Εντομοκτόνο ευρέως φασματος - Πότε ψεκάζουμε?

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Εντομοκτόνο ευρέως φασματος - Πότε ψεκάζουμε?

Δημοσίευση από Rango »

nadim έγραψε:
14 Οκτ 2020, 21:45
Ευχαριστώ πολύ nadim. Κατά καιρούς είχα προβλήματα με ακριδακι που μου έτρωγε τα φύλλα, κάμπιες, αραχνουλες και σε μια ελιά βαμβακαδα. 
Κανένα από αυτά δεν είναι ζημιογόνο εφόσον δεν είναι εκτεταμένο. 
Για τη κάμπια , εφόσον προσέχεις και παρατηρείς τα δένδρα σου, η πρώτη ένδειξη θα ήταν οι πεταλούδες που ψάχνουν να γεννήσουν. Αν δεις φαγωματα σε φύλλα, μπορείς να κάνεις έναν πολύ προσεκτικό έλεγχο στα φύλλα, κοιτώντας από κάτω τους να βρεις τα αυγά που έχουν αφήσει και τα αφαιρεις. Αν είναι μεγάλη η προσβολή, η δεν έχεις χρόνο και θες σίγουρη λύση θα πρότεινα βάκιλο Θουριγγίας που είναι σε σκόνη η σε υγρή μορφή, ή και το Spinosad.
Η βαμβακαδα αντιμετωπίζεται με το πράσινο σαπούνι και λίγο τρίψιμο.
Για τις αράχνες θα έλεγα είναι αναλόγως την περίπτωση. Μπορείς επίσης να εντοπίσεις τα αυγά, αλλά κυρίως θα έχεις θέμα αν τα δένδρα σου βρίσκονται κοντά σε θάμνους .

 
Τέλεια! Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Εντομοκτόνο ευρέως φασματος - Πότε ψεκάζουμε?

Δημοσίευση από nadim »

Ευχαριστώ πολύ nadim. Κατά καιρούς είχα προβλήματα με ακριδακι που μου έτρωγε τα φύλλα, κάμπιες, αραχνουλες και σε μια ελιά βαμβακαδα. 
Κανένα από αυτά δεν είναι ζημιογόνο εφόσον δεν είναι εκτεταμένο. 
Για τη κάμπια , εφόσον προσέχεις και παρατηρείς τα δένδρα σου, η πρώτη ένδειξη θα ήταν οι πεταλούδες που ψάχνουν να γεννήσουν. Αν δεις φαγωματα σε φύλλα, μπορείς να κάνεις έναν πολύ προσεκτικό έλεγχο στα φύλλα, κοιτώντας από κάτω τους να βρεις τα αυγά που έχουν αφήσει και τα αφαιρεις. Αν είναι μεγάλη η προσβολή, η δεν έχεις χρόνο και θες σίγουρη λύση θα πρότεινα βάκιλο Θουριγγίας που είναι σε σκόνη η σε υγρή μορφή, ή και το Spinosad.
Η βαμβακαδα αντιμετωπίζεται με το πράσινο σαπούνι και λίγο τρίψιμο.
Για τις αράχνες θα έλεγα είναι αναλόγως την περίπτωση. Μπορείς επίσης να εντοπίσεις τα αυγά, αλλά κυρίως θα έχεις θέμα αν τα δένδρα σου βρίσκονται κοντά σε θάμνους .
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Εντομοκτόνο ευρέως φασματος - Πότε ψεκάζουμε?

Δημοσίευση από Rango »

nadim έγραψε:
14 Οκτ 2020, 10:16
Γενικά όπως και στα περισσότερα φάρμακα, έτσι και με τα εντομοκτόνα, η συχνή εφαρμογή ενός είδους έχει ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη αντοχής των εντόμων.
Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να κάνεις προληπτικά ψεκασμα με τίποτα. Εφόσον το φυτό σου είναι υγιές και δυνατό, δεν θα προσβληθεί εύκολα από κάτι.
Το πράσινο σαπούνι με οινόπνευμα και νερό είναι ένας καλός βιολογικός τρόπος να αντιμετωπίζεις κάποια έντομα.
Κατά τα άλλα, αν θες οπωσδήποτε αν ρίξεις κάτι, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις Decis που έχει μεγάλο εύρος εφαρμογής και καλύπτει τις περισσότερες περιπτώσεις εντόμων, αλλά και πάλι, θα το σκεφτόμουν 2 φορές πριν ψεκασω

 
Ευχαριστώ πολύ nadim. Κατά καιρούς είχα προβλήματα με ακριδακι που μου έτρωγε τα φύλλα, κάμπιες, αραχνουλες και σε μια ελιά βαμβακαδα. Αυτή τη στιγμή όλα τα φυτά μου είναι καθαρά αλλά επειδή διάβασα για τα αυγά σκέφτηκα μήπως χρειάζεται προληπτικός ψεκασμός. Και εμένα πάντως δεν μου αρέσουν τα φάρμακα. Άρα απλά θα τσεκαρω τα φυτά μου και αν δω κάτι ψεκάζω με πράσινο σαπούνι κτλ.
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Εντομοκτόνο ευρέως φασματος - Πότε ψεκάζουμε?

Δημοσίευση από nadim »

Γενικά όπως και στα περισσότερα φάρμακα, έτσι και με τα εντομοκτόνα, η συχνή εφαρμογή ενός είδους έχει ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη αντοχής των εντόμων.
Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να κάνεις προληπτικά ψεκασμα με τίποτα. Εφόσον το φυτό σου είναι υγιές και δυνατό, δεν θα προσβληθεί εύκολα από κάτι.
Το πράσινο σαπούνι με οινόπνευμα και νερό είναι ένας καλός βιολογικός τρόπος να αντιμετωπίζεις κάποια έντομα.
Κατά τα άλλα, αν θες οπωσδήποτε αν ρίξεις κάτι, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις Decis που έχει μεγάλο εύρος εφαρμογής και καλύπτει τις περισσότερες περιπτώσεις εντόμων, αλλά και πάλι, θα το σκεφτόμουν 2 φορές πριν ψεκασω
These users thanked the author nadim for the post:
Rango (14 Οκτ 2020, 17:24)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Εντομοκτόνο ευρέως φασματος - Πότε ψεκάζουμε?

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα,

Απ ότι βλέπω στις εργασίες του μήνα τον Σεπτέμβρη και τον Οκτώβρη χρησιμοποιούμε εντομοκτόνο ευρέως φάσματος, αφού όπως λέει τα έντομα θα αφήσουν τώρα τα αυγά τους.

Τον ψεκασμό τον κάνουμε προληπτικά ή μόνο σε περίπτωση που παρατηρήσουμε κάποια έντομα ή αυγά?
Κάτι βιολογικές συνταγές με πράσινο σαπούνι κτλ. θα κάνουν δουλίτσα ή καλύτερα να προμηθευτώ κάποιο από γεωπονικό κατάστημα?
Έχετε κάποιο που να χρησιμοποιείτε  να μου προτείνετε που είστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα?

Ευχαριστώ!
Απάντηση