Αυτόματο πότισμα

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα

Δημοσίευση από Hfestion »

geokorg έγραψε:
09 Μάιος 2021, 15:14
Από την εμπειρία μου (αρκετά χρόνια) με το αυτόματο πότισμα, ισχύουν ορισμένα πράγματα, αν και δεν είμαι και ειδικός:
1. υπάρχουν ρυθμιζόμενα μπέκ, που ποτίζοντας σχηματίζουν μια μικρή ομπρελίτσα από νερό και αυτά είναι κατά την γνώμη μου τα πιο κατάλληλα, γιατί ρυθμίζονται, αλλά και μπορούν να ποτίσουν μεγαλύτερη επιφάνεια υποστρώματος (σε αντίθεση με τα 'σημειακά' μπέκ μονής εξόδου, που ποτίζουν μόνο σε ένα σημείο).
2. Θέλουμε να ποτίζεται ιδανικά, σχεδόν ολόκληρη η επιφάνεια του υποστρώματος, οπότε ανάλογα με το μέγεθος της γλάστρας, πάει και ο αριθμός των μπέκ που θα χρησιμοποιήσουμε (σε μεγάλη γλάστρα πχ, μπορούν να μπούν 4-6-8 μπέκ, περιμετρικά), ίσως με χρήση ταυ συνδέσεων στόν λεπτό σωλήνα (2 μπεκ ανά 1 λεπτό σωλήνα).
3. Πρέπει να προσέξουμε την πίεση του νερού που έχουμε και την αναλογία/αριθμό των μπέκ που θα εφαρμόσουμε, ώστε να φτάνει η πίεση και στο πιο απόμακρο μπέκ. Αν χρειαστεί, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μεγαλύτερης διατομής, κεντρικό σωλήνα (πχ Φ20 αντί για Φ16). Αν είμαι σε περιοχή με χαμηλή πίεση, προσέχω τεστάροντας (υπάρχει τρόπος να μετρήσεις την πίεση)...
4. Τα μπεκάκια τα στηρίζουμε με λεπτό συρματάκι και όχι με άλλο τρόπο που περιέχει κίνδυνο να φύγουν από την θέση τους, ειδικά αν έχουμε μικρά γατάκια!
5. Ο προγραμματισμός/διάρκεια του ποτίσματος, δέν είναι σταθερός, αλλά αλλάζει ανάλογα με την εποχή (πχ 2 λεπτα την άνοιξη, 5 λεπτά το καλοκαίρι).
6. Το όλο σετάρισμα, θα πρέπει να τεσταριστεί προσεκτικά και να αναπροσαρμοστεί, αν υπάρχει ανάγκη, γιατί η κάθε εγκατάσταση διαφέρει από την άλλη.
7. Το πότισμα καλό είναι να προγραμματίζεται μετά την δύση του ήλιου, εκτός των άλλων, για να αποφύγουμε το τυχόν ζεστό νερό (από τον ήλιο, πάνω στους μαύρους σωλήνες).
8. Αλλαγή των μπαταριών (πάντα αλκαλικές), γίνεται σίγουρα πρίν φύγουμε διακοπές ...
9. Προσωπικά δεν τσιγκουνεύομαι καθόλου στο θέμα του μηχανισμού (πάντα μιλάω για μπαταρίας), αλλά προτιμάω τους όσο γίνεται πιο απλούς, μηχανικούς μηχανισμούς, χωρίς πχ wifi (πχ πτώση του 220v ρεύματος στο ρούτερ, ίσως να δημιουργήσει θέμα) (η ύπαρξη και μόνο του wifi, μοιάζει να τρώει την μπαταρία πιο γρήγορα), γιατί τους θεωρώ πιό αξιόπιστους (δυσκολεύομαι βέβαια να βρώ το παλιό μηχανικό μοντέλο εταιρίας, που είναι από πείρα αξιόπιστο).
10. Ποτέ δεν αφήνω το χειμώνα τον μηχανισμό εκτεθειμένο και αν δεν τον μαζέψω, τον προστατεύω από τον πάγο, με μπάμπλ πλαστικό που μονώνει, με αλουμινόχαρτο εξωτερικά.
11. Ναι το πότισμα με το χέρι, είναι σαφώς καλύτερο!!!

 
Άψογη τοποθέτηση! Μπράβο φίλε! 
These users thanked the author Hfestion for the post (total 2):
geokorg (11 Μάιος 2021, 17:59) • gmaravelisvet (16 Αύγ 2021, 13:55)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Αυτόματο πότισμα

Δημοσίευση από Kostas »

Κάποια δέντρα όπως τα ατσερ τοποθετώ και πιάτο όταν φεύγω διακοπές.
Εικόνα

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Αυτόματο πότισμα

Δημοσίευση από geokorg »

Από την εμπειρία μου (αρκετά χρόνια) με το αυτόματο πότισμα, ισχύουν ορισμένα πράγματα, αν και δεν είμαι και ειδικός:
1. υπάρχουν ρυθμιζόμενα μπέκ, που ποτίζοντας σχηματίζουν μια μικρή ομπρελίτσα από νερό και αυτά είναι κατά την γνώμη μου τα πιο κατάλληλα, γιατί ρυθμίζονται, αλλά και μπορούν να ποτίσουν μεγαλύτερη επιφάνεια υποστρώματος (σε αντίθεση με τα 'σημειακά' μπέκ μονής εξόδου, που ποτίζουν μόνο σε ένα σημείο).
2. Θέλουμε να ποτίζεται ιδανικά, σχεδόν ολόκληρη η επιφάνεια του υποστρώματος, οπότε ανάλογα με το μέγεθος της γλάστρας, πάει και ο αριθμός των μπέκ που θα χρησιμοποιήσουμε (σε μεγάλη γλάστρα πχ, μπορούν να μπούν 4-6-8 μπέκ, περιμετρικά), ίσως με χρήση ταυ συνδέσεων στόν λεπτό σωλήνα (2 μπεκ ανά 1 λεπτό σωλήνα).
3. Πρέπει να προσέξουμε την πίεση του νερού που έχουμε και την αναλογία/αριθμό των μπέκ που θα εφαρμόσουμε, ώστε να φτάνει η πίεση και στο πιο απόμακρο μπέκ. Αν χρειαστεί, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μεγαλύτερης διατομής, κεντρικό σωλήνα (πχ Φ20 αντί για Φ16). Αν είμαι σε περιοχή με χαμηλή πίεση, προσέχω τεστάροντας (υπάρχει τρόπος να μετρήσεις την πίεση)...
4. Τα μπεκάκια τα στηρίζουμε με λεπτό συρματάκι και όχι με άλλο τρόπο που περιέχει κίνδυνο να φύγουν από την θέση τους, ειδικά αν έχουμε μικρά γατάκια!
5. Ο προγραμματισμός/διάρκεια του ποτίσματος, δέν είναι σταθερός, αλλά αλλάζει ανάλογα με την εποχή (πχ 2 λεπτα την άνοιξη, 5 λεπτά το καλοκαίρι).
6. Το όλο σετάρισμα, θα πρέπει να τεσταριστεί προσεκτικά και να αναπροσαρμοστεί, αν υπάρχει ανάγκη, γιατί η κάθε εγκατάσταση διαφέρει από την άλλη.
7. Το πότισμα καλό είναι να προγραμματίζεται μετά την δύση του ήλιου, εκτός των άλλων, για να αποφύγουμε το τυχόν ζεστό νερό (από τον ήλιο, πάνω στους μαύρους σωλήνες).
8. Αλλαγή των μπαταριών (πάντα αλκαλικές), γίνεται σίγουρα πρίν φύγουμε διακοπές ...
9. Προσωπικά δεν τσιγκουνεύομαι καθόλου στο θέμα του μηχανισμού (πάντα μιλάω για μπαταρίας), αλλά προτιμάω τους όσο γίνεται πιο απλούς, μηχανικούς μηχανισμούς, χωρίς πχ wifi (πχ πτώση του 220v ρεύματος στο ρούτερ, ίσως να δημιουργήσει θέμα) (η ύπαρξη και μόνο του wifi, μοιάζει να τρώει την μπαταρία πιο γρήγορα), γιατί τους θεωρώ πιό αξιόπιστους (δυσκολεύομαι βέβαια να βρώ το παλιό μηχανικό μοντέλο εταιρίας, που είναι από πείρα αξιόπιστο).
10. Ποτέ δεν αφήνω το χειμώνα τον μηχανισμό εκτεθειμένο και αν δεν τον μαζέψω, τον προστατεύω από τον πάγο, με μπάμπλ πλαστικό που μονώνει, με αλουμινόχαρτο εξωτερικά.
11. Ναι το πότισμα με το χέρι, είναι σαφώς καλύτερο!!!

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Αυτόματο πότισμα

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Η συχνότητα ρυθμίζεται νομιζω..το πολύ πολύ τις μέρες που λείπεις ρίχνεις λίγο νερό παραπάνω...
αυτά τα wifi είναι πολύ ωραία γκατζετ, αλλά το μάτι και το χέρι δεν το υποκαθιστούν.
Η υδρονεφωση θα κάνει τα πάντα μούσκεμα και τον απο κατω, όπως και τώρα.
Παρήγγειλα ρυθμιζόμενους μικροεκτοψευτηρες teco να δοκιμάσω είτε σε κάθε γλάστρα είτε ομαδικά. Με κατάλληλη ρύθμιση της ροής πιστεύω να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αυτόματο πότισμα

Δημοσίευση από nadim »

Μεγάλο θέμα το πότισμα. Σαφώς ΚΑΝΕΝΑ δεν αντικαθιστά πλήρως το πότισμα που θα έκανες με το ποτιστήρι/λαστιχο, όπου προσέχεις να ποτίσεις καλα όλα τα σημεία του χώματος και με επαρκές νερό.

Εγώ πέρσυ έβαλα αυτόματο με στάγδην (μπεκ) τα οποία τα έχω ρυθμίσει ανα δένδρο. Και εξηγώ: έχω δένδρα σε μεγάλες γλάστρες, δένδρα σε μικρά, δένδρα με καλή απορροή, δένδρα με μέτρια απορροή, δένδρα που στην γλάστρα υπάρχει χώρος να "πλυμμηρίσει" με νερό, και άλλα που το χώμα ειναι οριακά. Για κάθε ένα απο αυτά λοιπόν, έχω φτιάξει τον ρυθμό που τρέχει το νερό κατάλληλα για να μπορούν όλα, όταν ξεκινήσει το πότισμα, να ποτιστούν επαρκώς. Σε μεγάλες γλάστρες έχω και 2 μπεκ να ποτίζουν ταυτόχρονα.

Δυστυχώς ακόμα και έτσι (ειδικά τις καυτές μερες) δεν εινα αρκετό και προφανώς δεν είναι ομοιόμορφο. Διαπίστωσα γλάστρες που στο σημείο που ποτίζοταν το χώμα στην αντίθετη γωνία ήταν σχεδόν στεγνό μετα απο 1 ωρα περίπου, πράγμα που σημαίνει οτι το χώμα δεν προλάβαινε να μεταφέρει την υγρασία αρκετά καλά. Οπότε αποφάσισα κάθε βδομαδα 1 φορά ( το καλοκαίρι δυό ή και 3 αναλόγως τον χρόνο) να ποτίζω και με το χέρι ασχέτως το αυτόματο. Ετσι βρήκα μια κάπως μέση λύση για καλύτερο πότισμα.

Αν είσαι άνθρωπος της τεχνολογίας, η GARDENA έχει εναν προγραμματιστή ο οποίος λειτουργεί με WIFI και σου επιτρεπει ανα πάσα στιγμή να ρυθμίσεις το πότισμα σου όπως εσύ επιθυμείς. Το έχω σκεφτεί σοβαρά, αλλα τα λεφτά ειναι αρκετά...
These users thanked the author nadim for the post:
gmaravelisvet (08 Μάιος 2021, 10:40)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα

Δημοσίευση από Hfestion »

Το δικό μου αυτόματο πότισμα είναι με υδρονεφωση. Ποτιζω μέρα πάρα μέρα για 1 λεπτό 30λεπτα κενό και μετά πάλι 1λεπτο. Με αυτόν τον τρόπο το κύριος πότισμα μου γίνεται 2φορες την εβδομάδα.
Το μεγάλο μειονέκτημά με την υδρονεφωση είναι πως τα έντομα και τα ζωύφια κάνουν πάρτι, γι αυτό φέτος δεν το έχω βάλει σε λειτουργία ακόμα.
Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι πως θέλω λιγότερο νερό. Ακόμα με τόσες γλάστρες που έχω η πίεση του δικτύου αμφιβάλλω αν θα μπορεί να ανταποκριθεί σε τόσους σταλακτίτες.
These users thanked the author Hfestion for the post:
gmaravelisvet (08 Μάιος 2021, 10:40)
Rating: 7.14%

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Αυτόματο πότισμα

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Καλημέρα. Μιας και οι ζέστες ξεκίνησαν και τα φυτά χρειάζονται συχνά ποτίσματα πέρα από το πότισμα με το χέρι που είναι το καλύτερο, έβαλα αυτόματο πότισμα για άνεση αλλά παρατηρώ ότι επειδή στραγγίζει εύκολα το υπόστρωμα, μέσα σε δευτερόλεπτα αρχίζει να τρέχει το νερό από τις τρύπες και νομίζω ότι δεν ποτίζονται σωστά μιας το νερό πηγαίνει μόνο στο σημείο που πέφτει. Εσείς πώς το χρησιμοποιείτε;
Καθημερινά; Για πόση ώρα; Με σταγόνες; Με ροή; Τι είδους μπεκ;
* Σημειώνω ότι αναφέρομαι σε αναλογία ανόργανου/ οργανικού :70-80/30-20 και σε διάφορα δέντρα κωνοφόρα, αειθαλή, φυλλοβόλα τα οποία είναι σε μπαλκόνι που δεν μπορώ να βάλω μπεκ ψεκασμού που τα θεωρώ ιδανικά γιατί βρέχουν σε μεγάλη επιφάνεια...
Απάντηση