Δεύτερη προσπάθεια, με γιουνίπερο...

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Δεύτερη προσπάθεια, με γιουνίπερο...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Διακριτικά κινούμενος έκανα την πρότασή μου. Γι’αυτό έβαλα και το συγκεκριμένο βίντεο.
Είναι εύκολο να κόψεις ένα κλαδί και δύσκολο να το αποκτήσεις-αντικαταστήσεις.
Τσαλάκωσε λίγο τους κορμούς και τα κλαδιά, δώσε κίνηση.
Θα καταφέρεις έτσι να μειώσεις  ύψος-πλάτος-μήκος κορμών και κλαδιών και να φέρεις
κάπως το φύλλωμα πιο κοντά στον κορμό. 
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
vaskospro (30 Οκτ 2020, 22:09)
Rating: 7.14%

Topic author
vaskospro
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Αύγ 2020, 15:56
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Re: Δεύτερη προσπάθεια, με γιουνίπερο...

Δημοσίευση από vaskospro »

Ευχαριστώ πολύ που αναφέρατε τα λάθη μου, θα προσπαθήσω να τα διορθώσω! Φυσικά και δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, γι' αυτό άλλωστε τα ανεβάζω στο forum για να ακούσω τη γνώμη των πιο έμπειρων... Εσείς θα προτείνατε να κόψω το κλαδί που φαίνεται σαν cascade και να μείνει ο όρθιος κορμός ή να το ανυψώσω να γίνει twin trunk?
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Δεύτερη προσπάθεια, με γιουνίπερο...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Σύμφωνα με τις παρεχόμενες φωτογραφίες.

Φωτογράφηση λάθος. (καλή η τελευταία).
Κλάδεμα-ξεπουπούλιασμα των βλαστών κοντά στον κορμό λάθος.
Στυλ-διαμόρφωση-εικόνα όρθιο και cascade μαζί λάθος. (Θέλει πολύ δουλειά για να πετύχει και καλό υλικό).
Ευθεία γραμμή των κλαδιών λάθος.
Καλή η θέση προς τον παρατηρητή της τρίτης φωτογραφίας αλλά να είναι τραβηγμένη από πιο χαμηλά, στο ύψος της βάσης του κορμού περίπου.
Ίσως εδώ να μεγάλωνε και η κίνηση του κορμού και το δεξιό κλαδί-κορμός να ανορθωθεί και να πλησιάσει τον βασικό κορμό.
Θα έχουμε λοιπόν την κλασσική εικόνα του πατέρα και γιού ή διαφορετικά  μητέρας και  κόρης. Ίσως (και πάλι όχι απαραίτητα) το νέο
σύνολο (δένδρο με δύο κορμούς πιά) να κλίνει λίγο προς τά δεξιά, περίπου   45 μοίρες και με μείωση του μήκους του δεξιού κλαδιού (πρώην cascade).

Μην παρεξηγηθείς-προσβληθείς για τά λάθη πού αναφέρω.
Έχω κάνει περισσότερα και έχω μάθει να ακούω θετικές και αρνητικές κριτικές.
Τά λάθη είναι χρήσιμα γιατί μας κάνουν καλύτερους.  

https://www.youtube.com/watch?v=pGqaSon-RCo 
 
 
 
 

Topic author
vaskospro
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Αύγ 2020, 15:56
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Δεύτερη προσπάθεια, με γιουνίπερο...

Δημοσίευση από vaskospro »

  Καλησπέρα και πάλι σε όλους, επιχείρησα μια 2η προσπάθεια, πάλι με γιουνίπερο! Δυστυχώς δεν κράτησα φώτο όπως τον αγόρασα από το φυτώριο, αλλά φανταστείτε ότι τον έβαλα στην λευκή γλάστρα υπό γωνιά 45 μοιρών περίπου για να φαίνεται όρθιος ο γιουνίπερος. Το 2ο κλαδί που είχε κλίση προς τα κάτω το έκανα σαν cascade, αλλά ήμουν 50-50 αν έπρεπε να το αφαιρέσω. Θα ήθελα να επισημάνω ότι βρήκα σύρμα 6mm (με μικρά χάλκινα συρματάκια και πλαστικό περίβλημα) από ηλεκτρολογικά υλικά, αλλά νομίζω ότι δεν είχε τη δύναμη να λυγίσει τον γιουνίπερο στα χοντρά σημεία όσο θα ήθελα. Επομένως κατά κύριο λόγο ακολούθησα την φυσική ροή του δέντρου, με λίγες βελτιώσεις στην κίνηση των κλαριών. Ακόμα δεν το έχω ολοκληρώσει στο 100%, αλλά θα ήθελα να την άποψή σας... Ευχαριστώ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση