Πυξός (Buxus Sempervirens) Total Makeover - Πέτυχε η Αισθητική Επέμβαση;

Φωτογραφίες από δέντρο από την πρώτη διαμόρφωση μέχρι σήμερα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πυξός (Buxus Sempervirens) Total Makeover - Πέτυχε η Αισθητική Επέμβαση;

Δημοσίευση από Hfestion »

Το σημαντικότερο όλων είναι να απολαυσες όλη την διαδικασία. Όλα αυτά τα νεαρά δέντρακια θέλουν τον χρόνο τους.

Έχω την εντύπωση πως αυτό το σύρμα είναι πολύ μαλακό. Αν παρόλα αυτά αν σε εξυπηρετεί μπορείς να το βάλεις διπλό, τριπλό ή και τετραπλό για να έχει περισσότερη δύναμη και να μπορέσει να κατευθύνει το κλαδί.

 

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Πυξός (Buxus Sempervirens) Total Makeover - Πέτυχε η Αισθητική Επέμβαση;

Δημοσίευση από BILLPAN »

Την περασμένη άνοιξη του 2022 αγόρασα ένα πυξάρι αρκετά αναπτυγμένο και το κλάδεψα γερά για να σχηματίσω ένα δεντράκι.

Δυστυχώς τότε δεν έβγαλα φωτό από την αγορά του για να δείτε πως ήταν αρχικά, ενώ από την πρώτη του διαμόρφωση έχω μόνο φωτογραφίες μαζί με άλλα φυτά και όχι μόνο του (επισυνάπτονται), όπου το συγκεκριμένο φαίνεται στο κέντρο των φωτογραφιών. Όπως θα δείτε, αρχικά το διαμόρφωσα μόνο με κλάδεμα και χωρίς σύρμα σε σχήμα μπάλας.

Τον προηγούμενο μήνα (Νοέμβριος 2022) επιχείρησα μία ριζική αλλαγή στο στιλ, προκειμένου να δείχνει πιο πολύ σαν δεντράκι.Χρησιμοποίησα σύρμα και κατέβασα κάποια κλαδιά του προς τα κάτω. Επίσης προσέθεσα πάνω στο υπόστρωμα και βρυα που βρήκα πάνω σε τσιμέντο.

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το σχέδιο.

Πιστεύετε ότι είναι προς την σωστή κατεύθυνση, και αν ναι τι πρέπει να κάνω στο μέλλον για να το βελτιώσω; Η αλήθεια είναι ότι τώρα παρουσιάζει ανάποδη κωνικότητα (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό για μένα), πιστεύω δε ότι είναι αδύνατη η αντιστροφή του τριγώνου, αφενός μεν γιατί από την μία πλευρά δεν έχω κλαδί χαμηλά, αφετέρου γιατί θα χρειαζόταν αυστηρό κλάδεμα των πάνω κλαδιών που όπως το φαντάζομαι δεν θα έδινε ωραίο αποτέλεσμα.

Έχω επίσης την σκέψη μήπως το βοηθούσε ένα αραίωμα ανάμεσα στα κλαδιά για να γίνουν πιο ευκρινή τα κενά, ή και αφαίρεση φυλλώματος στο κέντρο, που όμως το φοβάμαι γιατί θα έμενε γυμνό το κέντρο.

Μήπως τελικά πρέπει να βγάλω τα σύρματα και να επιστρέψει στο αρχικό του σχέδιο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας. Εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα!
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση