Το δίλημμα...

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αγαπητέ Sinaf,
                    εάν μου επιτρέπεις, με σεβασμό στην λεπτομερή και αξιοθαύμαστη δουλειά που έχεις κάνει και έχεις φέρει το δέντρο μέχρι εδώ, θα ήθελα να σου δώσω την δική μου ανατροφοδότηση με σκοπό να σε βοηθήσω να δεις κάποια σημεία που (ενδεχομένως) να μην έχεις παρατηρήσει, ή να τα έχεις αφήσει για αργότερα. Πάντα με καλή προαίρεση και την διάθεση να ανταλλάξουμε απόψεις για το πως μπορούν τα δέντρα μας να γίνουν ακόμα καλύτερα. Άρα προσωπικές απόψεις που δεν διεκδικούν σε καμία περίπτωση το αλάθητο.

Έχοντας δουλέψει με πυξάρι, γνωρίζω την αδυναμία του φυτού για backbudding (έκφυση νέων κλαδιών από παλιό κορμό επί το ελληνικότερον) οπότε κατά την γνώμη μου ένα από τα βασικά προβλήματα με το υλικό των φυτωρίων είναι ότι την απόσταση του κοντινότερου φύλλου ενός κλαδιού ως προς τον κορμό, την παντρέυεσαι! Δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα γι' αυτό. Δεν μπορείς να κλαδέψεις αυστηρά σε σημείο που δεν υπάρχει φύλλο και να πιστέψεις ότι θα βγάλει κάτι νέο εκεί. Στο bonsai μας εν τω μεταξύ, η μικρή απόσταση του φυλλώματος από τον κορμό είναι ένα στοιχείο σημαντικό. Άρα το μόνο που μένει είναι η κάμψη των κλαδιών έτσι ώστε να "φαίνονται" όσο γίνεται πιο κοντά στον κορμό. Απ' την άλλη, η προσωπική μου εμπειρία στα πυξάρια λέει ότι υπάρχει μία κάποια ανοχή στο λύγισμα, αλλά δεν είναι πια και τόσο μεγάλη. Δεν είναι δα και γιουνίπεροι! Δηλαδή πριν το καταλάβει κανείς μπορεί να ακούσει εκείνο το τρομακτικό "κρακ"! 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1η
Στο συγκεκριμένο δέντρο, ο βασικός κορμός, (πριν την πρώτη διακλάδωση) είναι αρκετά κοντός, μόλις λίγα εκατοστά. Οι δεύτεροι κορμοί είναι αρκετά πιο λεπτοί, με χαμηλές επόμενες διακλαδώσεις, με αποτέλεσμα να μην ευνοείται η λογική του twin trunk.
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 2η 
Υπάρχουν δύο φωτογραφίες "τελικές", εκ των οποίων μου αρέσει για μπροστινή αυτή που κρύβει κάπως την παλιότερη τομή απ' όπου προεξέχει ένα τμήμα ξερού κλαδιού. Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το αφαιρέσεις, σωστά? Ωστόσο, και στις δύο υπάρχει μία σχετική παραλληλότητα των δύο κλαδιών που έχουν φορά αριστερά διαγώνια προς τα πάνω. 
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 3η
Επιπλέον, μεσολαβεί πολύ ξύλο μέχρι να φτάσει το μάτι στο φύλλωμα και πολλές διακλαδώσεις (μέχρι και 5η ή 6η...) Και εάν τα μεσοδιαστήματα ακολουθούσαν τον κανόνα να είναι κάθε επόμενο στο μισό μήκος του προηγούμενου, θα υπήρχε ένα φανταστικό αποτέλεσμα με ένα κοντό δέντρο και λογικά θα είχε πολύ πυκνό φύλλωμα. Όμως στο συγκεκριμένο δέντρο δεν ακολουθείται αυτός ο κανόνας και επηρεάζεται το οπτικό αποτέλεσμα το οποίο δεν οδηγεί τελικά στην αναλογικότητα που θα ήταν επιθυμητή για να παραπέμπει σε δέντρο!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 4η
Τα κλαδιά είναι σχεδόν σε ευθεία γραμμή από το σημείο που φύονται στον κορμό μέχρι το φύλλωμα. Δηλαδή, ακολουθώντας τα πρώτα εκατοστά του κορμού, εάν τραβήξεις μία νοητή ευθεία φτάνεις στο φύλλωμα. Δεν υπάρχει η κίνηση που θα ήθελε κανείς για να υπάρχει το στοιχείο της έκπληξης και της δραματικότητας.

Με την επιφύλαξη ότι οι παρατηρήσεις προκύπτουν από δισδιάστατες φωτογραφίες (και άρα μπορεί η πραγματικότητα να είναι αρκετά διαφορετική όταν έχεις ζωντανό 3διάστατο μπροστά σου το δέντρο), νομίζω πως η εικόνα του δέντρου σου θα μπορούσε ίσως να βελτιωθεί με προσεκτικό λύγισμα κλαδιών, που θα έχουν ως στόχο τις εξής δύο παραμέτρους:
 α/ Να φέρουν το φύλλωμα όσο πιο κοντά γίνεται στον κορμό
 β/ Να δώσουν κίνηση στα κλαδιά,
 γ/ Να οριοθετήσουν τα σημεία στο χώρο όπου θα αναπτυχθούν μελλοντικά τα pad του φυλλώματος.

Αυτό νομίζω θα επιχειρούσα εγώ την ερχόμενη άνοιξη, μετά από πολύ προσεκτικό σχεδιασμό της επόμενης μέρας που θα ήθελα για το δέντρο. Για να ελέγξω τις ανοχές του κάθε κλαδιού, θα έπιανα την άκρη με σχοινάκι και θα τραβούσα προς την επιθυμητή γωνία κλίσης. Μετά είτε με σύρμα είτε με σχοινάκι θα το στερέωνα με την τεχνική του guide wire, δηλαδή στερεώνοντας σε κάποια σταθερό σημείο. Όπως π.χ. στο νεκρό ξερό κλαδί από την παλιά τομή στην πρώτη διακλάδωση, όπου μπορείς ακόμα και βίδα να βάλεις. Το ξύλο από το πυξάρι είναι ιδιαίτερα σκληρό.

Συνδυαστικά, θα καταργούσα κάποια παλιά μακριά κλαδιά προς χάριν κάποιων νεαρότερων-μικρότερων που ενδεχομένως να υπάρχουν ακόμη σε καλά σημεία ή που ίσως (αν και απίθανο) φυτρώσουν στο μέλλον. Από δω κι έπειτα, κάθε άνοιξη (ίσως κια δεύτερη φορά μέσα στο καλοκαίρι εάν έχει τρελή όρεξη το φυτό) θα κλάδευα συνεχώς επιστρέφοντας στο πρώτο ζευγάρι φύλλων, έτσι ώστε να δώσω πλάτος και όγκο στα ήδη υπάρχοντα pad. Όλα αυτά με δεδομένο ότι το φυτό έχει πολύ υγιές ριζικό σύστημα και δεν πρόκειται να του γίνει μεταφύτευση σύντομα.

Όπως και να 'χει, συγχαρητήρια για την μέχρι σήμερα δουλειά που του έχεις αφιερώσει και για το αποτέλεσμα. Καλή συνέχεια.

{{Ανεβάζω μΙα φωτογραφία που την έκανα να μοιάζει με σκίτσο. Εγώ την τύπωσα μετά σε ασπρόμαυρο και είχα ένα πρώτης τάξεως ταμπλά για να παίξω με τις γραμμές και να κάνω πιθανές διαμορφώσεις με μολύβι. Ότι μου άρεσε το κρατούσα ότι δεν μου άρεσε το έσβηνα. Επίσης, μπορεί κανείς να ιχνογραφήσει έχοντας από κάτω το τυπωμένο και ένα κενό από πάνω... Ιδέες ρίχνω γενικώς...}}
buxus.png
 
​​​​​​​
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
thanos75 (14 Νοέμ 2020, 15:33)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Φοβερή ανάπτυξη, μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από sinaf »

Σας παρουσιάζω την πορεία εξέλιξης περίπου 5 ετών της πρώτης προσπάθειάς μου με πυξάρι.
20151206_145519.jpg
 
Η πρώτη μεταφύτευση σε εκπαιδευτικό γλαστράκι και η πρώτη διαμόρφωση έγιναν την άνοιξη του 2016.
 
20160520_171845.jpg
 
20160520_171944.jpg
Τα επόμενα 3 χρόνια (2017-2019) πέρασαν με κλαδέματα στην αρχή της χρονιάς και μετά ελεύθερη ανάπτυξη.
20170513_155842.jpg
 
20180526_123759.jpg
 
20180526_123813.jpg
 
IMG_20190502_182929.jpg
 Το 2020, στο workshop Μαρτίου έγινε μεταφύτευση (60% ανόργανο 40% φυτόχωμα) με μεταφορά σε ποτ.
IMG_20200308_114440.jpg
 
IMG_20200308_114448.jpg
 
IMG_20200308_114457.jpg
 
IMG_20200308_115925.jpg
Η εικόνα του Οκτώβριο 2020 (ύψος 30εκ., nebari 6 εκ., πάχος κορμού πριν τις διακλαδώσεις 3 εκ.)
 
IMG_20201024_173509.jpg
 
IMG_20201024_173521.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author sinaf for the post (total 2):
Hfestion (27 Οκτ 2020, 23:53) • fotis_k (13 Νοέμ 2020, 14:42)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από Harris »

Θα το περιποιηθουμε στο workshop Δεκεμβρίου:)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από sinaf »

Ισχύει ότι δεν έχει πολύ χοντρό κορμό, αλλά είναι σχετικά ικανοποιητικός. Είναι αναλογικός με το μέγεθος του φυτού. Ανεβάζω φώτο και από την άλλη πλευρά. Για να παιδευτούμε το πήρα, καμία άλλη προσδοκία. Γνωρίζω ότι πετάει εύκολα αλλά παχαίνει δύσκολα ο κορμός.
Τον τσίμπησα στα γρήγορα μετά από σύντομη στάση σε φυτώριο επιστρέφοντας από κυριακάτικη βόλτα με τα πιτσιρίκια μου, ξέρεις κάτι σαν τη δική μου βόλτα σε παιδική χαρά [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
20151206_145519.jpg
20151206_145606.jpg
Βέβαια θα μπορούσα να είχα κάνει μεγαλύτερη επένδυση σε πυξάρι σαν τα παρακάτω, αλλά σπεύδε βραδέως, όπως έλεγε ο φιλόσοφος.
Ουφ...Έρχονται Χριστούγεννα και προηγούνται τα παιδιά[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... aughty.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Επειδή υποψιάζομαι ότι δεν έχει και πολύ χοντρούς κορμούς πίσω απ΄το φύλλωμα μήπως να άκουγες τον Παναγιώτη και να του δώσεις την ευκαιρία να αναπτυχθεί ελεύθερα για κάνα δυό χρονάκια ? Θά έχεις και περισσσότερες επιλογές για κλάδεμα. Λέω τώρα εγώ ...[/justify]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από marios »

Τι κορμό έχει είναι χοντρός;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν αντέχεις , άστο όπως είναι. Όχι πώς ένα καθάρισμα θα του έκανε κακό

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 09 Δεκ 2015, 20:31 --

Αν αντέχεις , άστο όπως είναι. Όχι πώς ένα καθάρισμα θα του έκανε κακό
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από sinaf »

karesansui έγραψε:Γιατί να το κλαδέψεις? Θα χάσει την ομορφιά του και το πλούσιο πυκνό του φύλλωμα! Αυτό είναι εξάλλου η ομορφιά του !
Επανατοποθέτησέ το σε ενα όμορφο κασπώ και χαρείτε το !
Έχεις δίκιο φίλε Παναγιώτη, έχει πλούσιο φύλλωμα να το χαίρεται το μάτι, αλλά κάτι έχουν πάθει τα μάτια μου από μήνα Μάιο που κόλλησα μικρόβιο... Γιατί να μην μου φτάνει η εικόνα ενός ωραίου δέντρου ή φυτού και να θέλω να σκύψω για να το δω από κάτω; Γιατί να θέλω να σκάψω για να δώ ρίζες και κορμό; Γιατί σε εμένα;;;
tears-flow-emoticon.png
RiaDr έγραψε:Επειδή είσαι γερό...ψαλίδι, θα πρότεινα να το φέρεις στη συνάντηση Δεκεμβρίου (όχι ότι την τελευταία φορά σε εμποδίσαμε...), για να το δουμε από κοντά. Κάνε μια πρώτη διερεύνηση κόβωντας περιμετρικά την γλάστρα για να δεις κορμό ή/και νεμπάρι, ψαλίδισε και ό,τι πετάει κι άσ'το λίγο ακόμα ως έχει.[ Εικόνα ]
Με έχεις παρεξηγήσει Ρία... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img]
Ένα καθαρισματάκι σκεφτόμουν μόνο αφού πρόκειται για φυτό αργής ανάπτυξης, το οποίο δεν αγαπάει και τις δραστικές παρεμβάσεις. Οκ θα το φέρω να το δούμε![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από RiaDr »

Επειδή είσαι γερό...ψαλίδι, θα πρότεινα να το φέρεις στη συνάντηση Δεκεμβρίου (όχι ότι την τελευταία φορά σε εμποδίσαμε...), για να το δουμε από κοντά. Κάνε μια πρώτη διερεύνηση κόβωντας περιμετρικά την γλάστρα για να δεις κορμό ή/και νεμπάρι, ψαλίδισε και ό,τι πετάει κι άσ'το λίγο ακόμα ως έχει.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από karesansui »

Γιατί να το κλαδέψεις? Θα χάσει την ομορφιά του και το πλούσιο πυκνό του φύλλωμα! Αυτό είναι εξάλλου η ομορφιά του !
Επανατοποθέτησέ το σε ενα όμορφο κασπώ και χαρείτε το !
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από gate1908 »

Γιατί δεν το κάνετε μαζί σε κάποιο γουορκσοπ;

Maiden
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 03:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Το δίλημμα...

Δημοσίευση από Maiden »

Γιατί δεν το κλαδευεις λίγο ;
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Το δίλημμα...

Δημοσίευση από sinaf »

Εχθές αγοράστηκε το πυξαράκι της φώτο.
Το ερώτημα: Να το αφήσω ξεμανίκωτο, ήτοι να πέσει ένα κλάδεμα τώρα ή να μείνει με το παλτό μέχρι τον ερχομό της άνοιξης;Εικόνα
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση