Αγριελιά Δωδεκάνησα

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από Hfestion »

nadim έγραψε:
19 Μαρ 2020, 15:50
Νικολας72 έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:21
nadim έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:06
... τελική στείλε μου ενα μήνυμα να σου εξηγήσω τα βασικα για να μην κουράζουμε τους αναγνώστες...

Φίλε Νικολας72, θα μου επιτρέψεις να κρατήσω μια μικρή αμφιβολία για το πόσο αποτελεσματικό είναι να προσθέσεις τόσο χαμηλα και κοντα στα μικρα ριζίδια λίπασμα (στις αγριοελιές ως "σκυλιά" της φύσης πιθανότατα να μην δημιουργήσει κανένα πρόβλημα). Εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει για χώμα τύρφη η οποία απο μόνη της περιέχει αρκετά στοιχεία θρέψης, το επιπλέον λίπασμα μπορεί να δημιουργήσει υψηλές συγκεντρώσεις και να "δηλητηριάσει" το φυτό καθώς οι ρίζες είναι ευαίσθητες.



 
Συμφωνώ Nadim, θέλει πολύ προσοχή στην ποσότητα, διότι ο κίνδυνος που αναφέρεις είναι υπαρκτός! Ωστόσο το τεχνικό μέρος δεν είναι δικής μου επινόησης. Είναι τρόπος φύτευσεις που αναφέρεται σε γεωπονικά εγχειρίδια, απ' όπου και το αντέγραψα. Ίσως να έπρεπε να γίνω πιο σαφής στο ότι δεν ακουμπάμε ένα γυμνόριζο δέντρο απευθείας στο λίπασμα. Εννοείται δηλαδή ότι υπάρχει ήδη ριζόμπαλα με χώμα. 

Εάν διαθέτεις περισσότερο εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος, μην αφήνεις φόβους "περί κούρασης" να σε εμποδίζουν από το να τις καταγράψεις και να τις μοιραστείς μαζί μας. Γι' αυτό ακριβώς υπάρχει το forum, να ανταλλάσουμε γνώσεις, εικόνες κι εμπειρίες..! 


 
Προσπαθούσα να βρώ το άρθρο που είχα διαβάσει σε μια μελέτη που έγινε σε θερμοκηπιακή εγκατάσταση στην Αμερική, σχετικά με τη λίπανση, δυστυχώς όμως δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνο και οι προσπάθειες μου έπεσαν έξω, οπότε θα προσπαθήσω να το στηρίξω σε επιχειρήματα που είναι λογικά για να τεκμηριώσω την φράση μου.

Δεδομένου οτι μιλάμε για οργανικό υπόστρωμα, και οτι ποτίζεται, η εφαρμογή λιπάσματος στον πάτο της γλάστρας πάνω απο το χαλίκι και την μικρή στρώση χώματος που προσθέτεις, θα ξεπλυθεί και θα απομακρυνθεί πολύ γρήγορα. Επιπλέον, το γεγονός οτι το δένδρο σου υφίσταται ενα σοκ απο τη μεταφύτευση συνεπάγεται στην εν μέρη μειωμένη δράση του φυτού σε απορρόφηση απο τις ρίζες, αναπνοή και φωτοσύνθεση, σε μια προσπάθεια επιβιώσης κατα την οποία "σφραγίζει" το φυτό τα αποθέματα του και την οποιαδήποτε δράση έχει με το εξωτερικό περιβαλλον. Συνεπώς, προσθέτωντας τα παραπάνω ( και αν δεν με απατά και η μνήμη μου σύμφωνα με την έρευνα εκείνη) μόλις το 20% του λιπάσματός σου θα απορροφηθεί απο το δένδρο, καθώς τόσο θα μπορεί να δεσμευτεί στο χώμα που έχεις τοποθετήσει μέχρι να ενεργοποιηθούν πλήρως οι ρίζες.

Αντιθέτως τώρα, αν η τοποθέτηση γίνεται στην επιφάνεια του υποστρώματος σου, και κατα το δυνατόν διάσπαρτα και περιφερειακά, η ποσότητα που απορροφάται είναι μεγαλύτερη, με αποτέλεσμα το φυτό σου να θρέφεται για μεγαλύτερο διάστημα με την ίδια ποσότητα. Τέλος το να προσθέσεις και απο κάτω και απο πάνω, δεν έχει διαφορά. 

Όσο τώρα για το κομμάτι της επικινδυνότητας που αναφέρω, είχε διαπιστωθεί οτι σε ορισμένα σημεία που η συσσώρευση των ανόργανων στοιχείων ήταν μεγάλη, ριζίδια σταμάταγαν την αναπτυξή τους ως μια μορφή στρες.

Για να είμαι και απόλυτα σωστός βέβαια, όλα αυτά αφορούν την περίπτωση που το δένδρο σου δεν φέρει μπάλα χώματος ώς προστασία. Σε αυτή τη περίπτωση, θεωρώ οτι απλά θα είναι μεγάλυτερη η σπατάλη απο το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
 

 
Τέτοιες πληροφορίες από έναν γεωπόνο είναι χρυσάφι!!! 

Σε ευχαριστούμε πολύ!!! 
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από nadim »

Νικολας72 έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:21
nadim έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:06
... τελική στείλε μου ενα μήνυμα να σου εξηγήσω τα βασικα για να μην κουράζουμε τους αναγνώστες...

Φίλε Νικολας72, θα μου επιτρέψεις να κρατήσω μια μικρή αμφιβολία για το πόσο αποτελεσματικό είναι να προσθέσεις τόσο χαμηλα και κοντα στα μικρα ριζίδια λίπασμα (στις αγριοελιές ως "σκυλιά" της φύσης πιθανότατα να μην δημιουργήσει κανένα πρόβλημα). Εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει για χώμα τύρφη η οποία απο μόνη της περιέχει αρκετά στοιχεία θρέψης, το επιπλέον λίπασμα μπορεί να δημιουργήσει υψηλές συγκεντρώσεις και να "δηλητηριάσει" το φυτό καθώς οι ρίζες είναι ευαίσθητες.


 
Συμφωνώ Nadim, θέλει πολύ προσοχή στην ποσότητα, διότι ο κίνδυνος που αναφέρεις είναι υπαρκτός! Ωστόσο το τεχνικό μέρος δεν είναι δικής μου επινόησης. Είναι τρόπος φύτευσεις που αναφέρεται σε γεωπονικά εγχειρίδια, απ' όπου και το αντέγραψα. Ίσως να έπρεπε να γίνω πιο σαφής στο ότι δεν ακουμπάμε ένα γυμνόριζο δέντρο απευθείας στο λίπασμα. Εννοείται δηλαδή ότι υπάρχει ήδη ριζόμπαλα με χώμα. 

Εάν διαθέτεις περισσότερο εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος, μην αφήνεις φόβους "περί κούρασης" να σε εμποδίζουν από το να τις καταγράψεις και να τις μοιραστείς μαζί μας. Γι' αυτό ακριβώς υπάρχει το forum, να ανταλλάσουμε γνώσεις, εικόνες κι εμπειρίες..! 

 
Προσπαθούσα να βρώ το άρθρο που είχα διαβάσει σε μια μελέτη που έγινε σε θερμοκηπιακή εγκατάσταση στην Αμερική, σχετικά με τη λίπανση, δυστυχώς όμως δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνο και οι προσπάθειες μου έπεσαν έξω, οπότε θα προσπαθήσω να το στηρίξω σε επιχειρήματα που είναι λογικά για να τεκμηριώσω την φράση μου.

Δεδομένου οτι μιλάμε για οργανικό υπόστρωμα, και οτι ποτίζεται, η εφαρμογή λιπάσματος στον πάτο της γλάστρας πάνω απο το χαλίκι και την μικρή στρώση χώματος που προσθέτεις, θα ξεπλυθεί και θα απομακρυνθεί πολύ γρήγορα. Επιπλέον, το γεγονός οτι το δένδρο σου υφίσταται ενα σοκ απο τη μεταφύτευση συνεπάγεται στην εν μέρη μειωμένη δράση του φυτού σε απορρόφηση απο τις ρίζες, αναπνοή και φωτοσύνθεση, σε μια προσπάθεια επιβιώσης κατα την οποία "σφραγίζει" το φυτό τα αποθέματα του και την οποιαδήποτε δράση έχει με το εξωτερικό περιβαλλον. Συνεπώς, προσθέτωντας τα παραπάνω ( και αν δεν με απατά και η μνήμη μου σύμφωνα με την έρευνα εκείνη) μόλις το 20% του λιπάσματός σου θα απορροφηθεί απο το δένδρο, καθώς τόσο θα μπορεί να δεσμευτεί στο χώμα που έχεις τοποθετήσει μέχρι να ενεργοποιηθούν πλήρως οι ρίζες.

Αντιθέτως τώρα, αν η τοποθέτηση γίνεται στην επιφάνεια του υποστρώματος σου, και κατα το δυνατόν διάσπαρτα και περιφερειακά, η ποσότητα που απορροφάται είναι μεγαλύτερη, με αποτέλεσμα το φυτό σου να θρέφεται για μεγαλύτερο διάστημα με την ίδια ποσότητα. Τέλος το να προσθέσεις και απο κάτω και απο πάνω, δεν έχει διαφορά. 

Όσο τώρα για το κομμάτι της επικινδυνότητας που αναφέρω, είχε διαπιστωθεί οτι σε ορισμένα σημεία που η συσσώρευση των ανόργανων στοιχείων ήταν μεγάλη, ριζίδια σταμάταγαν την αναπτυξή τους ως μια μορφή στρες.

Για να είμαι και απόλυτα σωστός βέβαια, όλα αυτά αφορούν την περίπτωση που το δένδρο σου δεν φέρει μπάλα χώματος ώς προστασία. Σε αυτή τη περίπτωση, θεωρώ οτι απλά θα είναι μεγάλυτερη η σπατάλη απο το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
 
These users thanked the author nadim for the post (total 2):
Giorgos G. (19 Μαρ 2020, 19:18) • myrtilos (19 Μαρ 2020, 19:28)
Rating: 14.29%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από Νικολας72 »

nadim έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:06
... τελική στείλε μου ενα μήνυμα να σου εξηγήσω τα βασικα για να μην κουράζουμε τους αναγνώστες...

Φίλε Νικολας72, θα μου επιτρέψεις να κρατήσω μια μικρή αμφιβολία για το πόσο αποτελεσματικό είναι να προσθέσεις τόσο χαμηλα και κοντα στα μικρα ριζίδια λίπασμα (στις αγριοελιές ως "σκυλιά" της φύσης πιθανότατα να μην δημιουργήσει κανένα πρόβλημα). Εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει για χώμα τύρφη η οποία απο μόνη της περιέχει αρκετά στοιχεία θρέψης, το επιπλέον λίπασμα μπορεί να δημιουργήσει υψηλές συγκεντρώσεις και να "δηλητηριάσει" το φυτό καθώς οι ρίζες είναι ευαίσθητες.

 
Συμφωνώ Nadim, θέλει πολύ προσοχή στην ποσότητα, διότι ο κίνδυνος που αναφέρεις είναι υπαρκτός! Ωστόσο το τεχνικό μέρος δεν είναι δικής μου επινόησης. Είναι τρόπος φύτευσεις που αναφέρεται σε γεωπονικά εγχειρίδια, απ' όπου και το αντέγραψα. Ίσως να έπρεπε να γίνω πιο σαφής στο ότι δεν ακουμπάμε ένα γυμνόριζο δέντρο απευθείας στο λίπασμα. Εννοείται δηλαδή ότι υπάρχει ήδη ριζόμπαλα με χώμα. 

Εάν διαθέτεις περισσότερο εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος, μην αφήνεις φόβους "περί κούρασης" να σε εμποδίζουν από το να τις καταγράψεις και να τις μοιραστείς μαζί μας. Γι' αυτό ακριβώς υπάρχει το forum, να ανταλλάσουμε γνώσεις, εικόνες κι εμπειρίες..! 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από nadim »

Το ανόργανο λίπασμα (όπως ανέφερες ως "μπιλάκια") βγαίνει σε διάφορες μορφές και συστάσεις. Συνηθέστερα έρχεται σε μπλε μοργή αυτά που έχουν υψηλότερα ποσοστά νάτριου. Μπορείς να επισκευτείς ενα οποιοδήποτε φυτώριο της περιοχής σου, και να ζητήσεις λίπασμα με πολύ νάτριο ( ίσως ενα 20-15-15 ) το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς σε όλα σου τα δένδρα εφόσον είναι στο στάδιο της ανάπτυξης και όχι διαμόρφωσης ( περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με λιπάσματα μπορείς να βρείς είτε στην βιβλιοθήκη, στο ιντερνετ, η στην τελική στείλε μου ενα μήνυμα να σου εξηγήσω τα βασικα για να μην κουράζουμε τους αναγνώστες)
Προς το παρόν, δεν λιπαίνεις το δένδρο σου καθώς τα ριζίδια σου είναι ακόμα ευαίσθητα. Θα πρότεινα του χρόνου την άνοιξη και εφόσον δεν το έχεις μεταφυτεύσει.

Φίλε Νικολας72, θα μου επιτρέψεις να κρατήσω μια μικρή αμφιβολία για το πόσο αποτελεσματικό είναι να προσθέσεις τόσο χαμηλα και κοντα στα μικρα ριζίδια λίπασμα (στις αγριοελιές ως "σκυλιά" της φύσης πιθανότατα να μην δημιουργήσει κανένα πρόβλημα). Εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει για χώμα τύρφη η οποία απο μόνη της περιέχει αρκετά στοιχεία θρέψης, το επιπλέον λίπασμα μπορεί να δημιουργήσει υψηλές συγκεντρώσεις και να "δηλητηριάσει" το φυτό καθώς οι ρίζες είναι ευαίσθητες.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από milly »

Η festion το πρώτο λάθος είναι ότι πριν την διχάλα είχα καμία 20αρια κλαδάκια μήκους 10cm και τα έκοψα ελπίζω να ξαναβγάλει και όταν τα δω να βαράω το χέρι μου όταν βλέπω ψαλίδια..... Νικόλα όντως είχε μεγάλη ρίζα και κατάφεραν να την βγάλουν με ένα μικρό ριζιδιο. Σε ευχαριστώ για τα δύο tips. Η αλήθεια είναι ότι δεν έβαλα ορμόνη στο τακούνι πολύ σημαντική πληροφορία για το λίπασμα σε κόκκους. Μάλλον θα εννοείς τα μπλε μπαλάκια. Κάνει για όλα το φυτά Νικόλα; Αλήθεια πόσο σας χρειαζόμαστε τους παλιούς για να μην έχουμε και καυσόξυλα για το τζάκι...🔥🔥🔥
 
 

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από milly »

 Ηfestion το πρώτο λάθος είναι ότι πριν την διχάλα είχα καμία 20αρια κλαδάκια μήκους 10cm και τα έκοψα ελπίζω να ξαναβγάλει και όταν τα δω να βαράω το χέρι μου όταν βλέπω ψαλίδια..... Νικόλα όντως είχα μεγάλη ρίζα και κατάφερα να πάρω λίγα ριζιδια γιατί σε ένα τέτοιο κορμό, καταλαβαίνεις που έφτανε η ρίζα του. Σε ευχαριστώ για τα δύο tips. Η αλήθεια είναι ότι δεν έβαλα ορμόνη στο τακούνι πολύ σημαντική πληροφορία για το λίπασμα σε κόκκους. Μάλλον θα εννοείς τα μπλε μπαλάκια. Κάνει για όλα το φυτά Νικόλα; Αλήθεια πόσο σας χρειαζόμαστε τους παλιούς για να μην έχουμε και καυσόξυλα για το τζάκι...🔥🔥🔥
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Συμφωνώ με τον Hfestion...

Η στάση που πρέπει να τηρήσεις φροντίζοντας το φυτό για τουλάχιστον ένα χρόνο, είναι το γνωστό "μαμ, κακά και νάνι"!!! :)

Ήλιος, νερό και τροφή. Εάν γινόταν να γυρίζαμε πίσω τον χρόνο, δύο πράγματα που θα μπορούσα να σου προτείνω όταν είχες την ευκαιρία με γυμνό δέντρο είναι: 1. πασπάλισμα του τακουνιού (του κάλου που αναπτύσσει η ελιά στην βάση του κορμού) με ορμόνη ριζοβολίας. Όχι ότι το έχει ανάγκη, αλλά διευκολύνεται στην ανάπτυξη νέων περισσότερων ριζών.
2. μετά την τοποθέτηση του υλικού αποστράγγισης (χαλίκι κλπ.) & της πρώτης ποσότητας χώματος στην γλάστρα, πριν ακουμπήσεις την ελιά, μία κουταλιά λίπασμα σε κόκκους (το γενικής χρήσεως για φυτά κήπου) σκορπισμένο στην λακούβα χώματος που θα υποδεχόταν το δέντρο. Δημιουργείς μία (αργής αποδέσμευσης) αποθήκη τροφής για το νέο δέντρο και τα νέα ριζίδια, που θα αναπτυχθούν ακόμα περισσότερα και γρηγορότερα.

Σε κάθε περίπτωση, εάν σου ξανασυμβεί παρόμοιο δέντρο, τώρα έχεις και δύο tip επιπρόσθετα.
Καλή συνέχεια από μένα.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο! Μπράβο!
Σε αυτή την φάση ότι νέο κλαδί, βλαστο, φύλλο υπάρχει άλλα και θα υπάρξει,,,,, το χρειάζεσαι.
Όχι από πλευράς διαμόρφωσης αλλά επιβιωσεις.

Οπότε αν θες την γνώμη μου μην κλαδέψεις καθόλου μέχρι το φθινόπωρο.

Καλή συνέχεια από μένα

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Αγριελιά Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από milly »

Η συγκεκριμένη αγριελιά ήταν στο κτήμα μας σε μια πλαγιά και την πρόσεχαν (κλαδευανε) τα αγριοκάτσικα. Την ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά αλλά δεν ήταν η κατάλληλη εποχή να την βγάλω. Αυτό το ανέλαβε ο πατέρας μου και ένας φίλος του. Όταν έφτασε στα χέρια μου μετά από 14ωρες ταξίδι ήταν σε ένα σάκο χωρίς μπάλα χώματος με ένα αρκετά μεγάλο τακούνι για βάση και ένα μικρό λευκό ριζιδιο 3 εκατοστών.. Η απογοητεύσει μεγάλη το πρόσωπο μου σκοτείνιασε αποτομα. Αγριελιά είπα είναι θα προσπαθησω. Μετά από ένα χρόνο και με την βοήθεια του Deus (κλαδέματακι) κάτι γίνεται.. Η μόνη διαφορά ότι τα φύλλα της είναι αρκετά πιο μεγάλα προφανώς λόγο του ποτίσματος (ηταν μικροφυλλη).Την τοποθετώ την γλάστρα με κλήση πλέον για να της αλλάξω το στυλ. Το σίγουρο είναι ότι είμαστε ζωντανοι!!!😀😀😀😀
IMG_20200313_142705.jpg
 
IMG_20200313_142719.jpg
 
IMG_20200313_150909.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση