jpg
 Η αλήθεια είναι ότι αν και ήταν στον κήπο, δεν ασχολήθηκα ώστε να την ποτίζω και να ριζώσει γρήγορα, την αμέλησα. Όταν κάποια στιγμή την κοίταξα, η μπάλα της τύρφης είχε στεγνώσει τελείως. Ηταν πέτρα. Η τύρφη αν στεγνώσει πρέπει να την βουτήξεις μέσα σε νερό και να την αφήσεις ώρα για να μπορέσει να το απορροφήσει και να μαλακώσει. Εκεί που ήταν δεν μπορούσε βέβαια να γίνει αυτό. Οπότε προσπάθησα συστηματικά να την μαλακώσω με πολύ νερό για κάποιες μέρες. Τελικά η καταβολάδα κόπηκε το επόμενο καλοκαίρι, χωρίς να είμαι βέβαιος ότι έχει ριζώσει. Έτσι όπως την είχα τυλίξει δεν μου ήταν εύκολο να δω αν έχει ριζίδια. Για κάποιο λόγο συνέχεια την ξεχνούσα και ξερενόταν το χώμα,  οπότε δεν ήταν εύκολο να σκαφτεί για να δεις. Την πότισα συστηματικά πάλι για κανα δεκαήμερο και την έκοψα μην ξέροντας τι θα βρω, αλλά είχα βαρεθεί. Είπα ότι γίνει. Τον Ιούλιο του 2019.

 
20190727_100750.jpg
 Τελικά είχε φτιάξει αρκετή ρίζα. Φέτος το χειμώνα αρκετά νωρίς είδα ότι έχει φουσκώσει. Ανθίζουν γενικά πολύ νωρίς, όπως οι αμυγδαλιές. Οπότε την μεταφύτευσα και περίμενα να δω αν θα κρατήσει τα λουλουδάκια. Και τα κράτησε...


 Σημερινό update. Την έχω ακόμα προφυλαγμένη λόγω της μεταφύτευσης. Δεν έχει πολύ φως και γι αυτό τα λουλουδάκια είναι ανοιχτό ροζ. Στον ήλιο γίνονται πιο σκούρα.


 
 
20200223_155449.jpg
 
20200223_155342.jpg
 
20200223_155255.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post (total 2):
myrtilos (24 Φεβ 2020, 01:22) • anilem54 (28 Φεβ 2020, 15:49)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από RiaDr »

Πολύ όμορφη η μικρούλα, αλλά θυμάμαι με πολλή πικρα μια δική μου αρκετά χρόνια πριν- υπέροχα λουλούδια μα είναι πολύ ευαίσθητες, να προσέχεις τα έντομα...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από thanos75 »

Νικολας72 έγραψε:
20 Φεβ 2020, 11:00
Καλημέρα Θάνο,
...
 
επιφυλάσσομαι...
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
Harris (22 Φεβ 2020, 20:17)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από Harris »

Ο Θάνος πράγματι το "έχει" με τις καταβολαδες και γενικά με την δημιουργία νέου δέντρου από ένα κλαδί κτλ Ελπίζω Νικολα72 να σε "ακούσει" και να ανεβάσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία.
These users thanked the author Harris for the post:
thanos75 (21 Φεβ 2020, 19:11)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλημέρα Θάνο,

Δεν ξέρω για ποιό λόγο, αλλά μόλις είδα την μικρή (και τρισ-χαριτωμένη...) τσιντόνια, μου ήρθε στο μυαλό η αξέχαστη ατάκα του Ντίνου Ηλιόπουλου που ρωτούσε επίμονα τηλεφωνικώς (εν είδη φάρσας...) τον Κωνσταντάρα..: "Την κατάφερες την μικρούλα?"
  :-)  :-)  :-)
 Λοιπόν, εσύ σίγουρα την κατάφερες!!! Φαντάζομαι ότι σήμερα (5 μέρες αργότερα από την ανάρτησή σου) θα έχουν ανοίξει τα μπουμπουκάκια της και θα είναι ακόμα πιο όμορφο το θέαμα. Τι θα έλεγες να βγάλεις καμιά φωτογραφία ακόμα και να την μοιραστείς μαζί μας?

Τώρα, ως προς την ίδια την ανάρτηση, το παράπονο-σχόλιο που έχω να παραθέσω (και αφορά τις περισσότερες από τις αναρτήσεις όλων μας) είναι ότι θα μπορούσε να είναι πολύ πιο επεξηγηματική και αφηγηματική η ανάρτηση, έτσι ώστε να εξυπηρετεί περισσότερους σκοπούς... Κι εξηγούμαι:

Απ' όσο σε γνωρίζω μέσα από το φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια, αλλά και από την μία φορά που συναντηθήκαμε σε εκείνο το safari στην Αθήνα, έχω αποκομίσει την άποψη ότι είσαι ένα ενεργό μέλος αυτής της "παρέας", με πολλά δεντράκια στην κατοχή σου, που επιμένεις πολλά χρόνια τώρα στην ενασχόληση με το χόμπυ και συχνά μοιράζεσαι τα αποτελέσματα των προσπαθειών σου. Μπράβο για όλα αυτά, μιας και κατά την γνώμη μου, αυτή την ζωντάνια θα έπρεπε να επιδεικνύουν όλα τα μέλη του φόρουμ. Όμως, το άρθρο σου για την μικρή τσιντόνια, έχει ξεκινήσει από την μέση: παρατηρεί κανείς το αποτέλεσμα των προσπαθειών σου, που είμαι σίγουρος ότι έχουν ξεκινήσει τουλάχιστον ένα χρόνο πριν. Και το κλαδί που διάλεξες, σίγουρα θα είχε μία πρότερη ζωή τουλάχιστον 4-5 ετών. Άρα βλέπουμε ένα δεντράκι ουσιαστικά έξι ετών, για το οποίο δεν ξέρουμε τίποτα.

Θα μπορούσε να είναι ένα πρώτης τάξεως "μάθημα" για τους νεότερους αλλά και μία ενεργή παρότρυνση. Τι εννοώ? Όταν κάποιος διαπιστώσει ότι είναι εφικτό να αποκτήσει δεντράκια με πολύ όμορφα χαρακτηριστικά κάνοντας μία πετυχημένη καταβολάδα, αφενός θα έχει μία εναλλακτική εάν δεν διαθέτει αρκετά χρήματα για να αγοράζει νέα δέντρα, αφετέρου θα αποθαρρυνθεί από την άλλη επικίνδυνη επιλογή του να επιδοθεί σε ατελείωτα (ίσως και άσκοπα) yamadori, προκειμένου να αποκτήσει δεντράκια κάπως προχωρημένα. Μέχρι να διαβάσει κανείς ότι το χόμπυ μας έχει να κάνει με άσκηση υπομονής κι επιμονής, μέχρι να το καταλάβει, να το ενστερνιστεί και να αρχίσει να το εφαρμόζει αποδεχόμενος και σεβόμενος την έννοια του χρόνου στην εξέλιξη των δέντρων του, μπορεί να περάσει μεγάλο διάστημα. Σ' αυτό το διάστημα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι η βιασύνη του θα έχει προκαλέσει πολλά ατυχήματα. Οι ανεπιτυχείς συνεχόμενες προσπάθειες μπορεί να τον οδηγήσουν στην απελπισία και την απογοήτευση ή στο λανθασμένο συμπέρασμα "τελικά εγώ δεν είμαι καλός σ' αυτό..." και τελικά να τα παρατήσει.

Το έχω ξαναγράψει σε άλλη ανάρτηση παλαιότερα, αλλά με την ευκαιρία επαναδιατυπώνω την άποψη μου: Νομίζω ότι κυρίως τα νεότερα μέλη μας, έχουν πολλά να ωφεληθούν από μία γεμάτη περιγραφή. Το όφελος ισχύει και για τα παλιότερα μέλη. Δες τί ρώτησε ο φίλος "myrtilos" που μπήκε στο forum πριν 6 χρόνια, με 293 αναρτήσεις και 33 δικά του θέματα: ("τόσο χοντρό κλαδί και έπιασε?"). Που δεν σημαίνει τίποτα κακό για τον άνθρωπο, προς Θεού... Σκέψου πόσο πληρέστερη εικόνα θα σχημάτιζε κανείς βλέποντας στην ανάρτησή σου λίγες γραμμές όπου θα παρουσίαζες την ιστορία του φυτού, πώς προέκυψε, πώς εργάστηκες, τί εργαλεία χρησιμοποίησες, πώς πέτυχες την καταβολάδα (εναέρια φαντάζομαι), τί υλικό έβαλες για να πιάσει, πώς την φρόντισες μέχρι να ριζώσει, πότε (εποχή) την έκανες, πόσο καιρό περίμενες μέχρι να ριζώσει, πότε την αφαίρεσες από το αρχικό δέντρο, πώς έκανες την φύτευση, τι υπόστρωμα χρησιμοποίησες, άλλες ειδικές φροντίδες του νεαρού φυτού μέχρι να δεις τα πρώτα φύλλα, κλπ., κλπ., ...  

