Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Μετά την αλλαγή θέσης η ελίτσα πάει αρκετά καλά, πέταξε νέα κλαδιά παντού. 
πλάι.jpg
μπροστά.jpg
Κλάδεψα και αφαίρεσα κάποια κλαδιά σε σημεία που έβγαιναν πολλά μαζί. 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Η γλάστρα (σσ πλαστική λεκανίτσα) έχει δύο τρύπες 3 cm για αποστράγγιση τις οποίες έχω καλύψει με μεταλλικό πλέγμα.

Στη συνέχεια βάζω 2 cm περίπου ελαφρόπετρα, γεωύφασμα και μετά βάζω το μείγμα που φυτεύω.

Φτιάχνω έτσι το μείγμα (50%-50%) για να κρατάει υγρασία και να μην χρειάζεται να ποτίζω το Καλοκαίρι κάθε μέρα. Φέτος, που έκανε πολύ ζέστη για μεγάλο διάστημα έπρεπε να ποτίζω κάθε 2 μέρες...
These users thanked the author manos82 for the post:
Hfestion (14 Οκτ 2021, 17:54)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από Hfestion »

Ερώτηση : μηπως το μείγμα να είχε περισσότερο ανόργανο? (ελαφρόπετρα, λάβα, απλό χαλίκι οικοδομής)
Εχει αρκετές τρύπες το ποτ να φεύγουν τα νερά?
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από Giorgos G. »

πράγματι, από ρίζες είναι φουλ και η νέα θέση αναδεικνύει το δέντρο. Δώσε του τακτικά λίπασμα από την ερχόμενη άνοιξη και θα φτιάξεις δεντράκι σούπερ

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Γνώριζα οτι έχει αναπτύξει ρίζες, δεν περίμενα οτι έχει αναπτύξει τόσες πολλές. Έχω φυτέψει σε 50% φυτόχωμα και 50% ελαφρόπετρα και από ότι φαίνεται έχει αποτέλεσμα.
pic 1.jpg
Παρατηρώντας το δέντρο είδα οτι είχε πολλές ρίζες στο πλάι και κάτω, σε αυτό που ήθελα αρχικά να έχω στο χώμα, ενώ στην πάνω πλευρά είχε τις λιγότερες. Αποφάσισα να το σηκώσω με τον κορμό σε κάποια κλίση, ακολουθώντας τη σκέψη του κου Jean-Jack. Το τοποθέτησα και πρόσεξα να απλώσω τις ρίζες οσο περισσότερο μπορούσα. 
pic 2.jpg
Το αποτέλεσμα είναι καλό, νομίζω, καλύτερα από ότι ήταν πριν αλλά στην πίσω πλευρά έχει ένα μεγάλο κομμάτι ξύλου το οποίο κάποια στιγμή θα πρέπει να φύγει.
pic 3.jpg
 
pic 4.jpg
 
pic 5.jpg
 
pic 6.jpg
Ιδανικά θα ήθελα να έχει περισσότερη κλίση για να μοιάζει λίγο στο virtual, να υπάρχει κενό μεταξύ του κορμού και του χώματος, αλλά το "φοβήθηκα" γιατί θα είχα λιγότερες ρίζες στο χώμα. Είναι μία αρχή, στη συνέχεια θα μπορώ να κάνω και κάτι παραπάνω. 


 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author manos82 for the post:
Hfestion (12 Οκτ 2021, 22:07)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Η εποχή είναι κατάλληλη, όπως και επίσης και στις αρχές της άνοιξης. Θα πρότεινα όμως να αλλάξεις θέση στην ελιά σου αφού πρώτα σιγουρευτείς ότι έχει αναπτύξει πολλές ρίζες.
Ένας εμπειρικός τρόπος που ακολουθώ εάν δεν θέλω να αφαιρέσω το υπόστρωμα, είναι να δοκιμάζω να κουνήσω ελαφρά το φυτό στη θέση του. Όταν το κάνω και το δεντράκι δεν είναι σταθερό θεωρώ ότι δεν έχει ακόμη πολλές ρίζες και προτιμώ να το αφήσω στην ησυχία του. Σε τέτοια περίπτωση, και εφόσον δεν θέλεις να περιμένεις ένα χρόνο ακόμη, πιστεύω πως αρχές άνοιξης θα είναι καλύτερη εποχή για αλλαγή θέσης.
Από αυτό που μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες πιστεύω ότι η ελιά θα δείξει καλύτερη εάν την σηκώσεις. Αν όμως δεν έχει ακόμη αρκετές ρίζες και θέλεις να πας συντηρητικά και χωρίς ρίσκο, μπορείς να σκεπάσεις με υπόστρωμα την άκρη του κορμού που θέλεις να κάνεις βάση, χρησιμοποιώντας ένα κομμένο πλαστικό γλαστράκι ή κάτι ανάλογο (κάτι παραπλήσιο με την τεχνική της επίγειας καταβολάδας). Έτσι θα αναπτυχθούν νέες ρίζες και στο πάνω τμήμα της άκρης που τώρα είναι εκτός υποστρώματος. Στη συνέχεια, την ερχόμενη άνοιξη ή του χρόνου τέτοιο καιρό προχωράς σε αλλαγή θέσης με πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια.
καλή επιτυχία
 

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Κάποιες χθεσινές φωτογραφίες
pic 1.jpg
pic 2.jpg
pic 3.jpg
 .
Σκέφτομαι να κρατήσω ως βάση του κορμού το σημείο που είναι κάτω στην πρώτη φωτογραφία που είναι πιο φαρδύ, στο virtual έχει μπει ανάποδα. Δεν ξέρω βέβαια τί γίνεται και μέσα στο χώμα, τι θα βρω...

Είναι κατάλληλη εποχή τώρα, να το επιχειρήσω τις επόμενες ημέρες?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Ααα, ωραίο και αυτό, εξαιρετικό.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Λέω εγώ τώρα.
Είναι αναγκαίο να είναι όρθια η ελιά ??
Μήπως σε μία πλάγια-γυρτή θέση θα ήταν καλύτερα και δεν θα χρειαστεί
επεμβάσεις για τον σχηματισμό νέων ριζών ??  
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από thanos75 »

Δεν σημαίνει ότι το ένα είναι λάθος και το άλλο σωστό. Ο καθένας μιλάει από τις εμπειρίες που έχει. Δεν είμαι γεωπόνος και δεν μπορώ να το τεκμηριώσω. Λέω απλώς τι θα θεωρούσα εγώ πιο ασφαλές και πιο αποτελεσματικό. Εγώ έκανα με αυτό τον τρόπο εναέρια καταβολαδα σε ελιά για να της αλλάξω το ριζικό σύστημα. Και είχε επιτυχία.
Μπορείς να το δοκιμάσεις και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη. Καλή επιτυχία εύχομαι!

(viewtopic.php?f=9&t=9563)
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
manos82 (09 Οκτ 2021, 13:34)
Rating: 7.14%

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Ο φίλος Hfestion είχε αναφέρει παλιότερα οτι τώρα είναι η κατάλληλη εποχή και είχα προσανατολιστεί σε αυτό, τώρα με την Άνοιξη που λες με βάζεις σε δίλλημα.

Αν κάνω κάτι διαφορετικό, χαράξω στο σημείο που έχω τη γραμμή, βάλω ορμόνη ριζοβολίας και βάλω χώμα (με κάποια γλάστρα χωρίς πάτο όπως αναφέρεις) μπορεί να έχει αποτέλεσμα?

Είναι μικρότερης έκτασης επέμβαση αφού δεν θα βγάλω ρίζες από το χώμα και απλά θα προσπαθήσω να δημιουργήσω νέες στο σημείο που θέλω. Αν γίνει αυτό, την Άνοιξη θα είναι πιο ασφαλές να το φέρω σε όρθια θέση...
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από thanos75 »

πιθανόν να γίνονται κάποιες μεταφυτεύσεις και αυτή την εποχή. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι ίσως είναι και καλύτερα αυτή την περίοδο από την άνοιξη.
Εγώ λειτουργώ πιο παραδοσιακά. Ειδικά στις ελιές νομίζω ότι είναι καλύτερα αργά την άνοιξη. Είναι και η ίδια εποχή που προτείνονται οι εναέριες καταβολάδες. Αυτό δηλαδή περίπου που θέλεις να κάνεις στην κόκκινη γραμμή.
Με άλλα λόγια εγώ θα έκανα υπομονή μέχρι τον Μάιο. Και σίγουρα δεν αφήνουμε εκτεθειμένες ρίζες. Μπορείς να κλαδέψεις ίσως αυτές που βρίσκονται πιο ψηλά, αλλά έως να ριζοβολήσει από την τομή που θα κάνεις, θα πρέπει να αφήσεις και τις υπόλοιπες. Με κάποια πατέντα (πχ ενα δακτύλιο - μια δεύτερη γλαστρούλα χωρίς πάτο) θα πρέπει να τις προστατεύσεις.
 

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και είναι νομίζω η κατάλληλη εποχή για τη μεταφύτευση.

Είχα κλαδέψει πριν λίγο καιρό για να έχω καλύτερη οπτική σε αυτό που θέλω να κάνω κρατώντας τα κλαδιά στο πάνω μέρος, η ελιά βέβαια πέταξε ξανά παντού. Σήμερα είμαστε στην παρακάτω κατάσταση όπου έχω αρκετά μεγάλα κλαδιά ψηλά και κάποια μικρότερα στον υπόλοιπο κορμό και χαμηλά.
olive 1.jpg
 Η σκέψη μου είναι να  την φέρω σε όρθια θέση και να φυτευτεί έτσι ώστε το χώμα να έρθει στο σημείο που δείχνω με την γραμμή. Πως γίνεται αυτό όμως?
olive 2.jpg
Να χαράξω λίγο πιο χαμηλά και να βάλω ορμόνη ριζοβολίας για να πετάξει ρίζες κρατώντας όλο τον κορμό που υπάρχει από κει και κάτω?
Να κόψω και να αφαιρέσω όλο το κομμάτι κορμού κάτω από τη γραμμή και μετά να φυτέψω?
Με τις ρίζες που είναι μέσα στο χώμα τώρα (πάνω από τη γραμμή) τί πρέπει να κάνω? Να τις αφήσω εκτεθειμένες έξω από τον αέρα ή να βρω κάποιο τρόπο να έχουν χώμα (με κάποιο δίχτυ και νάυλον ίσως) αφού φέρω το δέντρο στη θέση που το θέλω?
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από Kostas »

Δοκίμασε το.
Εικόνα

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Θα επανέλθω μετά το καλοκαίρι να δούμε λίγο και τη διαδικασία.

Σκέφτομαι πως όταν της αλλάξω θέση κάποιες ρίζες από αυτές που είναι στο χώμα θα μείνουν εκτός ενώ θα πρέπει να δημιουργηθούν νέες σε σημείο που δεν υπάρχει...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από Hfestion »

Κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου μέσα Οκτωβρίου είναι η καλύτερη περίοδος. Κάποιοι άλλοι κάνουν αρχές άνοιξης.
Εσύ αποφασίζεις

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Η ελίτσα προχωράει ικανοποιητικά, την άφησα σε ελεύθερη ανάπτυξη και έχει πετάξει παντού.  Το θετικό είναι ότι έχει πετάξει κλαδιά και στο σημείο που θέλω να γίνει η η κορυφή. 
  
1.jpg
 
2.jpg
 
3.jpg
 
Ποια είναι η κατάλληλη εποχή για να γίνει καλό κλάδεμα και αλλαγή θέσης φύτευσης? Οκτώβριος, Νοέμβριος πριν μπει ο Χειμώνας είναι καλά ή να το αφήσω για την επόμενη Άνοιξη? 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από G1908 »

Ωραίο υλικό για τα επόμενα 10-20 χρόνια.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από manos82 »

Θα το αφήσω, Άνοιξη είναι οπότε περιμένω να έχει ανάπτυξη.
Θα ενημερώσω πριν οποιαδήποτε κίνηση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή θέσης φύτευσης αγριελιάς

Δημοσίευση από Harris »

Καλως τον. Φυσικα και μπορει να γίνει ενα πολυ ωραιο δέντρο ομως αφησε το να πεταξει οπου πεταξει μην το κλαδέυεις για να δεις που θα εχεις κλαδια και πως θα τα διαμορφώσεις με τα χρόνια.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση