Γιουνίπερος νο2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος νο2

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο δέντρο!!! Μπράβο!!!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Γιουνίπερος νο2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Jean-Zac έγραψε:
06 Οκτ 2020, 02:11
Νομίζω ότι αυτό πού ταιριάζει στήν περίπτωσή σου είναι αυτό τό βίντεο.
Κοίταξέ το καλά καί διόρθωσε τήν διαμόρφωση πού έκανες.

 
Φανταστική ομοιότητα, δύο βασικοί κορμοί με διακλάδωση από χαμηλά στην ρίζα, σχεδόν ίδιο συνολικό ύψος... Μπράβο Jean-Zac για την παρατηρητικότητα! Είχα δει κι εγώ αυτό το βίντεο με την κοπέλα, μου έκανε εντύπωση η χρήση σχοινιού για προστασία των κορμών από το λύγισμα. Αλλά, δεν θα θυμόμουν με τίποτα την αρχική μορφή του δέντρου..! Η τελική μορφή που έδωσε η κοπέλα στο δεντράκι της  στο βίντεο, είναι παράδειγμα προς μίμηση για όλους μας, φίλε Nadim..! Κι ένα ακόμα λόγος να συνεχίζουμε με περισσότερη τόλμη τα λυγίσματά μας! Μπράβο για την μέχρι τώρα πορεία!  
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Γιουνίπερος νο2

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νομίζω ότι αυτό πού ταιριάζει στήν περίπτωσή σου είναι αυτό τό βίντεο.
Κοίταξέ το καλά καί διόρθωσε τήν διαμόρφωση πού έκανες.


https://www.youtube.com/watch?v=JTILAmgDU0U
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Γιουνίπερος νο2

Δημοσίευση από nadim »

Αγορασμένος επίσης απο φυτώριο τον Δεκέμβρη του 2019. Μεταφύτευση με το που αγοράστηκε, και μέχρι τώρα είχε δεχθεί μόνο ελαφρύ συρμάτωμα για να διακλαδώνουν πιο καλά τα κλαδιά.
Μπαίνοντας στον Οκτώμβρη, ξεκίνησε το πανηγύρι.
Τύλιξα με ψάθινες ίνες (κν. rafia) τον κορμό όπου θα επιχειρούσα αρκετή δύναμη και πίεση για να λυγίσει και να συστραφεί, χρησιμοποίησα χοντρό σύρμα 2,5εκ και 5 εκ. για να μπορέσω να το κρατήσω στο σημείο που ήθελα, και έπειτα συρμώτωσα όλα τα κλαδία για να δω τι μπορώ να αξιοποιήσω και τι θα χρειαστεί να κλαδευτεί τον Νοέμβριο.
Δυστυχώς πολλά απο τα κλαδία είναι απο τη μία πλευρά του κορμού, όποτε δημιουργείται ένας συνοστισμός, και κάποια κλαδιά έχουν αναπτυχθεί λιγότερο απο το προβλεπόμενο. Με το κλάδεμα θα ισορροπήσει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Απάντηση