Με πληρέστερες αναρτήσεις των μελών του φόρουμ, μεταδίδεται σ' όλους μας γνώση, τεχνική και μεθοδολογία κι αυτό συνεπάγεται περισσότερες πιθανότητες για επιτυχία (ιδιαίτερα...) στα πρώτα βήματα. Παράλληλα και αναγκαστικά (με το "καλημέρα" στους νεότερους) τους εμφυσούμε την κουλτούρα του χόμπυ μας: σεβασμός της φύσης και αντίληψη του χρόνου ως απαραίτητου στοιχείου για την σωστή εξέλιξη του δέντρου. Κατ' αυτόν τον τρόπο, οι αναρτήσεις όλων μας, παύουν να αποτελούν ξερές αφορμές για επιβράβευση, αλλά αποκτούν νόημα και περιεχόμενο. Είτε το έχουμε συνειδητοποιήσει είτε όχι, μέσα από την συμμετοχή μας στο φόρουμ, καταθέτουμε ο καθένας λίγη από την ψυχούλα μας και βάζουμε ένα μικρό λιθαράκι στην ιστορία του χόμπυ στην Ελλάδα. Κάποια χρόνια αργότερα, θα μας διαδεχτεί μία άλλη γενειά. Και θα διαβάζουν τις αναρτήσεις μας προσπαθώντας να αντλήσουν γνώσεις και ιδέες. Δεν θα ήταν αληθινά ωραίο να έβρισκαν ουσιαστικά πράγματα, εκτός από φωτογραφίες και "Μπράβο"..?

Ελπίζω να μην αισθάνεσαι ότι χαλάω το post. Δεν είχα ποτέ αυτή την πρόθεση. Ίσως να έπρεπε να καταθέσω αυτές τις απόψεις στο τμήμα "πώς να γίνει καλύτερο το forum"... Ίσως απλά έπρεπε να κρατήσω τις απόψεις μου για τον εαυτό μου. Αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ, γιατί αισθάνομαι ότι η εξαιρετική δουλειά που κάνεις, για την οποία έχεις αποσπάσει τον σεβασμό μου, δεν αφήνει το αποτύπωμα που θα μπορούσε, ως παρακαταθήκη γνώσης κι εμπειρίας για τους νεότερους και τους παλιότερους συμφουρίτες.
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 3):
Harris (20 Φεβ 2020, 22:57) • alxalex (02 Μαρ 2020, 22:40) • BILLPAN (22 Νοέμ 2022, 10:23)
Rating: 21.43%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από Harris »

Κουκλάκι!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από ioannis.makris »

πολυ ομορφο

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από myrtilos »

Αδυναμία τα mαme,και το δικό σου είναι πολύ όμορφο,ανυπομονώ να το δω σε μικρό ποτ.
Η καταβολάδα ήτανε τόσο χοντρό κλαδί και έπιασε; 
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από thanos75 »

nadim έγραψε:
15 Φεβ 2020, 15:14
Με αφορμή την αναρτηση σου, για εμένα που δεν ξέρω, τί δηλώνει ο όρος mame?
Κατά τα άλλα δείχνει πανέμορφο!! ( σε συνδυασμό με την γλάστρα, ακομα καλυτερο!)



 
έχει να κάνει με το μέγεθος. δες την βιβλιοθήκη:
https://library.bonsaiforum.gr/index.ph ... sizes.html

ο χρόνος βέβαια θα δείξει που θα φτάσει.😁
 
μακάρι να μπορούσα πολύ μικρό
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από nadim »

Με αφορμή την αναρτηση σου, για εμένα που δεν ξέρω, τί δηλώνει ο όρος mame?
Κατά τα άλλα δείχνει πανέμορφο!! ( σε συνδυασμό με την γλάστρα, ακομα καλυτερο!)
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Τσιντόνια (mame)

Δημοσίευση από thanos75 »

πρόκειται για ένα φυτάκι -από καταβολάδα κι αυτό- με σκοπό να φτιάξω ένα δεντράκι mame.
το γλαστράκι είναι μεγάλο αλλά επειδή έχει μεγάλη ρίζα, θέλω να την περιορίσω σιγά-σιγά σε επόμενες χρονιές.
20200215_140716.jpg
 
20200215_140646.jpg
 
20200215_142344.jpg
 
20200215_140054.jpg
 
είναι η κλασική ροζ τσιντόνια από τον κήπο. 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση