Juniper no.6

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα!

 Κάνω ενα update απο ενα δέντρο μου που το έχω στην κατοχή μου ακριβώς 5 ημερολογιακά χρόνια. Το είχα αγοράσει Μ. Παρασκευή '18 από ένα φυτώριο.

Το δέντρο μου κλασικά έμεινε στο ίδιο σημείο κυριολεκτικά ανέγγιχτο. Ήλιος, ζεστή και μετά κρύο, βροχή. Ανάλογα την περίοδο γινόντουσαν τα ανάλογα ποτίσματα και λίπανση.

Πριν από λίγες ημέρες έγινε άλλο ένα κλάδεμα συντήρησης.
 Η ανάπτυξη του και η εμφάνιση νέων κλαδιων- φύλλων ( arrows στα αγγλικά)  μου είναι έδειξε πως μπορώ να κάνω επάνω του κάποια εργασία.

Αφαίρεσα την πρασινάδα που είχε φυτρώσει στην γλάστρα , καί έκοψα αρκετά φύλλα για να επανέλθει στην κόμη που επιθυμώ και έχω την ικανότητα να το διατηρώ.

Ίσως να πλησιάζει η στιγμή που θα μπει σε Pot.
 Ακολουθούν φωτογραφίες και για όποιον ενδιαφέρεται και μερικά βίντεο όπου η εικόνα του δέντρου μου είναι καλύτερη.

(Θα εκτιμούσα like και subscribe, γιατί βοηθάει πολύ τον αλγόριθμο του YouTube)

 https://youtu.be/9gRq40-i3go


 https://youtube.com/shorts/Pa-CEkcUY0c?

feature=share
 https://youtube.com/shorts/MNwm-6vSau0?

feature=share
 https://youtube.com/shorts/cmwRQDkXt9Y?feature=share
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Update

Σήμερα έγινε μια διαμόρφωση που δίνει μια άλλη προοπτική στο δέντρο μου. Ένα κρυφό κλαδί μπαλαντέρ κατέβηκε και έδωσε την ισορροπία που έψαχνα. Μαζί με αυτό έγινε κλάδεμα, μπήκαν λίγα σύρματα και βγήκαν μερικά παλιά.

Μαζι με τις λίγες φωτογραφίες και ένα βίντεο σε περίπτωση που κάποιος θέλει να έχει ολοκληρωμένη εικόνα του δέντρου μου.

https://youtube.com/shorts/bFVZfB5S6ME?feature=share
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Harris »

To Video είναι επαγγελματικό! Μπράβο Hfestion. Ωραιο και το βιντεο και το δέντρο σου!
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (26 Νοέμ 2020, 11:30)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Petros »

Ωραία παρουσίαση
These users thanked the author Petros for the post:
Hfestion (26 Νοέμ 2020, 11:30)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπήκαμε σε έξοδα και σε νέες συνεργασίες. Το studio φτιάχνεται σιγά σιγά.
IMG-9633bd256bd8e810fb248f64b0500d3c-V.jpg
 
Με καλύτερες φωτογραφίες 
IMG_20201125_235732.jpg
 
CAM_0993.JPG
 
Και με λίγο καλύτερο βίντεο. 



Τελικά μήπως η καραντίνα μας κάνει ποιο δυνατούς; 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Κύριε Γιάννη με έβαλες σε έξοδα. Από την μία τα virtual σου, από την άλλη πρέπει να αγοράζω pots για bonsai.

Ευτυχώς έχω κάνει τις καβατζες μου
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Λόγω του ότι  ο αγαπητός φίλος Δώρης είναι χρόνια τώρα καλός πελάτης και πληρώνει πάντα μετρητοίς
αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με το δενδράκι του κάνοντας κάποια σχέδια διαμόρφωσης.
Με το αζημίωτο βέβαια.

Τιμή για τά σχέδια 100 euro.

Δεκτή και φωτοτυπία από κατοστάρικο.



Το βίρτουαλ πότ  είναι δώρο για τά Χριστούγεννα και δεν το χρεώνω. 


Τυχερέ !!!!!!!  ΕικόναΕικόνα
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Update

Χαιρετώ την παρέα του φόρουμ!!! Σήμερα λογο καραντίνας έκανα μια διαμόρφωση που ήθελα να κάνω εδώ και πολύ καιρό.

Πριν 
IMG_20201113_223334.jpg
 

Έκοψα λίγα κλαδιά, έβγαλα σύρματα, έβαλα σύρματα, έστριψα κλαδιά, έκανα ένα Jin

Μετά 
IMG_20201114_011632.jpg
 
Σκέφτηκα να τραβήξω και ένα βιντεακι διότι συνήθως οι μονοδιάστατες φωτογραφίες αδικούν. Το βίντεο είναι για να γελάει ο κόσμος, το επόμενο όμως θα είναι καλύτερο.


