Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Nikoskolo έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 01:20
Εγώ παιδιά έχω αυτόματο πότισμα . Να σας πω την αλήθεια είμαι μια χαρά μ αυτό αλλά αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες σε φυτα σε διαφορετικές θέσεις . Pot τα οποία δέχονται αέρα ( που φέτος μας έχει ξεσκίσει ) στεγνώνουν πολυ γρήγορα με αποτέλεσμα να μην τα πιάνει το 1 λεπτό την μέρα , αλλά παλυ που δεν τα φυσάει αέρας το ένα λεπτό την μέρα τους είναι υπέρ αρκετό και σε αλλά που έχουν σκιά το ένα λεπτό την μέρα τους είναι υπερβολικό …

 
έτσι είναι. Γι'αυτό τίποτε δεν είναι καλύτερο από το πότισμα με το χέρι. Σε περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρεις παραπάνω μπορείς, στα δεντράκια που λόγω είδους, θέσης ή μεγέθους θέλουν περισσότερο νερό, να βάλεις δύο ή και περισσότερα μπέκ ώστε να παίρνουν περισσότερο νερό σε κάθε πότισμα. Σε αυτά που χρειάζονται λίγο νερό αφήνεις μόνο ένα μπεκ και το ρυθμίζεις να έχει την ελάχιστη ροή

Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Εγώ παιδιά έχω αυτόματο πότισμα . Να σας πω την αλήθεια είμαι μια χαρά μ αυτό αλλά αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες σε φυτα σε διαφορετικές θέσεις . Pot τα οποία δέχονται αέρα ( που φέτος μας έχει ξεσκίσει ) στεγνώνουν πολυ γρήγορα με αποτέλεσμα να μην τα πιάνει το 1 λεπτό την μέρα , αλλά παλυ που δεν τα φυσάει αέρας το ένα λεπτό την μέρα τους είναι υπέρ αρκετό και σε αλλά που έχουν σκιά το ένα λεπτό την μέρα τους είναι υπερβολικό …

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Hfestion »

Έκανα την αρχή του θέματος, χωρίς όμως να μπω σε λεπτομέρειες. Αρχικά είχα υδρονεφωση. Αυτή όμως μου δημιουργούσε προβλήματα υγρασίας όπως ανέφερε και πίο πάνω ο Γιώργος. Στην συνέχεια προσπάθησα να βάλω μπεκ σε κάθε γλάστρα. Όμως είχα και έχω τόσες πολλές γλάστρες και αντιμετωπίσα πάρα πολλά προβλήματα. Ίσως να μην είχα και την υπομονή.
Τα τελευταία χρόνια έχω ένα σύστημα υδρονεφωση πού όμως το έχω κατεβάσει αρκετά χαμηλά. Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά αποτελεσματικό. Η λογική μοιάζει με αυτή που ποτίζουμε το γκαζόν. Μετά από πάρα πολλούς πειραματισμούς κατέληξα στα μπεκ υδρονεφωσης της εταιρείας Claber. Κάνουν την απόλυτη υδρονεφωση χωρίς ομως να φράζουν. Οι πειραματισμοί συνεχίστηκαν και στις ώρες ποτίσματος. Έψαξα πολύ στο ίντερνετ και κυρίως στο τι ώρα ποτίζουν επαγγελματίες οι αγρότες. Αυτοί έχουν τις χειρότερες συνθήκες και τον πρώτο λόγο.
Έχω καταλήξει πως η καλύτερη ώρα είναι πολύ νωρίς το πρωί και μέχρι τις 6:00πμ. Όλη την άνοιξη έκανα 2 ποτίσματα την εβδομάδα των 2λεπτων. 5:30 και 6:30 και ανα 3ημερες. Τώρα με τις πολλές ζέστες κάνω 4ποτισματα των 2 λεπτών κάθε μέρα. Ο λόγος είναι να δώσω όσο πιο πολύ χρόνο στις ρίζες των δέντρων να απορροφήσουν όσο περισσότερο νερό για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τον καύσωνα. Ακόμα έτσι δημιουργώ μικρόκλίμα το οποίο έχει πάρα πολλά οφέλοι!

Πέρσι έχασα έναν μεγάλο σχίνο. Ένα διπλανό δέντρο πέταξε ενα λαίμαργο κλαδί πάνω σε ένα μπεκ με αποτέλεσμα να το φράξει. Δυστυχώς υπάρχουν και αυτά.

Πολύ χαίρομαι που διαβάζω εμπειρίες και απο άλλους. Θα χαρώ πολύ αν γράψουν και άλλοι!
 
 

Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Γειαα σε όλους! Πρώτη φορά φέτος έστησα και γω αυτόματο πότισμα. Έχω γύρω στα 25 γλαστράκια σε μπαλκόνι (Αθήνα). Το έβαλα για 5 μέρες πριν μια εβδομάδα που έλειπα και δεν είχα απώλειες. Έχασα μόνο ένα γλαστράκι όταν έκανα δοκιμές γιατί έπεσε πολύ νερό και σάπισε.

Το έχω προγραμματίσει για 2 φορές τη μέρα από 1 λεπτό. Μια στις 8:45 και μια στις 17:30. Έχω βάλει ρυθμιζόμενους σταλάκτες και το ψιλομετάνιωσα γιατί με παίδεψαν στη ρύθμιση. Ακόμα και στο 1 λεπτό κάποιες γλάστρες κράταγαν αρκετό νερό, οπότε σε μερικές απλά γυρνάω τα πιατάκια ανάποδα και βάζω τη γλάστρα πάνω ώστε να φεύγει ελεύθερα το νερό που περισσεύει.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Ενδιαφέρον και επίκαιρο θέμα. Το αυτόματο πότισμα είναι απαραίτητο όταν πρέπει να απουσιάσεις για διακοπές το καλοκαίρι και δεν έχεις κάποιον να σου ποτίζει τα δεντράκια. Πιστεύω βέβαια ότι το καλύτερο πότισμα γίνεται με το λάστιχο αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατό. Ειδικά σε περίπτωση που έχεις πολλά δέντρα καταντά δουλεία να ποτίζεις μισή ώρα – σαράντα λεπτά για μία ή δυό φορές την ημέρα και είναι πλέον αναγκαία η κατασκευή ενός δικτύου ποτίσματος. Πάντως για το πότισμα με το χέρι έχω προσαρμόσει στο λάστιχο ένα εξάρτημα σε στυλ ντουζ ρυθιζόμενης πίεσης και είδους ροής (αγορασμένο από Lidl) το οποίο μειώνει την πίεση του νερού και δεν πετά το υπόστρωμα εκτός γλάστρας.Επί του θέματος:
Πριν 2-3 χρόνια έκανα το λάθος να φτιάξω σύστημα υδρονέφωσης, με το οποίο τα φυτά ψεκάζονταν από πάνω. Το αποτέλεσμα ήτανε να μην πέφτει η απαιτούμενη ποσότητα νερού στο υπόστρωμα ενώ ταυτόχρονα η υγρασία στα φύλλα ευνοούσε την ανάπτυξη μύκητων (και με είχε προειδοποιήσει ο Hfestion αλλά δεν τον άκουσα).Αναγκάστηκα λοιπόν να καταργήσω την υδρονέφωση και άπλωσα λάστιχα άρδευσης (διαμέτρου 22 mm) κατά μήκος των πάγκων που έχω τα δεντράκια μου. Πάνω στα λάστιχα αυτά στερέωσα μικρότερα λάστιχα διαμέτρου 6 mm (τα λεγόμενα μακαρόνια) με μπεκάκια ρυθμιζόμενης ροής (από 0 - 7 λίτρα/ώρα). Ανάλογα το μέγεθος του δέντρου και της γλάστρας έχω ένα ή περισσότερα μπέκ στερεωμένα σε κάθε ποτ και έχω ρυθμίσει (όσο γίνεται) ώστε η ροή να είναι η κατάλληλη (πάντα σε συνάρτηση με το μέγεθος αλλά και τις ανάγκες του είδους σε νερό).Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνονται τα λάστιχα και τα μπεκάκια. Τα υλικά τα βρίσκεις εύκολα και με μικρό κόστος στα καταστήματα με υλικά άρδευσης ενώ για το στήσιμό και την σύνδεση δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη γνώση και εμπειρία
Κάθε τόσο καλό θα είναι να γίνεται ένας έλεγχος εάν τα μπεκάκια είναι στη θέση τους, εάν ποτίζουν ή είναι βουλωμένα καθώς και να γίνονται μικροδιορθώσεις της ροής νερού
294614530_1091764884757494_5608678152348517360_n.jpg
 
293826635_1404851156657187_5267110518833192274_n.jpg
 
293583563_531827545359004_112381540523543255_n.jpg
 
293533363_582441863288338_5248676127994427588_n.jpg
 
292082691_595845022112291_1396190789061477079_n.jpg
  
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (19 Ιούλ 2022, 00:53)
Rating: 7.14%

gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Πολύ ωραίο θέμα.

Τα φυτά είναι στα μπαλκόνια, ένα ανατολικό και ένα δυτικό. Πάνω από 100 γλαστρακια!
Χρησιμοποιώ το αυτόματο πότισμα από το μέσο της άνοιξης μέχρι το μέσο του φθινόπωρου. Παράλληλα βέβαια ποτίζω και με το χέρι 1 έως 3 φορές την εβδομάδα, γιατί μ' αρεσει αλλά νομίζω χρειάζεται. Ανάλογα και με τον διαθέσιμο χρόνο όμως.

Το υπόστρωμα που χρησιμοποιώ περιέχει πολύ λίγο οργανικό περίπου 10-20% και αυτό είναι χούμους σε πέλλετ κυρίως με λίγο κομπόστ χοτροκοκκο.

Ανάλογα με την περίοδο και την θερμοκρασία ποτίζω 2 φορές την ημέρα έως 6 από 1 έως 2 λεπτά.
Τώρα που έλλειψα 10 μέρες τα πότιζα μόνο με αυτόματο 6 φορες την ημέρα από 2 λεπτα και όλα πήγαν καλά. Μόνο μια γλισινια μαραθηκε λίγο αλλά θα ανακάμψει πιστεύω. Προφανώς φύσηξε αερας και έγειρε η γλάστρα ενώ την είχα δεμένη και δεν ποτίζονταν σωστά . Αυτή έχω καταλάβει οτι χρειάζεται περισσότερο οργανικό. Δέχεται πολύ ήλιο και χρειάζεται πιο συχνά πότισμα με το χέρι ενώ της έχω και πιάτο με νερό να πατάει η γλάστρα. Του χρόνου θα τη βάλω σε άλλο υπόστρωμα.

Πέρσι είχα σύστημα με σταλακτες που έριχναν πολύ νερό 7+ λίτρα την ωρα και πλημμύριζε ο τόπος αλλά πότιζα μέχρι 3 φορές την ημερα.
Φέτος άλλαξα με σταλακτες gardenia στη σειρά στο ανατολικό μπαλκόνι και ρίχνουν σταθερά 2λιτρα την ώρα. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και αισθητικά. Δεν βολεύει στο να περιστρέφεις τα φυτά όμως
Στο άλλο μπαλκόνι έχω σύστημα με λόγχες υδροπονίας με 2λιτρα την ώρα ροή. Συνδέονται σε διακλαδωτες
medousa της paraplast με 6 λογχες σε κάθε διακαλαδωτη. Ωραίο αποτέλεσμα αλλά όχι τόσο αισθητικές. Ισως όμως είναι πιο πρακτικές.
Και τα δύο έχουν πελονεκτηματα μειονεκτήματα ωστόσο του χρόνου θα υπάρξουν βελτιώσεις κύριε στις λόγχες για αισθητικούς λόγους.

Τέλος ανάλογα με το μέγεθος του ποτ μπορεί να έχω από 1 έως 4 σταλακτες/λόγχες σε καθένα.

Προσωπικά πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να εγκαθίσταται νωρίς, να συνηθίζουν τα φυτά και οι ρίζες, να γίνονται βελτιώσεις ανάλογα με την ανταπόκριση, τις απαιτήσεις των φυτών και τη θερμοκρασία, θέση κτλ.

Εντύπωση μου έκανε ότι τα φυτά ανταποκρίνονται πολύ καλά παρόλο που το υπόστρωμα είναι πολύ πορώδες και νομίζεις ότι το νερό τρέχει κατευθείαν από τις τρύπες.

Καλοκαίρι χωρίς αυτόματο πότισμα δεν βγαίνει.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο...
Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλό πότισμα 😉

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα, πολύ ωραίο, εξαιρετικά ενδιαφέρον και επίκαιρο θέμα.

Τον Αύγουστο θα λείψω για 15 - 20 μέρες και το αυτόματο πότισμα είναι η μόνη μου επιλογή μιας και δεν θα υπάρχει κάποιος να ποτίζει τα δεντράκια μου.

Δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει και με φοβίζει. Θα προσπαθήσω να το εγκαταστήσω αρκετές μέρες πριν φύγω για να δω πως θα λειτουργεί και να κάνω όποιες διορθώσεις χρειαστούν για να περιορίσω την πιθανότητα σφαλμάτων.

Θέλω να ρωτήσω ποια είναι σε γενικές γραμμές μία ασφαλής συχνότητα ποτίσματος. Σε ένα φυτώριο που ρώτησα μου είπαν ότι 2 λεπτά το πρωί και 2 το απόγευμα είναι μια καλή συχνότητα, αυτό όμως για κανονικές γλάστρες όπου το εφάρμοσε η πωλήτρια και για bonsai pots. Σημειώνω ότι τα δεντράκια βρίσκονται στην Αθήνα (Αμπελόκηποι).

Ευχαριστώ 

 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα!

Ανοίγω ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που σίγουρα θα έχει απασχολήσει τους περισσότερους. Αυτό έχει νά κάνει με το αυτόματο πότισμα.Κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου το αυτόματο πότισμα είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι για τις καλλιέργειες δέντρων. Είτε μιλάμε για δέντρα σε χωράφι, είτε σέ αυλή, λουλούδια, λαχανικά, είτε για δέντρα bonsai σε ρηχά και ακριβά ποτ ή για pre bonsai ή και I want a be bonsai σε 200+χρονια κτλ. Υπάρχει μια πολύ λανθασμένη αντίληψη πως το αυτόματο πότισμα θα πρέπει να εγκαθίσταται ή να μπαίνει σε λειτουργία πριν από τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Αυτό είναι το μεγαλύτερο λαθος που μπορεί να κάνει κάποιος. Διότι σαν αυτοματοποίηση δεν θα έχει δοκιμαστεί αρκετά και υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχουμε απώλειες. Μερικοί από τούς λόγους είναι γιατί δεν ήταν αρκετή ποσότητα τού νερού, γιατί δεν έφτασε το νερό στην γλάστρα κ.α. πολλά. 

Τι είναι το αυτόματο πότισμα? 

Είναι μια αυτοματοποιηση που θα δώσει νερό στα δέντρα μας οταν αυτά θα το έχουν ανάγκη και όσο νερό έχουν ανάγκη ανάλογα την εποχή. Μπορεί να μας αρέσει η συνήθεια να ποτίζουμε τα δεντράκια μας το πρωί ή το απόγευμα, πριν ή μετά από την δουλειά μας... Όμως για να έχουμε σταθερά και εγγυημένα αποτελέσματα η σταθερότητα τών συνθηκών θα κάνει την διαφορά. 

Πόσο νερό? 

Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: εποχή, ηλιοφάνεια, είδη δέντρων, υπόστρωμα, περιοχή κ.α πολλά.Με απλή παρατήρηση στα δέντρα μας και απλή λογική μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.  

Εσείς Πως Ποτίζετε τα Δέντρα σας? 

Περιμένω απο όλους σας Σχόλια, Απαντήσεις, Προβληματισμούς. Μόνο έτσι θα βοηθήσουμε και θα βοηθήθουμε. 

Ακολουθεί σχετικό βίντεο με τον αθέατο ήρωα μου που ολα αύτα τα χρόνια κάνει απλά την δουλειά του με κόστος 1 μπαταρία τον χρόνο. Οι συχνότητα ποτισματων και ποσότητες νερού αλλάζουν ανάλογα με την εποχή. 

Επίσης Like και subscribe, γιατί βοηθάει πολύ το κανάλι μου.

https://youtube.com/shorts/gzy7vqLJ9E4?feature=share 
 
Απάντηση