Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Δημοσίευση από marios »

Αγόρασε μια κινέζικη φτελιά Elm / ulmus "έτοιμη" ή μια ελιά olea europa να φτιάξεις εσύ.

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Δημοσίευση από BILLPAN »

Nikoskolo έγραψε:
15 Ιουν 2022, 00:53
Καλησπέρα !!! Ακόμα και να βρεις κάτι έτοιμο η συντήρηση και μόνο θα σε κάνει να ασχοληθείς τις ίδιες ώρες !!! Μετά από ένα χρόνο θα χρειάζεται πολύ διαμόρφωση πολύ περιποίηση για να έχεις τα αποτελέσματα που θες … και εγώ αυτό πίστευα αλλά τελικά πεταμένα λεφτά … ίσως να κέρδισα λίγο χρόνο τπτ περισσότερο …

 
Σίγουρα θέλει την ίδια φροντίδα και χρόνο, απλά αγοράζοντας ένα έτοιμο, παίρνεις κάτι που είναι ήδη διαμορφωμένο στις βασικές γραμμές του και από εκεί και πέρα κάνεις μικροεπεμβάσεις για να διαμορφώσεις την τελική εικόνα που θες, κάτι που μπορεί να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε κάποιον αρχάριο, ειδικά αν δεν τον ενδιαφέρει ή φοβάται να ασχοληθεί με την διαμόρφωση και θέλει απλά κάτι όμορφο που να του φτιάχνει την διάθεση όταν το βλέπει και να τον προδιαθέτει να το φροντίσει και να ασχοληθεί μαζί του. Με ένα έτοιμο δύσκολα μπορεί να κάνει λάθος ένας αρχάριος ως προς την διαμόρφωση, και μπορεί να επικεντρωθεί στο πιο βασικό, που είναι να κρατήσει το bonsai ζωντανό και να μάθει να ποτίζει, έχοντας παράλληλα κάτι που του αρέσει αισθητικά. Αλλιώς μπορεί να απογοητευτεί αν οι πρώτες προσπάθειες διαμόρφωσης είναι ανεπιτυχείς και να τα παρατήσει. Άλλωστε παίζει ρόλο και η εποχή, αυτή η εποχή δεν ενδείκνυται για κλάδεμα διαμόρφωσης.

Επιπλέον, αγοράζοντας ένα έτοιμο παίρνεις μαζί και ένα όμορφο pot που ταιριάζει στο δέντρο (αυτό είναι πάντα αρκετά υποκειμενικό βέβαια), κάτι ιδιαίτερα βολικό, αφού δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις ωραία και κατάλληλα pot στην αγορά (πάλι βέβαια αρκετά υποκειμενικό). 

Αν όμως το δούμε καθαρά οικονομικά, το έτοιμο δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση, είναι πάντα πολύ τσιμπημένο για αυτό που παίρνεις, ειδικά στην Ελλάδα, που το bonsai δεν έχει διαδοθεί αρκετά ακόμα και ο πολύς κόσμος δεν μπορεί να αξιολογήσει τί είναι αυτό που βλέπει/παίρνει. Με τα ίδια χρήματα που κοστίζει ένα έτοιμο μπορείς να αγοράσεις ακόμα και καμιά δεκαριά μικρά δεντράκια και να ασχοληθείς, ακόμα και αν κάποια δεν σου πετύχουν, θα αποκτήσεις εμπειρία και θα περάσεις ωραία τον χρόνο σου. Ότι δεν βγει όπως το ήθελες μπορείς πάντα να το φυτέψεις σε γλάστρα/κήπο, ή μπορεί μετά από λίγο να σου αρέσει και στην πορεία να του δώσεις άλλη κατεύθυνση από αυτή που είχες αρχικά στο μυαλό σου.

Προσωπικά επιλέγω και τις δύο λύσεις, δηλ. αγοράζω και έτοιμα και φτιάχνω μόνος μου, γιατί και τα δύο έχουν τη χάρη τους. 

Topic author
soylis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Απρ 2013, 15:21
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Δημοσίευση από soylis »

Καλημερα

Εχω φτιαξει ενα γιουνιπερο μονος μου αλλα θα ηθελα να βρω ενα Λιγουστρο

Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Καλησπέρα !!! Ακόμα και να βρεις κάτι έτοιμο η συντήρηση και μόνο θα σε κάνει να ασχοληθείς τις ίδιες ώρες !!! Μετά από ένα χρόνο θα χρειάζεται πολύ διαμόρφωση πολύ περιποίηση για να έχεις τα αποτελέσματα που θες … και εγώ αυτό πίστευα αλλά τελικά πεταμένα λεφτά … ίσως να κέρδισα λίγο χρόνο τπτ περισσότερο …

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλησπέρα φίλε μου. Αυτό εξαρτάται από το τι για σένα σημαίνει έτοιμο, πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις, τι χώρο έχεις, τι μέγεθος ψάχνεις και πόσο χρόνο θα έχεις για να το συντηρείς. 
 
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Δημοσίευση από dragonail »

Σαν τι δέντρο θες; Γιατι δεν προσπαθεις να φτιάξεις κατι εσυ;

Topic author
soylis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Απρ 2013, 15:21
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αγορά έτοιμου Bonsai και από που ?

Δημοσίευση από soylis »

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποιο φυτώριο - μαγαζί  που να πουλάει έτοιμα δεντράκια Bonsai στην Αττικη ?.

Ευχαριστώ.
Απάντηση