Πέφτουν τα φυλλα από το bonsai μου!!!

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πέφτουν τα φυλλα από το bonsai μου!!!

Δημοσίευση από Hfestion »

stamdd έγραψε:
22 Μάιος 2020, 01:43
ΕικόναBonsai photo

Αγόρασα αυτό το bonsai με τη γλάστρα του πριν 3 μήνες. Από την αρχή πέφτανε καποια φύλλα....τώρα όμως πέφτουν αρκετά!! Είναι φυσιολογικό;; Το ποτιζω με ψεκαστικο κάθε 3 μέρες....το έχω σε εσωτερικό χώρο....έχει και κάτι βρύα στην γλάστρα ...ποτίζω και αυτά,ετσι μου είπε το καταστημα που το αγορασα. 
Πρέπει να το πάω να μου αλλάξει το χώμα;
Σταματης

 
Θεωρώ οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι το έχεις σε εσωτερικό χώρο. Ακόμα δοκίμασε όταν ποτίζεις να μην βρέχεις τα φύλλα. Η γλάστρα έχει από κάτω τρύπες για να φεύγει το νερό όταν ποτιχει? 
 

Topic author
stamdd
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Μάιος 2020, 00:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέφτουν τα φυλλα από το bonsai μου!!!

Δημοσίευση από stamdd »

thanos75 έγραψε:
23 Μάιος 2020, 15:54
καλησπέρα,
καταρχήν βάλε μια φωτογραφία να το δούμε για να έχουμε εικόνα.
Θα πρότεινα για να συνέλθει, αν το πρόβλημά του είναι το πότισμα που είναι πιθανόν, τώρα που βελτιώθηκε ο καιρός να το βγάλεις έξω και να το ποτίζεις κανονικά και όταν στεγνώνει μετά από μερικές μέρες πάλι. Ας μην το χτυπάει κατευθείαν και συνέχεια ο ήλιος και του κακοφανεί η αλλαγή.
Βάλε μια φωτογραφία να δούμε την κατάστασή του.

 
Tο έβγαλα στο μπαλκόνι Θάνο, δεν το βλέπει ο ήλιος. Φωτογραφία έχω βάλει στο αρχικό ποστ....πατάς εκεί που λέει bonsai photo
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πέφτουν τα φυλλα από το bonsai μου!!!

Δημοσίευση από thanos75 »

καλησπέρα,
καταρχήν βάλε μια φωτογραφία να το δούμε για να έχουμε εικόνα.
Θα πρότεινα για να συνέλθει, αν το πρόβλημά του είναι το πότισμα που είναι πιθανόν, τώρα που βελτιώθηκε ο καιρός να το βγάλεις έξω και να το ποτίζεις κανονικά και όταν στεγνώνει μετά από μερικές μέρες πάλι. Ας μην το χτυπάει κατευθείαν και συνέχεια ο ήλιος και του κακοφανεί η αλλαγή.
Βάλε μια φωτογραφία να δούμε την κατάστασή του.

Topic author
stamdd
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Μάιος 2020, 00:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πέφτουν τα φυλλα από το bonsai μου!!!

Δημοσίευση από stamdd »

ΕικόναBonsai photo

Αγόρασα αυτό το bonsai με τη γλάστρα του πριν 3 μήνες. Από την αρχή πέφτανε καποια φύλλα....τώρα όμως πέφτουν αρκετά!! Είναι φυσιολογικό;; Το ποτιζω με ψεκαστικο κάθε 3 μέρες....το έχω σε εσωτερικό χώρο....έχει και κάτι βρύα στην γλάστρα ...ποτίζω και αυτά,ετσι μου είπε το καταστημα που το αγορασα. 
Πρέπει να το πάω να μου αλλάξει το χώμα;
Σταματης
Απάντηση