 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
fotis_k (14 Νοέμ 2020, 10:11)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Η μεταφύτευση δεν έγινε λόγω έλλειψης υλικών. 

!!!Μόνο ζούγκλα!!! 


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Ακριβώς τέσσερις μήνες μετά έγινε ένα κουρεματακι, μπήκαν δυο, τρία σύρματα και εγινε μια μικρή μετακίνηση σε κάποια κλαδιά.

(το φόρουμ έχει γίνει ημερολόγιο σε κάποια δέντρα μου)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Livstaras έγραψε:
21 Μάιος 2019, 06:46
Πολύ όμορφο γίνεται!

Ρίζα δε του έκοψες καθόλου; Το σκέφτεσαι μεγαλύτερο στο μέλλον; Δεν έχω ακριβή αντίληψη του μεγέθους του τώρα, άλλα πρέπει να είναι μεγαλούτσικο (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον)

Καλή συνέχεια εύχομαι!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Τώρα έχει ύψος περίπου 40cm.

Υπολόγισε ότι στο πάτο της γλαστρας έχει 5ποντους χαλίκι και έκοψα περίπου το 1/4 από την ριζομπαλα. Περιμετρικα συμπληρώσα ένα αρκετά ανόργανο υπόστρωμα με την λογική ότι στο χωριό δε θα ποτιζεται τόσο συχνά οπότε θα χρειαστεί το λίγο περισσότερο χωμα (στην ριζομπαλα) αλλά και από τα ποτισματα με λάστιχο από μακριά αλλά και τις βροχές η ριζομπαλα θα ανοίξει και ίσως να εμφανιστεί και το nebari.
Λογικά η επόμενη μεταφύτευση σε 2,3 χρόνια θα είναι πολύ εύκολη.
Η πορεία θα δείξει αν έπραξα σωστά. Για την ώρα αναπτύσσεται υπέροχα.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Livstaras »

Πολύ όμορφο γίνεται!

Ρίζα δε του έκοψες καθόλου; Το σκέφτεσαι μεγαλύτερο στο μέλλον; Δεν έχω ακριβή αντίληψη του μεγέθους του τώρα, άλλα πρέπει να είναι μεγαλούτσικο (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον)

Καλή συνέχεια εύχομαι!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
17 Μάιος 2019, 12:05
Συγχαρητήρια για την επιλογή του δέντρου και τις εργασίες που του έχεις κάνει. Πράγματι πολύ ωραία εξέλιξη. Το δεντράκι δείχνει να το έχει πάρει καλά, αναπτύσσεται και φαίνεται υγιές. Αν μου επιτρέπεις έχω μερικές παρατηρήσεις:
  • Από την οπτική γωνία της τελευταίας φωτογραφίας, το πρώτο χαμηλό κλαδάκι του δέντρου μοιάζει να αναπτύσεται στην εσωτερική γωνία που σχηματίζει η καμπύλη του κορμού. Δεν ξέρω εάν το βλέπω σωστά, μπορεί η τρισδιάστατη εικόνα να είναι εντελώς διαφορετική. Μήπως θα ήταν καλύτερο το στρίψιμό του προς την εξωτερική πλευρά, τονίζοντας προοδευτικά ακόμα περισσότερο την τριγωνικότητα του φυλλώματος?
 
  • Στην μεταφύτευση που του έκανες, ίσως ήταν καλή στιγμή να δώσεις λίγη κλίση περίπου 30 μοίρες δεξιόστροφα σε όλο το φυτό, έτσι ώστε η κορυφή του δέντρου να έρθει επάνω από την βάση του κορμού στον νοητό κάθετο άξονα. Εκτός εάν έχεις άλλο σχέδιο κατά νου ως προς την μελλοντική του διαμόρφωση, οπότε πάω πάσο...
 
  • Εάν το έκανες, τότε το φυτό θα άλλαζε τελείως εικόνα, δεν θα έμοιαζε να αναπτύσσεται μακρυά από την βάση του, και ίσως έχανες το jin που έχεις αφήσει χαμηλά αφού θα πλησίαζε το χώμα (σχεδόν παράλληλα με το έδαφος). Αλλά όπως έχει πει ο μέγας Heron, το jin δεν είναι αυτοσκοπός, πρέπει να έχει να προσθέσει κάτι στην συνολική αισθητική αξία του δέντρου... Πήρα την πρωτοβουλία να στρίψω λίγο το δεντράκι στην συνημμένη φωτό, δες το και πες μου τί σου λέει...
Και πάλι μπράβο για την εξέλιξη του δέντρου σου, εύχομαι καλή συνέχεια..!
Φίλε Νικόλα σωστή η τοποθέτηση σου. Δεν τίθεται θέμα Jin ή διαφορετικής οπτηκης γωνίας ή διαφορετικής τοποθέτησης στη γλάστρα ή γενικότερα.
Δυστυχως είναι ένα δέντρο κλασικής περίπτωσης φυτωριου που αφέθηκε στην τύχη του χωρίς να του γίνει το παραμικρό. Φυσικά αυτό έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του. Στην τελευταία φωτογραφία δεν φαίνονται οι αρκετές ατέλειες των ίσιων κορμων που από απέκτησε από και την προσπάθεια για επιβίωση και για λίγο περισσότερο ήλιο. Τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να δουλέψω πάνω σε αυτό αν δε θέλω να έχω ένα ''one side Bonsai "

Τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Συγχαρητήρια για την επιλογή του δέντρου και τις εργασίες που του έχεις κάνει. Πράγματι πολύ ωραία εξέλιξη. Το δεντράκι δείχνει να το έχει πάρει καλά, αναπτύσσεται και φαίνεται υγιές. Αν μου επιτρέπεις έχω μερικές παρατηρήσεις:
  • Από την οπτική γωνία της τελευταίας φωτογραφίας, το πρώτο χαμηλό κλαδάκι του δέντρου μοιάζει να αναπτύσεται στην εσωτερική γωνία που σχηματίζει η καμπύλη του κορμού. Δεν ξέρω εάν το βλέπω σωστά, μπορεί η τρισδιάστατη εικόνα να είναι εντελώς διαφορετική. Μήπως θα ήταν καλύτερο το στρίψιμό του προς την εξωτερική πλευρά, τονίζοντας προοδευτικά ακόμα περισσότερο την τριγωνικότητα του φυλλώματος?
 
  • Στην μεταφύτευση που του έκανες, ίσως ήταν καλή στιγμή να δώσεις λίγη κλίση περίπου 30 μοίρες δεξιόστροφα σε όλο το φυτό, έτσι ώστε η κορυφή του δέντρου να έρθει επάνω από την βάση του κορμού στον νοητό κάθετο άξονα. Εκτός εάν έχεις άλλο σχέδιο κατά νου ως προς την μελλοντική του διαμόρφωση, οπότε πάω πάσο...
 
  • Εάν το έκανες, τότε το φυτό θα άλλαζε τελείως εικόνα, δεν θα έμοιαζε να αναπτύσσεται μακρυά από την βάση του, και ίσως έχανες το jin που έχεις αφήσει χαμηλά αφού θα πλησίαζε το χώμα (σχεδόν παράλληλα με το έδαφος). Αλλά όπως έχει πει ο μέγας Heron, το jin δεν είναι αυτοσκοπός, πρέπει να έχει να προσθέσει κάτι στην συνολική αισθητική αξία του δέντρου... Πήρα την πρωτοβουλία να στρίψω λίγο το δεντράκι στην συνημμένη φωτό, δες το και πες μου τί σου λέει...
Και πάλι μπράβο για την εξέλιξη του δέντρου σου, εύχομαι καλή συνέχεια..!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

sinaf έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:37
Πολύ ωραία εξέλιξη μέσα σε ένα χρόνο. :clap:
Σε ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από sinaf »

Πολύ ωραία εξέλιξη μέσα σε ένα χρόνο. :clap:

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Πριν από ένα μήνα (αν θυμάμαι καλά) έγινε και η μεταφύτευση. Ο πρώτος κύκλος εργασιών τελείωσε και με την πρώτη ευκαιρία θα το ξανά πάω στο χωρίο.
Φθινόπωρο και μετά από την νέα ανάπτυξη φύλλων θα μπουν νέα σύρματα και ίσως κάνω κάποιες αλλαγές.

Η διαμόρφωση δεν τελείωσε, τώρα ξεκινάει
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Harris »

Παρά πολύ ωραίο γίνεται! Μπράβο φίλε μου!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

Update, (για να υπάρχει και αρχείο)

2η διαμόρφωση, και καθοριστική για την εξέλιξη του. Κανονικά θα έπρεπε να φύγουν 2,3 ακόμα κεντρικά κλαδιά, τα αφήνω όμως για του χρόνου.
Θα ακολουθήσει μεταφύτευση αρχή της άνοιξης.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper no.6

Δημοσίευση από Hfestion »

myrtilos έγραψε:Ωραίο το δεντράκι σου,μου άρεσε η ελεύθερη φόρμα που του έχεις δώσει.
σε ευχαριστω πολυ, απλα ακολουθησα τη κινηση του κορμου

προστέθηκε πρίν 1 λεπτό 20 δευτερόλεπτα:
sinaf έγραψε:Μπράβο Δώρη, ωραία αγορά και στοχευμένη η πρώτη διαμόρφωση!
ευχριστω πολυ

προστέθηκε πρίν 25 δευτερόλεπτα:
thanos75 έγραψε:εξαιρετική και η επιλογή και η αρχική διαμόρφωση. πολύ όμορφο, μπράβο!
ευχαριστω πολυ
Απάντηση