Ulmus Minor No 4

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 26 times
Been thanked: 75 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Re: Ulmus Minor No 4

Δημοσίευση #21 από Sim62 » πριν από 1 χρόνο

Αφού το δέντρο εδραιώθηκε πλέον καλά ήδη απο πέρισυ, φέτος είπα να το πάω λίγο παραπέρα.

Δύο πράγματα δεν μου πήγαιναν καλά πάνω του. 

1, Το μήκος του κεντρικού κορμού κάτω από την γωνία που κάνει, ήταν δυσανάλογα μεγάλο με αποτέλεσμα να στερεί απο την συνολική αρμονία του δέντρου και

2, ο κορμός σε εκείνο το χαμηλότερο τμήμα δεν δημιουργούσε σωστή κωνικότητα και μάλλον όσο πηγαίνε προς τα κάτω γινόταν ελαφρά λεπτότερος.

Λεπτομέρειες θα μου πείτε αλλά ήθελα να διορθώσω οπωσδήποτε αυτά τα 2 πράγματα.

ανω σημείο τομής.jpg

Έκανα λοιπόν περιμετρική τομή καταβολάδας ( υπόγειας ουσιαστικά  ) λίγα εκατοστά κάτω από την κόκκινη γραμμή η οποία είναι το νέο σημείο επαφής με το έδαφος και ταυτόχρονα  μεταφύτευση αναγκαστικά σε πιο ψηλή γλάστρα για να καλυφθεί  το δαχτυλίδι της τομής περίπου 5 εκ. απο το επάνω μέρος του. Αυτά έγιναν περίπου πρίν ένα μήνα λίγο πρίν ανοίξουν οι οφθαλμοί του δέντρου. 

Υπόγεια καταβολάδα.jpg

Μπορώ να πώ ότι το εγχείρημα πήγε αρκετά καλά μέχρι στιγμής αφού δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στην τροφοδοσία του δέντρου από τις παλιές ρίζες. Μάλιστα η ανάπτυξη είναι μέχρι στιγμής εκρηκτική πράγμα πολύ καλό γιατί όλη η τροφή που παράγουν τα πολλά φύλλα που δημιουργήθηκαν (άμυλα και σάκχαρα ) κατεβαίνοντας προς τα κάτω και μην βρίσκοντας από την τομή και μετά οχήματα να την μεταφέρουν στις παλιές ρίζες θα εξαναγκάσει την δημιουργία αρκετών νέων ριζών στο επάνω σημείο της τομής.

Αν όλα πάνε καλά του χρόνου την άνοιξη θα προσπαθήσω να δώ τι υπάρχει απο νέες ρίζες και αν είναι αρκετές θα κοπεί το κάτω μέρος του κορμού. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος θα μείνει άλλο ένα χρόνο όπως έχει. Θεωρώ πιθανότερο το δεύτερο. 

Ετσι λοιπόν η εικόνα του σήμερα είναι η παρακάτω μετά και απο κάποια χαλαρή διευθέτηση κάποιων κλαδιών.

DSC05950.JPG

DSC05953.JPG

DSC05955.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

myrtilos
Shohin
Shohin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση #22 από myrtilos » πριν από 1 χρόνο

Γεια.
Έχω μία απορία,από τη στιγμή που έγινε περιμετρική τομή πως συνεχίζει και θρέφεται το φυτό,και αν ισχύει για όλες τις καταβολάδες.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #23 από Sim62 » πριν από 1 χρόνο

myrtilos έγραψε:Γεια.
Έχω μία απορία,από τη στιγμή που έγινε περιμετρική τομή πως συνεχίζει και θρέφεται το φυτό,και αν ισχύει για όλες τις καταβολάδες.

Η ανατομία του κορμού αλλά και κάθε κλαδιού φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. 
treetrunk.jpg

Όταν κάνουμε την τομή μιας καταβολάδας αφαιρούμε το στρώμα κάτω από τον εξωτερικό φλοιό μέχρι εκεί που αρχίζει το ξύλωμα ή ξύλεμα κατ΄άλλους ή σομφό ξύλο. Το ξύλεμα είναι ζωντανός ιστός που μέσα του κινούνται κύτταρα - οχήματα που μεταφέρουν νερό και θρεπτικά συστατικά από τις ρίζες στο πάνω μέρος του δέντρου. Αρα αφού αυτό μένει ανέπαφο το δέντρο τροφοδοτείται κανονικά. Το άλλο κομμάτι επίσης ζωντανού ιστού έξω απο το κάμβιο στρώμα (που τα δημιουργεί και τα δύο) είναι το φλοίωμα. Σε αυτό επίσης κινούνται κύτταρα μεταφορείς που προωθούν άμυλα και σάκχαρα που παράγονται στα φύλλα προς τα υπόλοιπα μέρη τους δέντρου και τελικά προς τις ρίζες. Εχει δηλαδή πορεία πρός τα κάτω αντίθετα απ΄το  ξύλωμα. Όταν λοιπόν φτάσουν οι ουσίες αυτές στο σημείο που κάναμε την τομή επειδή δεν έχουν πλέον που να πάνε και σταματά η πορεία τους αρχίζει μια διαδικασία μέσω της οποίας αρχίζει η δημιουργία ριζίκών απολήξεων ακριβώς εκεί σε αυτό το σημείο. Ετσι εξηγείται σε γενικές γραμμές η διαδικασία των καταβολάδων. 

ΥΓ. Καταλαβαίνουμε ότι αφαιρέσαμε όλο τον φλοιό μαζί με το κάμβιο στρώμα όταν φτάσουμε μετά από το συνήθως πράσινο κάμβιο σε ένα ανοικτόχρωμο (απο λευκό έως πολύ απαλό κίτρινο ) τμήμα ξύλου που είναι ελαφρώς γυαλιστερό. Εκεί σταματάμε και καθαρίζουμε καλά τα όποια πράσινα ή πιο σκουρόχρωμα υπολείμματα μέχρι να μείνει μια σχεδόν λευκή γυαλιστερή επιφάνεια.

Και ένα σχετικό video

.

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

nikoloout
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση #24 από nikoloout » πριν από 1 χρόνο

Sim αυτο θα το μεγαλωσεις κιαλλο σε υψος?η θα το κρατησεις σε αυτο το επιπεδο?

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #25 από Sim62 » πριν από 1 χρόνο

nikoloout έγραψε:Sim αυτο θα το μεγαλωσεις κιαλλο σε υψος?η θα το κρατησεις σε αυτο το επιπεδο?

Είναι νωρίς να πώ ακόμη αλλά κάπου εκεί το σκέφτομαι. Αν το ψηλώσω και άλλο νομίζω θα αδυνατίσει η εικόνα του άλλωστε έκανα όλο αυτό για να το φέρω εκεί που είναι σήμερα. Νομίζω έτσι ο κορμός του φαίνεται αρκετά πιο δυνατός σε σχέση με το φύλλωμα.

Άβαταρ μέλους

myrtilos
Shohin
Shohin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση #26 από myrtilos » πριν από 1 χρόνο

Ευχαριστώ, αναλυτική η φωτογραφία εξηγεί τον μηχανισμό της  καταβολάδας.
Να υπολογίσω ότι αυτό ισχύει για όλα τα δέντρα.
Αν δεν βρω το υλικό που χρησιμοποιεί ο τύπος στο βίντεο, το απλό χώμα θα κάνει δουλειά;

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 9 times
Been thanked: 16 times

Δημοσίευση #27 από Hfestion » πριν από 1 χρόνο

Πολύ ωραίο το δέντρο σου, ακόμα πιο ωραία η διαχείριση σου γενικότερα. Μπράβο φίλε για την εξέλιξη σου και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που δίνεις. Περιμένω να δω την συνέχεια του.
Μπράβο!
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #28 από Sim62 » πριν από 1 χρόνο

myrtilos έγραψε:Ευχαριστώ, αναλυτική η φωτογραφία εξηγεί τον μηχανισμό της  καταβολάδας.
Να υπολογίσω ότι αυτό ισχύει για όλα τα δέντρα.
Αν δεν βρω το υλικό που χρησιμοποιεί ο τύπος στο βίντεο, το απλό χώμα θα κάνει δουλειά;

Ισχύει για όλα τα δέντρα πάντως σε κωνοφόρα που θα τα θεωρούσα πολύτιμα δεν θα το έκανα. Στα φυλλοβόλα δουλεύει με μεγάλη ασφάλεια.
Μπορείς να βρείς τέτοια αφάγνα που χρησιμοποιεί έχουν στα φυτώρια αλλιώς κάποιο αφράτο χώμα η τύρφη με pH πάνω απο 6 μια χαρά θα κάνει τη δουλειά.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #29 από Sim62 » πριν από 1 μήνα

Η πρόοδος συνεχίζεται με έντονους ρυθμούς, όταν έχεις δύο ριζικά συστήματα !!!  στην τιμή του ενός... Νομίζω φέτος το παράκανε. 
Θα μπορούσα βέβαια φέτος να αφαιρέσω το κομμάτι κάτω απ΄το δακτυλίδι μιας και από πάνω έχω ήδη αρκετές ρίζες αλλά δίστασα και είπα να αφήσω αυτές τις καινούργιες να πυκνώσουν και να ωριμάσουν περισσότερο. Θα το κάνω μάλλον την ερχόμενη άνοιξη με την νέα μεταφύτευση. Και έχω την εντύπωση ότι θα φτιάξουν και ωραίο nebari με τα χρόνια.Σίγουρα πάντως θέλει ένα καλό και εκτεταμένο συρμάτωμα στα κλαδιά. Φέτος βαρέθηκα, του χρόνου ίσως.Και λίγο κατέβασμα σκέφτομαι...
4-03-Ιούνιος.JPG

4-04-Ιανουάριος.JPG

4-05-Μάρτιος.JPG

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 25 times
Been thanked: 40 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #30 από Harris » πριν από 1 μήνα

Καλά οκ δεν εχω λόγια! Είναι τέλειο! Πότε θα το κλαδέψεις;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #31 από Sim62 » πριν από 1 μήνα

Harris έγραψε:Καλά οκ δεν εχω λόγια! Είναι τέλειο! Πότε θα το κλαδέψεις;

Χάρη προς το τέλος Απριλίου σκέφτομαι μια εκτεταμένη κορφολόγηση και καθάρισμα κυρίως εξωτερικά γιατί θέλω να το συμμαζέψω προς τον κορμό. Μετά σε κανένα μήνα μπορεί και μια αποφύλλωση αν δώ ότι την σηκώνει. Εχει απίστευτη δύναμη πάντως φέτος, όπως βλέπεις.

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 9 times
Been thanked: 16 times

Δημοσίευση #32 από Hfestion » πριν από 1 μήνα

Διαμορφωση για σεμινάριο, μπράβο σου
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

sinaf
Shohin
Shohin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση #33 από sinaf » πριν από 1 μήνα

Θα γίνει δεντράρα! Αυτές τις μέρες που είμαι χωριό σκέφτομαι να κάνω εξόρμηση στο μεγάλο φυτώριο, μήπως βρω κανα δυο που τόσο λαχταράω!

Άβαταρ μέλους

thanos75
Omono
Omono
Has thanked: 29 times
Been thanked: 25 times

Δημοσίευση #34 από thanos75 » πριν από 1 μήνα

sinaf έγραψε:...Αυτές τις μέρες που είμαι χωριό σκέφτομαι να κάνω εξόρμηση στο μεγάλο φυτώριο, μήπως βρω κανα δυο που τόσο λαχταράω!

ακόμα στη σκέψη είσαι??!!?!!?!!!

πολύ όμορφο sim, μπράβο εξαιρετική δουλειά και πάλι!

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση