Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Hfestion έγραψε:
08 Μαρ 2021, 00:34
Rango έγραψε:
07 Μαρ 2021, 17:24
=0.95em θα της κάνω μια πιο τριγωνική κόμη....Untitled.jpg
 Τι λέτε; Κάθε γνώμη η κριτική ευπρόσδεκτη!


 
Συνήθως αυτό συμβαίνει στα κωνοφορα. Στην δική σου περίπτωση ταιριάζει περισσότερο όπως είναι τώρα 

 
Λες ε??? Ευχαριστώ για την πληροφορία ... θα την λάβω υπ οψιν!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Hfestion »

Rango έγραψε:
07 Μαρ 2021, 17:24
=0.95em θα της κάνω μια πιο τριγωνική κόμη....Untitled.jpg
 Τι λέτε; Κάθε γνώμη η κριτική ευπρόσδεκτη!

 
Συνήθως αυτό συμβαίνει στα κωνοφορα. Στην δική σου περίπτωση ταιριάζει περισσότερο όπως είναι τώρα 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rango (08 Μαρ 2021, 09:25)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα κλαδεψα ακόμα πιο χαμηλά αφού είχε φουντώσει και έβαλα τα πρώτα σύρματα. Τελικά αυτή η πλευρά μου αρέσει περισσότερο. Αναμένουμε την άνοιξη λοιπόν να δούμε τι θα μας δώσει....  :-)
 
 
IMG_20210307_142728.jpg
 
IMG_20210307_141954.jpg
 
IMG_20210307_150140.jpg
 Εμένα πάντως έχει αρχίσει και μου αρέσει πολύ! Την έχω αγαπήσει!!!  ;-)
 
 
 
 

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 10 λεπτά 10 δευτερόλεπτα:
Rango έγραψε:
07 Μαρ 2021, 15:14
Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα κλαδεψα ακόμα πιο χαμηλά αφού είχε φουντώσει και έβαλα τα πρώτα σύρματα. Τελικά αυτή η πλευρά μου αρέσει περισσότερο. Αναμένουμε την άνοιξη λοιπόν να δούμε τι θα μας δώσει....  :-)
 
 IMG_20210307_142728.jpg
 IMG_20210307_141954.jpg
 IMG_20210307_150140.jpg
 Εμένα πάντως έχει αρχίσει και μου αρέσει πολύ! Την έχω αγαπήσει!!!  ;-)
 
 
 
 

 
Στο επόμενο κλάδεμα αν όλα πάνε καλά θα την κατεβάσω κι άλλο και θα της κάνω μια πιο τριγωνική κόμη....
Untitled.jpg
 Τι λέτε; Κάθε γνώμη η κριτική ευπρόσδεκτη!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Rango for the post:
Hfestion (08 Μαρ 2021, 00:31)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Hfestion έγραψε:
15 Οκτ 2020, 18:00
Πολύ ωραίο, βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.

Μπορείς να περάσεις και λίγα σύρματα αν θες


 
Σ' ευχαριστώ! Αφαίρεσα αρκετά κλαδάκια αλλά σίγουρα πρέπει να αφαιρεθούν κι άλλα... Ένιωσα όμως ότι είχα αρχίσει να ξεφεύγω με το ψαλίδι και είπα να την αφήσω εκεί και να πάρω τον χρόνο μου να σκεφτώ. Σύρματα έχω αγοράσει αλλά και εκεί θέλω το χρόνο μου γιατί δε το έχω ξανακάνει. Ε μαζί με μένα θα πάρει και αυτή τον δικό της! Καλό θα της κάνει νομίζω... Σε καμία δύο βδομάδες μάλλον θα το επιχειρήσω. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι θα χαρώ πολύ να το ακούσω 
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο, βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.

Μπορείς να περάσεις και λίγα σύρματα αν θες

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Επιχείρησα λοιπόν και γώ το πρώτο μου κλάδεμα χωρίς κάποιο τελικό σχέδιο στο μυαλό μου. Σκοπός ήταν να πάρει λίγο αέρα και φώς εσωτερικά γιατί είχε αρχίσει να ξεραίνει τα φύλλα της από χαμηλά. Νομίζω όμως ότι αυτή είναι η πλευρά που μου αρέσει περισσότερο.
Θα ήθελα να την κοντύνω κι άλλο αλλά το φοβήθηκα. Θέλω να δώ πρώτα πως θα αντιδράσει και χρόνο έχουμε.
Ελπίζω να πάρει τα πάνω της.
IMG_20201014_172040.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Jean-Zac έγραψε:
23 Σεπ 2020, 06:56
Νικολας72 έγραψε:
22 Σεπ 2020, 13:14
........ θα αποτολμήσω να διαφωνήσω με τον master Jean-Zac ......

 
 Αγαπητέ Νικόλα ΔΕΝ είμαι Μάστερ και δεν βλέπω να γίνομαι ούτε στα επόμενα 20-25 χρόνια (ζωή να έχουμε)..... 

 
Φίλε Γιάννη, 
               η ταπεινότητα είναι προτέρημα, ωστόσο δανειζόμενος μία επιχειρηματική αρχή που λέει ότι «μία επιχείρηση δεν είναι αυτό που λέει η ίδια ότι είναι αλλά αυτό που λένε οι πελάτες της ότι είναι», κάνω τον δικό μου αυθαίρετο κι αυθόρμητο παραλληλισμό και διατυπώνω την προσωπική μου άποψη, πάντα με κάποια επιχειρήματα..:

- Αν αποτολμήσουνε να δώσουμε έναν ορισμό στην έννοια master, τότε νομίζω όλοι θα συμφωνήσουμε πως αφορά τον άνθρωπο που σε ένα ορισμένο πεδίο κάποιας τέχνης ή κάποιας επιστήμης, ο πλούτος των γνώσεων που διαθέτει, γνωρίζει (και κάποιες φορές εφαρμόζει) είναι τέτοιας έκτασης και βάθους (πολύ πάνω από τον μέσο όρο...), που τον καθιστούν ικανό να διδάξει σε άλλους. Διαφωνεί κανείς?
- Έπειτα είναι το θέμα της εμπειρίας... Πόσα χρόνια ασχολείσαι με το μπονσάι? Πόσες πηγές έχεις εξερευνήσει? Πόσα βίντεο έχεις δει? Σε πόσες γλώσσες? Το ξέρω πως υπάρχουν ίσως άλλα τόσα (ή και περισσότερα...) ακόμα εκεί έξω. Ίσως μια ζωή να είναι λίγη για να τα εξαντλήσει κανείς. Όμως, ένα μεγάλο μέρος της βιβλιοθήκης του forum φέρει την υπογραφή σου, τυχαίο?
- Τέλος, είναι και θέμα ταλέντου, σωστά? Μπορεί να παίζει κανείς χρόνια μπάλα, να προπονείται σκληρά, να ιδρώνει την φανέλα... Και πραγματικά να φτάσει σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο! Δεν θα γίνει ποτέ Ronaldo, Messi κλπ. Και όποιος έχει δει έστω κι ένα από τα virtual που απλόχερα μοιράζεις, σε όλους μας, ξέρει πολύ καλά τί εννοώ. 

Δεν υπάρχει πραγματικά κανένας λόγος να υπερασπίζεσαι την πρόταση διαμόρφωσης που έκανες. Αλίμονο... φυσικά δεν έχουμε το δέντρο μπροστά μας και φυσικά δεν είναι δικό μας... Η δική μου παρατήρηση αφορούσε μόνο την ομοιότητα της κλίσης του δεξιού κλαδιού και του αριστερού (πιο όρθιου...), που προσομοιάζουν με το δέντρο του Potter. Και δεν έχω δει ακόμα το βίντεο... 

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα. Ανεξάρτητα με το εάν εσύ το πιστεύεις ή όχι, στις καρδιές πολλών από μας στο forum, είσαι ένας master. Στην δική μου τουλάχιστον έτσι έχεις καταχωρηθεί. Εκτός και πέρα των γνώσεων και της εμπειρίας σου, επιπρόσθετα και για τον λόγο ότι απ’ το ελάχιστο που σε γνωρίζω έχω σχηματίσει την άποψη ότι είσαι ένας άνθρωπος με απίστευτο ήθος και χρυσή καρδιά..!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικολας72 έγραψε:
22 Σεπ 2020, 13:14
........ θα αποτολμήσω να διαφωνήσω με τον master Jean-Zac ......







 
 Αγαπητέ Νικόλα ΔΕΝ είμαι Μάστερ και δεν βλέπω να γίνομαι ούτε στα επόμενα 20-25 χρόνια (ζωή να έχουμε). Δηλώνω επαγγελματίας ερασιτέχνης  και μάλλον αυτό είναι η αιτία πού διατήρησα  το χόμπυ  τόσα χρόνια.  Έψαξα λίγο κάι βρήκα τελικά την φωτογραφία του δένδρου του Graham Potter. Είναι από ένα βίντεό του. Βέβαια αναφέρεται στο κλάδεμα. Δείτε το και εσείς και κάντε τά ανάλογα σχόλια και παρατηρήσεις για τις  όποιες πιθανές  ομοιότητες στα 2 δένδρα. Το καλό υλικό και η καλή επιλογή μας δίνουν και καλές προοπτικές  στην διαμόρφωση.  

Η δικιά μου πρόταση ήταν μία πρώτη προσέγγιση και μία εύκολη διαμόρφωση του φυτού  βασιζόμενη στις παρεχόμενες φωτογραφίες. Η πραγματικότητα όμως μπορεί να είναι διαφορετική. Δεν έχουμε το δενδράκι μπροστά μας. Ούτε είναι δικό μας για να κάνουμε σοβαρές επεμβάσεις με αποτελέσματα σε βάθος χρόνου. 


https://www.youtube.com/watch?v=Z3dzmYIkQIg 

.
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Νικολας72 έγραψε:
22 Σεπ 2020, 13:14
Γεια σου Rango,

θα αποτολμήσω να διαφωνήσω με τον master Jean-Zac, ως προς τις δυνατότητες του δέντρου που αγόρασες να ακολουθήσει το ρυθμό του δέντρου και το στυλ ανάπτυξης του Graham Potter. Στην συγκριτική φωτογραφία που ακολουθεί νομίζω είναι ξεκάθαρη η ομοιότητα της κλίσης που έχει ο βασικός κορμός των δύο δέντρων, ενώ κατά τον ίδιο τρόπο είναι εμφανής και η δυνατότητα να έχει δεύτερο κορμό στα αριστερά, αφού έχεις κι εσύ πολλά τέτοια κλαδιά στο ίδιο σχεδόν σημείο...Στιγμιότυπο 2020-09-22, 12.57.40 μμ.png
Βέβαια, για να μην παρεξηγηθώ, είναι εμφανές ότι τα δύο δέντρα έχουν καταρχήν μία διαφορά 15 με 20 χρόνια ανάπτυξης. Κι αυτό φαίνεται στην ρίζα, στο nebari, όπου το δικό σου πρέπει να είναι πάχους όσο ένας αντίχειρας, ενώ του Potter όσο είναι ο καρπός του... Άρα, θέλει δουλειά και πολλά χρόνια. Έπειτα, για να φανεί το υλικό πρέπει να ξεφορτωθείς το χοντρό κλαδί που φύεται στην δεξιά εσωτερική γωνία και ανεβαίνει προς τα πάνω διακόποτοντας την ματιά του θεατή επειδή διασταυρώνεται με τον βασικό κορμό. Ή, για παράδειγμα, πρέπει να δεις τί θα κάνεις με την χοντρή ρίζα που έρχεται προς το μέρος του θεατή. Άραγε έχει άλλες μικρότερες ρίζες από κάτω της? Έχεις ξεριζώσει κι επιθεωρήσει το ριζικό σύστημα του δέντρου?

