Κινέζικη φτελιά

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Κινέζικη φτελιά

Δημοσίευση από nadim »

Revolution1925 έγραψε:
12 Μάιος 2022, 22:15
Πολύ όμορφο! Το συγκεκριμένο pot το έχεις αγοράσει από Ελλάδα? Και αν ναι μπορείς να μου πεις από που γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω! Ευχαριστώ!

 
Το ποτ είναι πλαστικό σκληρό, αγορασμένο απο Γερμανία.Δυστυχώς όμως θα πω οτι δεν αξίζει την τιμή τους. Απο μεγάλες αλυσίδες στην Ελλάδα, μπορείς να βρείς στρόγγυλες πλαστικές ( μονο αυτο το σχήμα δυστυχώς) και να αρκεστείς σε αυτά μέχρι να αξίζει το δενδράκι σου να μπει σε μια κεραμική.
These users thanked the author nadim for the post:
Revolution1925 (13 Μάιος 2022, 18:07)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Κινέζικη φτελιά

Δημοσίευση από Rockystef »

Πολύ όμορφη η φτελιά σου. Πρόσφατα απέκτησα κι εγώ μία. Λέω να την αφήσω σε ελεύθερη ανάπτυξη και από άνοιξη να την καθαρίσω λίγο. Μου είπαν να μην κάνω μεταφύτευση για 2 χρόνια, οπότε θα την αφήσω στην ησυχία της για την ώρα.
Ulmus-09.05.2021(1).JPEG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Revolution1925
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 25 Απρ 2020, 15:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Κινέζικη φτελιά

Δημοσίευση από Revolution1925 »

Πολύ όμορφο! Το συγκεκριμένο pot το έχεις αγοράσει από Ελλάδα? Και αν ναι μπορείς να μου πεις από που γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω! Ευχαριστώ!

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Κινέζικη φτελιά

Δημοσίευση από milly »

Ειναι ηδη ενα ομορφο δεντρακι με υπεροχο φυλλωμα και ιδιετερο κορμο.Ειμαι σιγουρος Nadim στα χερια σου θα παει καλα!!!

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Κινέζικη φτελιά

Δημοσίευση από nadim »

Το συγκεκριμένο μου δώθηκε, και έπειτα απο 2 χρόνια στη κατοχή μου, το μετέφερα σε μικρότερη γλάστρα για να αρχίσει δουλίτσα. Έχει εκ φύσεως μια κίνηση στον κορμό, και για κάποιο λόγο εχει μια περίεργη τάση να ρίχνει τα κλαδιά προς τα κάτω, όχι μόνο όταν μακραίνουν και βαραίνουν, αλλα ακόμα και τα μικρότερα σε μέγεθος κλαδιά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Απάντηση