Καταβολάδα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Καταβολάδα

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Όντως μετά το Πάσχα λέω να πειραματιστω. Μάλλον για μια το βλέπω να κάνω...και του χρόνου αν όλα πάνε καλά κάνω και τη δευτερη. Σε γλάστρα είναι ένας πλάτανος του οποίου δεν θέλω να πετάξω το πάνω μέρος κόβοντας χαμηλά κρατωντας μόνο τη ρίζα. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, φυτωρίου ο οποίος έβγαλε την περσινή χρονιά και λέω φέτος να κάνω ένα βήμα παραπέρα...
Δεν περιμένω πολλά πράγματα μιας και ξέρω ότι είναι πολύ ιδιαίτερος σε συνθήκες γλάστρας και οι νεαροί δεν έχουν ενδιαφέρον, αλλά για την προσπάθεια....

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Καταβολάδα

Δημοσίευση από Hfestion »

Εγώ πιστεύω πως αυτό είναι σχετικά δύσκολο να γίνει, τίποτα όμως δεν είναι ακατόρθωτο

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Καταβολάδα

Δημοσίευση από nadim »

Προσεχές πείραμα μου ακούγεται εμένα, μιας και πλησιάζουν οι μέρες για τις εναέριες καταβολάδες.
Θα πω πως αν το δένδρο είναι υγιές και δυνατό (πχ φυτεμένο στο έδαφος με μια κάποια ηλικία) ναι δεν είναι απίθανο να πετύχουν και οι δύο. Θα πρέπει όμως να γίνουν με τέτοιο τρόπο που να αφήνουν θρεπτικά να κινηθούν η μία στην επόμενη. Αν κάνεις δηλαδή δακτύλιους όμως ανάμεσα στις δύο τα ρέστα μου τα ποντάρω σε αυτή που είναι πιο κοντά στο φύλλωμα καθώς θα έχει και ανοδική και καθοδική πορεία θρεπτικών, ενώ αυτή που είναι πιο πίσω στο κλαδί θα έχει κυρίως ανοδική.
Αν βέβαι το δένδρο είναι μικρής ηλικίας, σε φλάστρα κλπ κλπ, τότε μην το ρισκάρεις για 2. καλύτερα μία για να έχεις και τη πίτα και τον σκύλο χορτάτο.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Καταβολάδα

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Γίνεται να κάνουμε καταβολάδα σε δύο σημεία με μια απόσταση μισού μέτρου για παράδειγμα στον ίδιο κορμό ή κλαδί ενός δέντρου και να πάρουμε δύο φυτά ταυτόχρονα ή η ενέργεια δεν επαρκεί και για τα δύο. Και ποια θα έχει μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας;
Απάντηση