Επίσης, θα πρέπει εάν αποφασίσεις να ακολουθήσεις το σχέδιο ανάπτυξης του Potter, να ελέγξεις εάν υπάρχει back branch, όπως στο δέντρο του Potter, το οποίο εάν παρατηρήσεις είναι πολύ σημαντικό για την διαμόρφωση του δέντρου, αφού από αυτό δημιουργείται η κορυφή!!!

Σε κάθε περίπτωση, μην βιαστείς. Πάρε το χρόνο σου και μελέτα το δέντρο που έχεις στα χέρια σου και τις δυνατότητες που σου δίνει. Καλή συνέχεια όπως και να' χει. Είναι ένα πολύ καλό πρώτο υλικό κατά την γνώμη μου.


 
Σ ευχαριστώ πολύ Νικόλα για την απάντηση. Προς το παρόν την έχω βάλει σε μεγαλύτερη γλάστρα χωρίς να την πειράξω καθόλου να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον. Σε 1-2 μήνες λέω να την κουρέψω λίγο ώστε να κοντύνει και αργότερα αρχές της άνοιξης να τη μεταφυτέψω, να δώ τι γίνεται με τις ρίζες που λές και σύ και να προσπαθήσω να κάνω μια πρώτη διαμόρφωση. Τώρα ποια και πώς θα είναι αυτή η διαμόρφωση πραγματικά δεν ξέρω. Ίσως σε κάποια συνάντηση να μπορέσω να τη φέρω και να ακούσω την γνώμη των πιο έμπειρων, αφού σίγουρα είναι διαφορετικό να βλέπεις μια φωτογραφία και διαφορετικό να μπορείς να γυρνάς το δέντρο γύρω γύρω και να ζυγίζεις τις επιλογές σου. Καλή συνέχεια και σε σένα!
 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γεια σου Rango,

θα αποτολμήσω να διαφωνήσω με τον master Jean-Zac, ως προς τις δυνατότητες του δέντρου που αγόρασες να ακολουθήσει το ρυθμό του δέντρου και το στυλ ανάπτυξης του Graham Potter. Στην συγκριτική φωτογραφία που ακολουθεί νομίζω είναι ξεκάθαρη η ομοιότητα της κλίσης που έχει ο βασικός κορμός των δύο δέντρων, ενώ κατά τον ίδιο τρόπο είναι εμφανής και η δυνατότητα να έχει δεύτερο κορμό στα αριστερά, αφού έχεις κι εσύ πολλά τέτοια κλαδιά στο ίδιο σχεδόν σημείο...
Στιγμιότυπο 2020-09-22, 12.57.40 μμ.png
Βέβαια, για να μην παρεξηγηθώ, είναι εμφανές ότι τα δύο δέντρα έχουν καταρχήν μία διαφορά 15 με 20 χρόνια ανάπτυξης. Κι αυτό φαίνεται στην ρίζα, στο nebari, όπου το δικό σου πρέπει να είναι πάχους όσο ένας αντίχειρας, ενώ του Potter όσο είναι ο καρπός του... Άρα, θέλει δουλειά και πολλά χρόνια. Έπειτα, για να φανεί το υλικό πρέπει να ξεφορτωθείς το χοντρό κλαδί που φύεται στην δεξιά εσωτερική γωνία και ανεβαίνει προς τα πάνω διακόποτοντας την ματιά του θεατή επειδή διασταυρώνεται με τον βασικό κορμό. Ή, για παράδειγμα, πρέπει να δεις τί θα κάνεις με την χοντρή ρίζα που έρχεται προς το μέρος του θεατή. Άραγε έχει άλλες μικρότερες ρίζες από κάτω της? Έχεις ξεριζώσει κι επιθεωρήσει το ριζικό σύστημα του δέντρου?

Επίσης, θα πρέπει εάν αποφασίσεις να ακολουθήσεις το σχέδιο ανάπτυξης του Potter, να ελέγξεις εάν υπάρχει back branch, όπως στο δέντρο του Potter, το οποίο εάν παρατηρήσεις είναι πολύ σημαντικό για την διαμόρφωση του δέντρου, αφού από αυτό δημιουργείται η κορυφή!!!

Σε κάθε περίπτωση, μην βιαστείς. Πάρε το χρόνο σου και μελέτα το δέντρο που έχεις στα χέρια σου και τις δυνατότητες που σου δίνει. Καλή συνέχεια όπως και να' χει. Είναι ένα πολύ καλό πρώτο υλικό κατά την γνώμη μου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Rango (22 Σεπ 2020, 15:32)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Jean-Zac έγραψε:
07 Σεπ 2020, 11:18
 Όλα ξεκινούν από μία καλή αγορά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ένα καλό υλικό θα έχει και καλό μέλλον. Ένα μέτριο υλικό, όσο καλή διαμόρφωση και να κάνουμε, θα παραμείνει ένα μέτριο μπονσάι.  Ένα δένδρο πού να ανταποκρίνεται στην επιθυμία μας και στο σχέδιο-διαμόρφωση  πού έχουμε στο μυαλό μας. Διαφορετικά θα πρέπει να ακολουθήσουμε κάποιο άλλο σχέδιο-διαμόρφωση. Όπως θα βλέπεις και εσύ το  δένδρο του Graham Potter (πού βλέπω στην φωτογραφία) με το δικό σου δεν μοιάζουν, τόσο σε μέγεθος όσο και στην τοποθέτηση- μορφή-θέση του κορμού για να μπορέσει να ανταποκριθεί στο ίδιο στυλ δηλαδή όρθιο. Γιά να πετύχεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να αλλάξεις την θέση του κορμού και την θέση προς τον παρατηρητή αλλά με αμφίβολα αποτελέσματα για την τελική του εικόνα. Μπορεί να υπάρξουν και δραστικές επεμβάσεις και το αποτέλεσμα να φανεί μετά από χρόνια. Έχεις τις γνώσεις, την εμπειρία και την διάθεση να κάνεις κάτι τέτοιο ??

Ρίξε μία ματιά σε αυτό το βίντεο. Είναι μία μυρτιά του Χάρη με μία καλή διαμόρφωση.  

  https://www.youtube.com/watch?v=4CyPjPPejOQ  
 

 
Οκ. κατάλαβα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, τις παίρνω πολύ στα σοβαρά! Διάθεση υπάρχει ... γνώση και εμπειρία δε θα το λέγα ... αλλά γι αυτό είμαι εδώ! Γι αυτό πήρα και τη Μυρτιά, για να παίξω, να δοκιμάσω και να προσπαθήσω και γώ να φιάξω κάτι. Κάθομαι την κοιτάω απο δώ ... τη γυρνάω από την άλλη, και πάλι αλλιώς ... και λεεες ??? και μπαααα ... και πάλι το ίδιο ... χαχαχ ... Εγώ πάντως κάτι βλέπω εκεί μέσα και γι αυτό το αγόρασα ... Τώρα αν σαν υλικό είναι καλό, κακό ή μέτριο, σίγουρα θα ξέρετε καλύτερα!!! Εγώ πάντως την προσπάθεια μου θα την κάνω και ή που θα την πετσοκόψω  :? ή που θα φιάξω κάτι που θα μ άρεσει! :-)
  :-)
  :-)
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Όλα ξεκινούν από μία καλή αγορά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ένα καλό υλικό θα έχει και καλό μέλλον. Ένα μέτριο υλικό, όσο καλή διαμόρφωση και να κάνουμε, θα παραμείνει ένα μέτριο μπονσάι.  Ένα δένδρο πού να ανταποκρίνεται στην επιθυμία μας και στο σχέδιο-διαμόρφωση  πού έχουμε στο μυαλό μας. Διαφορετικά θα πρέπει να ακολουθήσουμε κάποιο άλλο σχέδιο-διαμόρφωση. Όπως θα βλέπεις και εσύ το  δένδρο του Graham Potter (πού βλέπω στην φωτογραφία) με το δικό σου δεν μοιάζουν, τόσο σε μέγεθος όσο και στην τοποθέτηση- μορφή-θέση του κορμού για να μπορέσει να ανταποκριθεί στο ίδιο στυλ δηλαδή όρθιο. Γιά να πετύχεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να αλλάξεις την θέση του κορμού και την θέση προς τον παρατηρητή αλλά με αμφίβολα αποτελέσματα για την τελική του εικόνα. Μπορεί να υπάρξουν και δραστικές επεμβάσεις και το αποτέλεσμα να φανεί μετά από χρόνια. Έχεις τις γνώσεις, την εμπειρία και την διάθεση να κάνεις κάτι τέτοιο ??

Ρίξε μία ματιά σε αυτό το βίντεο. Είναι μία μυρτιά του Χάρη με μία καλή διαμόρφωση.  

  https://www.youtube.com/watch?v=4CyPjPPejOQ  
 

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Jean-Zac έγραψε:
07 Σεπ 2020, 08:26
Κάνω μία σκέψη. Ρίχνω μία ιδέα.



 
Σε ευχαριστώ πολύ Jean-Zac για το virtual.  Είναι πολύ καλό!!!

Να σου δείξω πως φανταζόμουν εγώ  το συγκεκριμένο δέντρο κααααποια στιγμή???
0.jpg
 
c9e30b42c3ee5ece858f18144121c573.jpg
 
Κααααπως έτσι...
Εσύ που είσαι virtual master ... χεχε ... υπάρχει περίπτωση να πάει προς τα εκεί ή να συνεχίσω να ονειρεύομαι???
Σίγουρα με την εμπειρία σου και την φαντασία σου, μπορείς να καταλάβεις αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή όχι.
Και φυσικά η γνώμη σου μετράει!!!

Πωπωωωω. ... ειδικά αυτό της δεύτερης φωτογραφίας με τρελαίνει!



 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάνω μία σκέψη. Ρίχνω μία ιδέα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Rango (07 Σεπ 2020, 09:10)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

thanos75 έγραψε:
06 Σεπ 2020, 21:13
πολύ ωραίο δείχνει. Εγώ θα έκανα κανονική μεταφύτευση την άνοιξη (βγάζοντας τελείως το χώμα, πλύσιμο ρίζας ώστε να μπει σε πιο κατάλληλο υπόστρωμα). αν θεωρείς ότι δεν ποτίζεται σωστά βάλτο σε μεγαλύτερη γλάστρα χωρίς να σπάσεις την μπάλα χώματος.
τώρα η διαμόρφωση. κατ' αρχήν θα το κατέβασα εκεί:20200906_210058.jpg
 από κει και πέρα θέλει καθάρισμα το οποίο είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψεις από φωτογραφία. Δηλαδή περιορισμό των μεγάλων κλαδιών που δεν παρουσιάζουν κωνικότητα, κόψιμο αυτών που πηγαίνουν προς τα κάτω, προς τα μέσα, εκείνων που είναι σε εσωτερικές καμπύλες κλπ. έχε στο νου σου κάθε βασικό κλαδί να διασταυρώνεται σε δύο, το επόμενο πάλι σε δύο κ.ο.κ. και γενικά τα κλαδιά να κατευθύνονται προς τα έξω.   να πάρει λίγο αέρα. ενδεικτικά:
 20200906_210338.jpg
 Αυτά βέβαια αν ήταν δικό μου😉
τώρα εσύ μάζεψε απόψεις και πράξε ότι αποφασίσεις!
 

 
Σ ευχαριστώ για την απάντηση και η αλήθεια είναι ότι και γω αυτά τα βήματα είχα στο μυαλό μου. Απλά επειδή είναι το πρώτο δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Το κούρεμα μπορεί να γίνει και τώρα η να περιμένω το τέλος του χειμώνα; Σίγουρα απ' ότι λέει στις εργασίες του μήνα, το κλάδεμα αυτό τον μήνα απαγορεύεται για ολα... Σε μεγαλύτερη γλάστρα θα το βάλω, γιατί βλεπω ότι δε κρατάει καθόλου νερό. Αλλά τι υποστρωμα να βάλω; Πάλι ελαφρόπετρα και τύρφη 50-50 είναι οκ; 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ ωραίο δείχνει. Εγώ θα έκανα κανονική μεταφύτευση την άνοιξη (βγάζοντας τελείως το χώμα, πλύσιμο ρίζας ώστε να μπει σε πιο κατάλληλο υπόστρωμα). αν θεωρείς ότι δεν ποτίζεται σωστά βάλτο σε μεγαλύτερη γλάστρα χωρίς να σπάσεις την μπάλα χώματος.
τώρα η διαμόρφωση. κατ' αρχήν θα το κατέβασα εκεί:
20200906_210058.jpg
 από κει και πέρα θέλει καθάρισμα το οποίο είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψεις από φωτογραφία. Δηλαδή περιορισμό των μεγάλων κλαδιών που δεν παρουσιάζουν κωνικότητα, κόψιμο αυτών που πηγαίνουν προς τα κάτω, προς τα μέσα, εκείνων που είναι σε εσωτερικές καμπύλες κλπ. έχε στο νου σου κάθε βασικό κλαδί να διασταυρώνεται σε δύο, το επόμενο πάλι σε δύο κ.ο.κ. και γενικά τα κλαδιά να κατευθύνονται προς τα έξω.   να πάρει λίγο αέρα. ενδεικτικά:
 
20200906_210338.jpg
 Αυτά βέβαια αν ήταν δικό μου😉
τώρα εσύ μάζεψε απόψεις και πράξε ότι αποφασίσεις!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Rango (06 Σεπ 2020, 21:26)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Για γαύρο πήγα με Μυρτιά γύρισα ... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα σε όλους... Εκεί λοιπόν που πήγα για γαυρακι να το ρίξω στο τηγάνι, να σου δίπλα ένα φυτώριο... Μπαίνω, βλέπω, λέω γιατί όχι.... Μυρτιά σκεφτόμουν να αποκτήσω κάποια στιγμή γιατί έχω ακούσει ότι γενικά είναι ανθεκτική... Διάλεξα τη παρακάτω γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον ο κορμός της ... 10€ είχε οπότε λέω πάρτη και βλεπουμε. Πώς σας φαίνεται γιατί είναι η πρώτη φορά που επιλέγω φυτο. Έχει προοπτικές να γίνει κάτι; Εκεί που την πήρα μου είπαν ότι δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις παρά μόνο να μη μείνει αποτιστη το καλοκαίρι. Τι κάνουμε τώρα λοιπόν;;; Αρχικά τι υπόστρωμα πρέπει να επιλέξω; Ποτέ να τη μεταφυτεψω και πως προτείνετε να τη διαμορφώσω;;;; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
IMG_20200905_153903.jpg
 
IMG_20200905_154008.jpg
IMG_20200905_154029.jpg
  
IMG_20200905_154150.jpg
  :P
 
IMG_20200905_153934.jpg
 
 
 
 
 

Προστέθηκε μετά από 18 λεπτά 4 δευτερόλεπτα:
Πιστεύω, η μάλλον θέλω να πιστεύω ότι ίσως πιο κάτω να κρύβεται κάτι καλό....

Βαζω άλλες δύο φωτογραφίες ... Πάντως το άρωμα από τα φύλα της Μ αρέσει πάρα πολύ!!!
IMG_20200905_163553.jpg
 
IMG_20200905_163655.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση