Ελαφρόπετρα.

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελαφρόπετρα.

Δημοσίευση από Hfestion »

Kintsugi έγραψε:
19 Μαρ 2020, 11:13
Μπορείς να την πλύνεις ακόμη και την μικρότερη και να την αφήσεις να στεγνώσει. Εφόσον έγραψες ότι είχε μέσα σκόνη.
Πλένω όλα τα υλικά που αφήνουν σκόνη, όπως ελαφρόπετρα, πετραδάκι που αγοράζεις σε τσουβαλάκι, περλίτη αν χρησιμοποιήσω κάπου.

 
+1
 

Kintsugi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 10:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελαφρόπετρα.

Δημοσίευση από Kintsugi »

Μπορείς να την πλύνεις ακόμη και την μικρότερη και να την αφήσεις να στεγνώσει. Εφόσον έγραψες ότι είχε μέσα σκόνη.
Πλένω όλα τα υλικά που αφήνουν σκόνη, όπως ελαφρόπετρα, πετραδάκι που αγοράζεις σε τσουβαλάκι, περλίτη αν χρησιμοποιήσω κάπου.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Ελαφρόπετρα.

Δημοσίευση από myrtilos »

Ζαχαρία και εγώ η ελαφρόπετρα που έχω μικρής κοκκομετρίας δεν είναι κοσκινισμένη αντίθετα οι μεγαλύτερης κοκκομετρίας είναι.
Την μικρής κοκκομετρίας θα την αναμείξεις  με  αλλά οργανικά η ανόργανα είδη για την παραγωγή κατάλληλου υποστρώματος.
Τις μεγαλύτερες κοκκομετρίες θα τις χρησιμοποιήσεις για τον πάτο των γλαστρών σου.
Αν κάνεις μείγμα υποστρώματος για μεγάλη γλάστρα-ποτ τότε μπορείς να βάλεις και μεγάλη ελαφρόπτρα.
Το μέγεθος του δέντρου και της γλάστρας-ποτ σου δίχνει την κατεύθυνση,π.χ. δεν μπορείς να βάλεις μεγάλη κοκκομετρία σε μικρό ποτ.
These users thanked the author myrtilos for the post:
zachariaspav (19 Μαρ 2020, 20:11)
Rating: 7.14%

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Ελαφρόπετρα.

Δημοσίευση από zachariaspav »

Νικολας72 έγραψε:
17 Μαρ 2020, 00:06
Πώς θέλεις να την χρησιμοποιήσεις? Με ανόργανο υλικό ή με οργανικό?

 
Θέλω να την χρησιμοποιώ σαν ανόργανο υλικό.Ρωτάω διότι αλλού διαβάζω οτι 2 η 3mm είναι  καλά και αλλού οτι η μεγαλύτερη κοκκομετρία είναι ποιό αποτελεσματική.Πήρα αυτήν γιατί μου φάνηκε καλύτερη είναι κοσκινισμένη δεν έχει μέσα σκόνη είναι όλο πέτρα και τώρα που την παρατήρησα καλύτερα έχει και πιο ποιο μεγάλα απο 1cm ίσως 1,5 η 2cm.Λέγετε ότι η μεγαλύτερη κρατάει καλύτερα το νερό και αφήνει περισσότερους θύλακες με αέρα για τις ρίζες.Και εγώ πρώτη φορά αγόρασα ελαφρόπετρα και πήρα και αρκετή χα χα να δω που θα την βάλω αν και η  σύζυγος την καλοβλέπει για τα λουλούδια της
 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ελαφρόπετρα.

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Πώς θέλεις να την χρησιμοποιήσεις? Με ανόργανο υλικό ή με οργανικό?
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Ελαφρόπετρα.

Δημοσίευση από filitsa »

Από όσα έχω διαβασει νομίζω ότι πρέπει να είναι 3-5χιλιοστα. Θα πρέπει να διαχωρίσεις.

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Ελαφρόπετρα.

Δημοσίευση από zachariaspav »

Αγαπητοί φίλοι σήμερα αγόρασα ελαφρόπετρα ,η κοκκομετρία της είναι από 4mm  έως 1cm είναι κοσκινισμένη .Μήπως είναι  χοντρόκκοκη ?? Ποιά είναι η γνώμη σας για το μέγεθος του κόκκου, πόσο πρέπει να είναι ??
Απάντηση